هوای آلوده پکن چطور بهتر شد؟

به گزارش مجله ابوذریون، دولت چین می گوید کیفیت هوای پکن در زمستان سال جاری در حد محسوسی بهتر شده است. آیا واقعا تغییری در آلودگی پایتخت چین به وجود آمده؟

هوای آلوده پکن چطور بهتر شد؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش بی بی سی، اگر چه کیفیت هوای پایتخت چین در زمستان سال جاری بهتر شده ولی هنوز معلوم نیست که یک چنین وضعیتی در دراز مدت پایدار باشد.

پکن به آلودگی هوا شهرت دارد و معمولا با آغاز زمستان که وسایل گرمایشی در سراسر چین آغاز به کار می نمایند غباری از دوده که حتی غلیظ تر از حد معمول است بر فضای پایتخت سنگینی می نماید.

ولی به نظر می رسد در انتها سال 2017 عکس این رخ داده و به گفته دولت چین کیفیت هوا واقعا بهتر شده. حتی در مقاله ای که اخیرا در وبسایت وزارت حفاظت محیط زیست چین انتشار یافته نوید یک واقعیت جدید برای ساکنان پکن داده شده است.

  • اندازه گیری کیفیت هوا

یک راه معمول برای اندازه گیری آلودگی هوا، شدت تراکم ذرات بسیار ریزمعلق در هوا اعم از مایع یا جامد است که قطر آنها تنها 2 و نیم میکرون است و به دلیل کوچکی بی اندازه می توانند وارد دستگاه تنفسی انسان شده و به ریه ها راه پیدا نمایند و برای سلامت شخص مشکل ایجاد نمایند.

وزارت حفاظت محیط زیست چین می گوید در ماه نوامبر سال جاری در پکن حد متوسط تراکم ذراتی که قطر آنها از 2 و نیم میکرون بیشتر نبوده در مقایسه با 5 سال گذشته، در پایین ترین سطح بوده.

در گذشته در صحت ارقام مربوط به محیط زیست دولت چین ابراز تردید شده.

دانیل برومبال، نویسنده گزارشی در باره این موضوع می گوید: نظام بوروکراتیک چین، هدف های متضاد دستگاه، منافع خاص و ساختار ایدئولوژیک سبب شده که روند نظارت بر محیط زیست چین به طور بالقوه بی طرفانه نباشد.

اما دولت چین تنها دستگاهی نیست که میزان آلودگی هوای پایتخت را معین می نماید.

سفارت آمریکا در پکن یک ایستگاه نظارت بر کیفیت هوا دایر نموده که هر ساعت یک بار میزان تراکم ذرات معلق در هوای دو و نیم میکرونی را با توییت اعلام می نماید.

از آنجا که این اندازه گیری کاملا آنالیز نشده و قابل اعتماد تشخیص داده نشده، نمی گردد آن را رسمی دانست.

پرفسور دابو گوآن، رئیس بخش اقتصاد محیط زیست در دانشگاه ایست آنگلیا در بریتانیا می گوید تردیدی نیست که کیفیت هوای پکن در طی یک سال گذشته بهتر شده.

در حالی که در انتها سال 2016 مدت پنج روز میزان آلودگی هوا به وضعیت هشدار قرمز یعنی بالاترین سطح سیستم اندازه گیری چهار مرحله ای آلودگی هوا در چین رسیده بود، در سال 2017یک چنین هشداری حتی برای یک بار نیز داده نشد. اگر چه در اوایل سال از لحاظ غلظت مه هشدار قرمز داده شده بود.

در خود پکن هم مردم متوجه تغییر وضع شده اند.

آنجلیکا ینگ، یک دانشجوی کارشناسی ارشد که بیش از پنج سال است در پکن زندگی می نماید، به بی بی سی گفت تغییر وضعیت را در خیابان ها می توان دید: سال قبل شما به ندرت می توانستید صورت مردم را در خیابان ها ببینید چون همه صورتشان را پوشانده بودند ولی سال جاری عده کمتری از ماسک استفاده می نمایند.

  • علت بهبود کیفیت هوا چیست؟

کوشش دولت چین برای کاهش آلودگی در پکن نیز در بهبود کیفیت هوا موثر بوده است.

هوآنگ وی، کنشگر صلح سبز که انرژی و آب و هوا را آنالیز می نماید می گوید جبهه های هوای سرد متناوب به متفرق کردن ذرات آلاینده یاری نموده.

او می افزاید طبق آنالیز های صلح سبز، تغییر وضعیت هوا سبب شد که در پکن حد متوسط تراکم ذرات معلق 2 و نیم میکرونی در هوا ، در ماه نوامبر 20 درصد و درماه دسامبر 40 درصد کاهش یابد.

جبهه های هوای سرد، هوای تازه تر و پاک تری را از سیبری با خود می آورد و علاوه بر آن سبب حرکت هوای ساکن و فشار بالایی می گردد که به محبوس شدن هوای آلوده در فضای نزدیک به زمین یاری می نماید. جبهه های هوای سرد همچنین موجب بارش باران شده و موجب پاکسازی جو از ذرات آلاینده می گردد.

  • فعالیت های دولت

سال جاری وزارت محیط زیست چین برای مقابله با آلودگی هوا در پکن، تیانجین و 26 شهر دیگر نزدیک به پایتخت، تدابیری اتخاذ کرد از جمله ترغیب کارخانجات صنایع سنگین مانند سیمان و فولاد به بستن، تعطیل موقت، تعلیق یا کاهش فراوری.

درخواست از خانواده ها برای جایگزین کردن زغال سنگ با منابع انرژی پاک تر مانند گاز طبیعی و برق نیز از تدابیری است که اجرا می گردد. با این وجود، پس از آن که در اوایل ماه دسامبر میلیون ها چینی نتوانستند به وسایل گرمایش خانگی دسترسی پیدا نمایند، این سیاست به طور موقت به حال تعلیق درآمد.

پرفسور گوآن، هشدار می دهد انجام یک چنین برنامه هایی در ابعاد گسترده و برای مدت طولانی امکان پذیر نیست.

او می گوید دولت توجه خود را بر شهرهای کلیدی مانند پکن متمرکز ساخته زیرا این شهرها هم از لحاظ بین المللی و هم از لحاظ داخلی مورد توجهند: برای یک شهر بخصوص (این برنامه) عملی است ولی هزینه مالی آن بسیار زیاد است

ما جان، یک فعال محیط زیست می گوید مقامات نباید قبل از اصلاحات و نوسازی صنایع، صرفا منابع انرژی را تغییر دهند- مثل استفاده از گاز طبیعی برای حمایت از صنایعی در شمال چین که انرژی زیادی مصرف می نمایند.

  • آیا پاکی هوا ادامه خواهد داشت؟

در حال حاضر نمی توان گفت بهبود کیفیت هوا دائمی خواهد بود.

دفتر حفاظت محیط زیست شهر پکن، اخیرا خاطرنشان کرد در پکن حد متوسط سالانه تراکم ذرات 2 و نیم میکرونی، به میزان بلند پروازانه ای که در سال 2013 معین شده بود رسیده است- یعنی 58 میکروگرم در هر متر مکعب.

ولی حتی این مقدار از میزان سالانه ای که سازمان جهانی بهداشت توصیه می نماید- 10 میکروگرم در هر متر مکعب - به مراتب بیشتر است .

این حقیقت که در 28 ماه دسامبر گذشته، دولت چین در خصوص وضعیت آلودگی هوا هشدار داد نشان می دهد تا بهبود کامل کیفیت هوای چین راه درازی باید پیموده گردد- البته این بار هشدار آبی داده شده بود که پایین ترین درجه هشدار است.

پرفسور فرانک کلی، استاد بهداشت محیط زیست در کینگز کالج دانشگاه لندن می گوید: آلودگی هوا به خود هوا بستگی زیادی دارد، به همین جهت اگر یک سال آلودگی هوا کمتر بود ممکن است صرفا ناشی از وضعیت خود هوا باشد نه این که نتیجه تدابیری باشد که برای کاهش آلودگی هوا اتخاذ شده.

به این دلیل، قبل از این که قاطعانه بگوییم کیفیت هوا در حال بهتر شدن است، ضروری است چند سال شاهد کاهش سالانه آلودگی هوا باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 580

به "هوای آلوده پکن چطور بهتر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای آلوده پکن چطور بهتر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید