نان کارآفرینی در سفره 70 خانوار

به گزارش مجله ابوذریون، سارا جعفرزاده ـ خبرنگار: با هزینه شخصی، کارگاه تولیدی راه انداخته و برای چند نفر کسب وکار ایجاد نموده است. عبدالله صفری کارآفرین و تولیدکننده پوشاک مردانه است که از تیر سال جاری سوله ای را که شهرداری در محله کم برخوردار رضویه در اختیارش قرار داده، با هزینه خودش تجهیز و برای جمعی از بانوان سرپرست خانوار و تعدادی از آقایان اشتغالزایی نموده است.

نان کارآفرینی در سفره 70 خانوار

لباس های فراوریی این کارگاه که حالا به عنوان یک برند مردانه در صنعت پوشاک مطرح شده با استفاده از پارچه مرغوب، نیروی کار متخصص و استفاده از ماشین آلات مدرن صنعت دوخت و دوز بوده و رمز موفقیت صفری و گروه او نیز محسوب می گردد. این گروه اکنون از نقاط مختلف کشور مشتری و سفارش کار دارند. در یک روز بارانی به مرکز کارآفرینی شکوفا در محله رضویه سرزدیم تا از نزدیک با فعالیت این مجموعه آشنا شویم.

از همان بدو ورود به سوله به هر سمتش که نگاه کنید، ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته دوخت و دوز را می بینید که پشت آنها زن و مرد، جوان و میانسال همگی مشغول کار هستند. مجموعه ای بزرگ که تجهیزاتش حکایت از صرف هزینه سنگین برای راه اندازی این مرکز دارد. در بخشی از سوله، چرخ های خیاطی بزرگ قرارداده شده و عده زیادی از بانوان وآقایان مشغول کارند. در میان این جمعیت دختران جوانی دیده می شوند که مدت ها در جست وجوی کار بوده اند تا در نهایت توسط شهرداری منطقه 15 یا سرای محله به مدیریت این مرکز معرفی و مشغول کار شده اند و حالا لبخند رضایت بر لب دارند. این میان چهره بانوان سرپرست خانوار هم حکایت از جدیت آنها در کوشش برای رفع و رجوع مسائلشان دارد. در اینجا امید جاری است. مرکزی که بیش از 70 نفر در آن مشغول کار هستند و67 نفر از آنها را بانوان تشکیل می دهند.

 • هدف اصلی؛ اشتغالزایی

  مرکز کارآفرینی شکوفا در ابتدا سوله بسیار بزرگی بوده که توسط شهرداری منطقه 15 در اختیار عبدالله صفری فراورینماینده لباس مردانه قرار گرفته است و او با هدف کارآفرینی برای عده ای از افراد جامعه که مهارت دارند ولی بیکار هستند. او با هزینه شخصی این مکان را تجهیز و تمام ماشین آلات و دستگاه های دوخت و دوز را با پیشرفته ترین امکانات و تکنولوژی به روز تهیه نموده است. دستگاه هایی مانند چرخ خیاطی های پیشرفته، پلاتر (نوعی دستگاه چاپ)، طاقه پهن کن، دستگاه برش و... و. برخی دستگاه های این مرکز به صورت تخصصی کار دوخت شلوار مردانه را انجام می دهد. این مرکز هزار و 800 مترمربع مساحت و بخش هایی مانند نمایشگاه (شو روم)، محیط کارگاهی در سالن اصلی سوله، سالن غذاخوری، انبار و... دارد. بیشتر بانوان در این مرکز، سرپرست خانوار و نیازمند و برخی از ساکنان بومی محله های رضویه، مشیریه و مسعودیه هستند. صفری می گوید: این مجموعه با هدف اشتغالزایی ایجاد شده و تجهیز آن حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه داشته است.

 • فراوری روزانه 500 شلوار

  در این مرکز اغلب کارها از تهیه پارچه گرفته تا بازاریابی و فروش توسط کارمندان و مدیریت انجام می گردد. همچنین بخشی هم برای شو روم در نظر گرفته شده و فروش جزئی و عمده هم مستقیم صورت می گیرد. صفری درباره میزان فراوری روزانه این کارگاه می گوید: روزانه حدود 350 تا 500 دست، شلوار مردانه در این مرکز فراوری می گردد و خط فراوری پیراهن هم به تازگی افتتاح شده است. کارکنان این مرکز توانایی فراوری بیشتر را هم دارند اما مشکل تأمین گاز مانع از فراوری بیشتر می گردد. او می افزاید: با توجه به اینکه فعلاً گاز شهری نداریم و برای تأمین گاز موتورخانه و دیگ بخار باید کپسول گاز تهیه کنیم و به دلیل اینکه کل محیط کارگاه لوله کشی گاز شده و ما با بخار خشک کار می کنیم، تأمین نشدن گاز می تواند در فرایند فراوری ما وقفه ایجاد کند. البته مسئولان شهرداری قول مساعدت در این زمینه داده اند که امیدواریم زودتر این وعده عملی گردد.

 • افزایش نیروی کار با رفع موانع

  در مرکز کارآفرینی شکوفا که عنوان طراحان نامی را یدک می کشد، دستگاه هایی وجود دارد که تخصصی کار دوخت شلوار مردانه را انجام می دهد و فعالیت این مجموعه وارد فاز جدیدی می گردد. صفری دراین باره می گوید: به تازگی خط فراوری پیراهن راه اندازی نموده ایم و کار فراوری ما به دلیل اینکه باید مطابق تقاضای مشتریان حرکت کنیم، وارد فاز جدیدی شده و برای همین مجدداً ماشین آلات جدید و مدرن خریداری کردیم. او ادامه می دهد: 40 دستگاه راسته دوزی برای فراوری پیراهن تهیه نموده ام که به دلیل مشکل تأمین برق نمی توانیم از همه این دستگاه ها استفاده کنیم و به نوعی برق پاسخگو نیست و نوسان آن تاکنون باعث ایجاد مشکل در برد کامپیوتری چند دستگاه شده است. برای رفع این مشکل با هزینه شخصی دستگاهی به نامفاراتل تهیه کردم که نوسان برق را کنترل کند تا از سوختن روزانه لامپ ها و دستگاه ها جلوگیری گردد. در صورت رفع مسائل قادر هستیم تعداد نیروهایمان را تا 150 نفر افزایش دهیم.

 • آموزش و کارآفرینی با ابزارهای ساده

با افزایش مسائل مالی اغلب شهفرایندان به ایجاد کسب و کارهای کوچک تمایل دارند. این میان افرادی که مهارت یا تخصصی در رشته ای خاص داشته باشند، چند گام از بقیه افراد که بدون کسب مهارت اقدام به ایجاد کسب و کار می نمایند، جلوتر هستند. از این رو سراهای محله و مراکز فرهنگی با برگزاری کلاس های مختلف، شهفرایندان را آموزش می دهند و بعد از تکمیل دوره های آموزشی شرایط اشتغال توسط همان مؤسسه یا مرکز فرهنگی برای فرد به وجود می آید. کلاس هایی که در ادامه با برخی از آنها آشنا می شوید.

 • فروش گلدان در محله شیوا

  سرای محله شیوا دوره های تخصصی کاشت گل وگیاه برای علاقه مندان تدارک دیده است. این دوره ها توسط مرکز پرورش و کاشت گل و گیاه شهرداری منطقه 14 در سرای محله برگزار می گردد که با توجه به استقبال شهفرایندان از این کلاس ها شرایط اشتغال آنها هم پس از موفقیت در یادگیری اصول سه گانه کاشت، داشت و برداشت فراهم شده است و شهفرایندان می توانند با تهیه گلدان های کوچک کار کاشت انواع گیاهان آپارتمانی را انجام دهند و بعد برای فروش آنها به بازار گل شهید محلاتی در منطقه 14 مراجعه نمایند. سرای محله شیوا در میدان سرآسیاب، جنب مسجد باب النجاه است.

 • لطمه جدی نوسان برق

  برای پیدا کردن شغل مناسب به هرجاکه مراجعه می کردم یا باید مسافت طولانی می رفتم یا اینکه شرایط آن مناسب نبود. من ساکن محله مسعودیه هستم با توجه به اینکه محل کارم به خانه مان نزدیک است، باز هم مدیریت مجموعه برای کارکنان به ویژه بانوان سرویس رفت وآمد تدارک دیده است. با وجود این شرایط خوب، یکی از مسائلی که به کار ما لطمه وارد می نماید، نوسان برق است و برخی از روزها به دلیل این مشکل دستگاه ها غیرفعال می گردد و ساعات ها بیکار می مانیم، در نهایت مجبور می شویم به منزل برویم. درحالی که با رفع این مشکل می توانیم پویاتر باشیم.

 • مشکل تأمین گاز در سرما

  به دلیل نبود گاز شهری در اینجا مجبور هستیم با استفاده از کپسول، گاز دیگ بخار را راه اندازی کنیم که تهیه کپسول هم مسائل خاص خود را دارد. اکنون به دلیل کمبود نیرو تعدادی از چرخ های خیاطی بدون استفاده مانده و با توجه به اینکه سفارش های زیادی را قبول نموده ایم کار ما بسیار عقب افتاده است درحالی که با جذب و تأمین نیروی جدید و رفع مسائل برق و گاز توسط سازمان های مربوطه ما می توانیم به تمام سفارشات برسیم. اکنون یکی از نگرانی های ما گرمایش داخل سالن به ویژه در فصل سرما است که امیدواریم با همکاری مسئولان این مسائل رفع گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 665

به "نان کارآفرینی در سفره 70 خانوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان کارآفرینی در سفره 70 خانوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید