نابودی آفات با یاری یک ربات پیشرفته

به گزارش مجله ابوذریون، دانشمندان دانشگاه مندل در برنو نمونه اولیه یک ربات را فراوری نموده اند که حشرات مضر برای محصولات کشاورزی را شناسایی و از ماده شیمیایی مناسب و کافی برای از بین بردن آنها استفاده می نماید.

نابودی آفات با یاری یک ربات پیشرفته

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ای آر، محققان دانشگاه مندل از اوایل بهار در گلخانه ای مجهز به کنترل دمای اتوماتیک و رطوبت برای دستیابی به رشد مطلوب، آغاز به پرورش چند ردیف گوجه فرنگی و فلفل در جعبه های پارچه ای عظیم کردند.

طولی نکشید که تعدادی از حشرات گرسنه ظاهر شدند. لیبر لنزا(Libor Lenža)، عضو تیم تحقیقاتی متشکل از متخصصان دانشکده های کشاورزی، بیوشیمی و فناوری گفت: با یاری فناوری هوش مصنوعی، نمونه اولیه ربات توسعه یافته و بطور مداوم نیز این ربات توانایی خود را در شناخت انواع گیاهان و آفات بهبود می بخشد.

نمونه اولیه این ربات که با همکاری سایر متخصصان اروپایی فراوری شده، اکنون می تواند سه حشره را که از دو گیاه گلخانه ای آنها(گوجه فرنگی و فلفل) تغذیه می نمایند، تشخیص دهد.

این دستگاه دارای بازوی متحرک است که دوربین از بدنه آن خارج شده و در پشت آن ظروف اسپری نماینده حشره کش وجود دارد.

ربات می تواند نوع آفت و مقدار آن در هر گیاه را معین کند و بر اساس میزان آفات از مواد شیمیایی مناسب برای نابودی آنها استفاده کند که این کار میزان مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی را بسیار کاهش می دهد. همچنین به این دلیل که شبانه روز کار می نماید بنابراین می تواند آلودگی بیرونی گلخانه را بسیار زودتر تشخیص دهد. آلودگی بیرونی به حالت آلودگی تهاجمی توسط آفات یا انگل ها گفته می گردد.

نمونه اولیه این ربات کشاورزی در مزرعه ای در اسپانیا به طور گسترده آزمایش شده است. نسخه نهایی طی سال های آینده در دسترس کشاورزان جمهوری چک و دیگر کشورها قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1805

به "نابودی آفات با یاری یک ربات پیشرفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی آفات با یاری یک ربات پیشرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید