مشاغل بومی به وسیله سایت های تبلیغات آنلاین رونق گرفت ، صادرات مجازی میگو به تمام نقاط ایران

به گزارش مجله ابوذریون، نزدیک غروب است؛ نور سرخ رنگ خورشید بر پهنه آبی رنگ دریا کشیده شده است. سه ساعت پیش، آب دریا لبریز بود اما حالا می توان سنگریزه های کف آن را دید؛ ماه با تمام قدرت از فاصله 600 هزار کیلومتری، امواج دریا را به تلاطم انداخته و جزر و مد به پا نموده است.

مشاغل بومی به وسیله سایت های تبلیغات آنلاین رونق گرفت ، صادرات مجازی میگو به تمام نقاط ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

اینجا بندرعباس، مرکز استان هرمزگان است. هشتمین استان پهناور ایران که شغل بیش از 35 هزار نفر از اهالی اش ماهیگیری و مشاغل مرتبط با آن است. هرمزگان با صید سالانه حدود 279 هزار تن آبزی، رتبه نخست صید ساحلی ایران را دراختیار دارد. ماهیگیرها هر ساله از 10 مهرماه تا اوایل آذر برای صید میگو به دریا می زنند. در امسال نیز بیش از 1.033 تن میگو توسط 2.140صیاد در هرمزگان صید شده است. البته طی دو سال اخیر به دلیل نوسانات ارزی، تحریم ها و قوانین دست و پاگیر داخلی مانند نرخ عوارضی ها و ... بعضی از صیادان ترجیح می دهند بار خود را روی آب به مشتریان حاشیه خلیج فارس مانند عمانی ها بفروشند. بعضی دیگر اما ابتکار جدیدی برای فروش صیدشان به کار بسته اند.

یکی از این صیادان رحیم است. 24 سال بیشتر ندارد. لاغر اندام است و نور مستقیم آفتاب، صورت استخوانی اش را در شب فرو برده است. وقتی می خندد، تمام دندان های زردرنگش بیرون می ریزد. او برای فروش میگوهای صید شده فقط به مغازه اش بسنده ننموده بلکه از فضای مجازی هم یاری گرفته است. می گوید: از کودکی همراه پدرم به دریا می زدیم. الان حدود 10 سال است که ماهیگیری می کنم و مغازه فروش ماهی هم دارم. دو ماه پیش سایت دیوار را چک می کردم، دیدم همه جور آگهی در آن وجود دارد. من هم تیری در تاریکی زدم و آگهی فروش میگو گذاشتم. همان روز اول بیشتر از 50 نفر تماس گرفتند. البته فعلا ماهی 2 تا 3 مشتری دارم که بین 20 تا 500 کیلوگرم میگو می خرند. بار چند صد کیلویی را مغازه دارها سفارش می دهند و سایر خریدها برای مصارف خانگی است. بیشتر مشتری های رحیم از تهران هستند اما ساکنان یزد، شیراز و مشهد هم با او معامله نموده اند. ادامه می دهد: هرکسی که سفارش میگو داشته باشد، به وسیله اتوبوس یا هواپیما آن را برایش می فرستم. این کار بین 2 تا 12 ساعت طول می کشد. بار مغازه ها را هم در جعبه می چینیم و به وسیله اتوبوس ارسال می کنیم. درآمدی که رحیم به وسیله فروش میگو در فضای مجازی به دست می آورد حدود 10 تا 15 درصد از کل درآمد ماهانه اش می گردد. او امیدوار است طی ماه های آینده، مشتریان بیشتری جذب کند. می گوید: هر 12 ماه سال میگو می فروشم و در یک ماه گذشته خیلی از مردم از جاهای مختلف کشور تماس گرفته اند.

هرمزگان سال ها است درگیر خشکسالی است. وقتی بارندگی کم می گردد، فراوری آبزیان هم کاهش پیدا می نماید. اکنون بیشتر میگوهای فراوریی در استان پرورشی است و تقریبا فقط یک کارخانه در این زمینه فعال است چون هزینه های جانبی، سوخت، مواد اولیه و... بالا رفته است. رئیس کارخانه میگوی شمه در بندرعباس می گوید: در سال 82 حدود 300 کارگر داشتیم که هر 12 ماه سال کار می کردند اما الان به خاطر مسائل مالی، تحریم و صادرات، حدود 40 کارگر فصلی داریم که فقط دو ماه در سال کار می نمایند. الان فقط میگو داریم که آن هم با 30 درصد ظرفیت فعال است. فتح الله مختاری با بیان اینکه تحریم ها، هزینه هایش را چند برابر نموده است، ادامه می دهد: در گذشته بار میگو را مستقیم به چین می فرستادیم اما الان باید راستا دبی، سنگاپور و ویتنام را طی کنیم تا به چین برسیم. پارسال 4 میلیون تومان پول کانتینر می دادیم اما امسال 80میلیون تومان. مختاری می گوید: در گذشته عمده فراوریمان را صادر می کردیم؛ به همه کشورها؛ اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و... کیلویی 8 دلار اما حالا فقط چین مانده. سال 90 تا 91پررونق بود. در این شرایط، فضای مجازی به یاری صیادان آمده است. آن ها با چند کلیک، صید خود را پیش چشم میلیون ها نفر قرار می دهند و درآمد به نسبت مناسبی کسب می نمایند. رحیم می گوید: بعد از اینکه من در فضای مجازی آگهی فروش میگو دادم، بقیه همکارانم هم این کار را کردند. من تیری در تاریکی زدم اما به هدف خورد.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1420

به "مشاغل بومی به وسیله سایت های تبلیغات آنلاین رونق گرفت ، صادرات مجازی میگو به تمام نقاط ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاغل بومی به وسیله سایت های تبلیغات آنلاین رونق گرفت ، صادرات مجازی میگو به تمام نقاط ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید