نباید برای فعالیت مولد مانع تراشی گردد

به گزارش مجله ابوذریون، اعضای شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار در تازه ترین نشست خود میزبان سید احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون مالی مجلس بودند تا او را در جریان مهم ترین مسائل فعالان مالی قرار دهند.

نباید برای فعالیت مولد مانع تراشی گردد

برقراری ثبات اقتصادی کلان مهم ترین خواسته فعالان بخش خصوصی حاضر در این نشست بود و در همین زمینه، محمدقاسمی رئیس مرکز پژوهش های مجلس اتاق ایران گفت: تا زمانی که اصلاح ساختاری در دستور کار قرار نگیرد، چرخ فراوری راه نخواهد افتاد و با اولویت بندی مسائل و مسائل اقتصادی باید ثبات را در اقتصاد کلان ایجاد کنیم.

او عدم وجود ثبات در اقتصاد را یکی از مهم ترین مؤلفه هایی مطرح نمود که منجر به عدم قدرت پیش بینی در فعالان اقتصادی شده و محیط کسب وکار را متأثر نموده است.

قاسمی معتقد است: با برقراری ثبات اقتصاد کلان، نقشه راه فراوری شفاف نیز شکل خواهد گرفت.

حمیدرضا فولادگر رئیس شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار هم بی ثباتی بعضی سیاست ها، قوانین و مقررات و نیز نوسانات قیمت ها را، از مهم ترین مسائل فعلی کسب وکار مطرح نمود و در مورد بعضی لوایح و طرح­های در دست اقدام در کمیسیونهای اقتصادی و ویژه حمایت از فراوری در مجلس یازدهم تذکرات و پیشنهاداتی را مطرح نمود.

ضرورت تقویت بعد نظارتی مجلس

در ادامه، مظفر علیخانی معاون امور تشکل ها و استان های اتاق ایران بر ضرورت تقویت بعد نظارتی مجلس تأکید کرد و گفت: متأسفانه سرعت طرح قوانین تا تصویب آن ها در مجلس بسیار بالاست که نشان می دهد در مقایسه با دیگر مجامع قانون گذاری جهان، تعمق کافی درباره آن ها نشده است و همین امر باعث می گردد تا بلافاصله بعد از اجرا، مسائل نمایان شوند.

او همچنین به انتقاد از این موضوع پرداخت که صندلی بخش خصوصی در دولت های مختلف دچار نوسان شده است و برعکس شعارهایی که داده می گردد اما در مورد صندلی بخش خصوصی، کاملاً برعکس عمل می کنیم. آیا آن طور که در شعارها گفته می گردد، با اتاق های سه گانه، مشورت صورت می گیرد؟ مراکز علمی و دانشگاهی اقتصادی ما در چه صندلیی قرار دارند؟

علیخانی همچنین در ادامه به انتقاد از جریان هایی پرداخت که به دلیل نفع شخصی، وجه بخش خصوصی عمومی را در افکار عمومی منفی منعکس می نماید. جریانی که در بحث پیمان سپاری ارزی شاهدش بودیم و همین جریان یک روز دولت را تخریب می نماید و روز دیگر کاملاً بالعکس.

علیخانی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به چهارمحال و بختیاری، ممنوعیت ها و عوارض صادراتی، محدودیت در دسترسی به منابع اولیه، تأمین اجتماعی، مسائل مربوط به ویزا و سرمایه در گردش را ازجمله مهم ترین مسائل محیط کسب وکار عنوان و راهکار برطرف آن ها را درحرکت زیربنایی و اصلاح زیر ساختارها مطرح نمود.

محمدباقر مجتبایی، مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران هم به انتقاد از عدم اجرای درست قوانین و مقررات در دستگاه های اجرایی پرداخت و بر ضرورت اصلاح ساختار مجلس باهدف جلوگیری از تعدد قوانین و مقررات زائد تأکید کرد.

او معتقد است: باوجوداینکه 98 درصد بنگاه های کشور را SMEها تشکیل می دهند اما متأسفانه در تصویب قوانین و مقررات به توسعه پایدار آن ها توجهی نمی گردد.

مجتبایی در همین زمینه پیشنهاد تقویت رابطه بین شرکت های عظیم و بنگاه های کوچک و متوسط را داد.

عدم توجه به تاب آوری اقتصاد، عدم تدوین استراتژی توسعه صنعت و ضرورت توجه به فراوری صادرات گرا از دیگر موضوعاتی بود که او به آن ها پرداخت و درعین حال هشدار داد بخش خصوصی نباید قربانی مجادله دولت و مجلس گردد.

ضرورت بازنگری طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه و بهره مندی از نظرات فعالان اقتصادی و اساتید مطرح اقتصادی از دیگر موضوعاتی بود که توسط محسن ملایی دبیر کمیسیون، اقتصادیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران مطرح و تأکید شد الزامات علمی و فنی در طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه دیده نشده است.

محسن عامری مدیر دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی هم تصویب قوانین جدید، بدون توجه به قوانین قبلی را موردانتقاد قرارداد. او درعین حال معتقد است فهم درستی از قوانین و مقررات در گزارش هایی که مجلس تهیه می نماید وجود ندارد و در شرایطی که پیش بینی ها حاکی از بهبود روابط بین الملل و اقدامات عملیاتی است، نباید با موضع گیری های هیجانی، مانع بهبود اقتصادی شویم.

خلق ارزش مهم ترین هدف فراوری کالا و محصولات باشد

خاندوزی هم به تشریح مهم ترین اقدامات مجلس یازدهم در راستای تسهیل محیط کسب وکار پرداخت و در همین زمینه از تشکیل فراکسیون فراوری و بهبود محیط کسب و کار در مجلس اطلاع داد.

خاندوزی، بر اهمیت مقررات زدایی و تعیین اولویت های اقتصادی تأکید کرد و گفت: به رغم اسناد جامع نگری که در طول دهه های مختلف اولویت های اقتصادی کشور را تعیین می کردند اما یکی از مهم ترین ضعف های ما در اجرای آن هاست که متأسفانه پیروز نبوده ایم.

او از فعالان بخش خصوصی درخواست کرد تا مطالبات تعیین و پیشنهادهای خود را صراحتاً به مجلس تقدیم نمایند تا راه برای بیان مطالبات عظیم تر فراهم گردد.

خاندوزی یکی از مهم ترین وظایف حاکمیت را عدم ایجاد مانع برای فعالیت مولد عنوان و تأکید کرد خلق ارزش باید مهم ترین هدف فراوریات و محصولات باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1677

به "نباید برای فعالیت مولد مانع تراشی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید برای فعالیت مولد مانع تراشی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید