واتس اپ؛ محبوب ترین اپلیکیشن 2019

به گزارش مجله ابوذریون، آمار های این گزارش نشان می دهد بیشتر هواداران واتس اپ در بین کاربران گوگل پلی هستند، اما این پیغام رسان خوشنام فیس بوک در میدان رقابت برنامه های موبایلی اپل، بازی را به تیک تاک، اپلیکیشن تازه وارد چینی باخته است.

واتس اپ؛ محبوب ترین اپلیکیشن 2019

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

نزدیک به 115 میلیارد دانلود اپلیکیشن در سال گذشته انجام گرفته که حاکی از رشد سالانه 1/ 9 درصدی آن نسبت به سال 2018 است. در این میان، سهم اپ استور (فروشگاه برنامه موبایلی اپل) 6/ 30 میلیارد دانلود و سهم گوگل پلی 3/ 84 میلیارد دانلود بوده است. البته این رشد در فصل خاتمهی سال 2019 نیز قابل توجه بوده به طوری که در این مدت تعداد دانلود ها با رشد 7/ 4درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از مرز 5/ 28 میلیارد دانلود فراتر رفت.

گزارش اخیر مرکز Sensor Tower حاکی از آن است که تعداد دانلود برنامه های موبایلی از گوگل پلی طی سه ماه خاتمهی سال 2019 حدود 5/ 3 درصد رشد نموده و به 9/ 20 میلیارد دانلود رسیده و این رقم برای فروشگاه اپلیکیشن های اپل بالغ بر رشد 9/ 7 درصد بوده که 8/ 7 میلیارد دانلود را نشان می دهد.

نگرانی فیس بوک از اوج دریافت تیک تاک

همان طور که در این گزارش آمده محبوب ترین اپلیکیشن در بین کاربران واتس اپ است؛ چراکه این پیغام رسان توانسته در صدر پردانلودترین برنامه های موبایلی جهان جا خوش کند. اگرچه آمار های این گزارش نشان می دهد بیشتر هواداران واتس اپ در بین کاربران گوگل پلی هستند، اما این پیغام رسان خوشنام فیس بوک در میدان رقابت برنامه های موبایلی اپل، بازی را به تیک تاک، اپلیکیشن تازه وارد چینی باخته است.

زیرا قابلیت این اپلیکیشن برای ساخت ویدئو های کوتاه 15ثانیه ای به همراه موزیک که اغلب آن ها به صورت لب خوانی ضبط می گردد به حدی برای کاربران جذاب بوده که این برنامه موبایلی توانست مقام محبوب ترین اپلیکیشن اپ استور را کسب کند. البته اگر گوگل پلی در چین فیلتر نبود، شاید تیک تاک می توانست به آمار بهتری در این فروشگاه موبایلی دست پیدا کند.

Sensor Tower یک شرکت پژوهشی است که در حوزه اپلیکیشن های موبایل اطلاعات و آمار ارائه می نماید و در گزارش اخیر خود اشاره نموده است که کاربران موبایل در سال 2019 میلادی بالغ بر 700 میلیون بار اپلیکیشن تیک تاک را دانلود کردند و این در حالی است که واتس اپ توانسته بیش از 850 میلیون دانلود را به نام خود ثبت کند.

تیک تاک بخش زیادی از دانلود های خود را از کشور های پرجمعیتی مانند هند به دست آورد؛ چرا که 45درصد از دانلوداولی ها از این کشور بودند.

کنار زدن و نگرانی فیس بوک

به نظر می رسد، اگر دولت چین از فیلترینگ گوگل پلی کوتاه می آمد شاید تیک تاک در خاتمه سال گذشته مقام پردانلودترین اپلیکیشن را به خود اختصاص می داد. این در حالی است که سال گذشته استفاده از این اپلیکیشن چینی به دلیل نگرانی های امنیتی در ارتش آمریکا ممنوع و ادعا هایی نیز درخصوص جاسوسی این برنامه برای دولت چین مطرح شد، اما این مسائل هرگز نتوانست تاثیری بر عملکرد خیره نماینده تیک تاک در سال 2019 داشته باشد.

به گزارش وب سایت جی اس ام آرنا، درآمد اپلیکیشن تیک تاک نیز در مقیاس سالانه 540 درصد افزایش یافته که بیشتر آن به دانلود کاربران چینی تعلق دارد.

از تیک تاک به عنوان رقیب جدی اینستاگرام یاد می گردد. این برنامه موبایلی که مبتنی بر ارسال ویدئو های 15 ثانیه ای است و با انواع فیلتر ها و حالت های مختلف خود می تواند تجربه لذت بخشی را برای کاربران به ارمغان آورد، اکنون برای اپلیکیشن های فیس بوک دردسرساز شده است. آمار های اخیر هم نشان داده تیک تاک توانسته در میدان رقابت با اپلیکیشن های محبوب فیس بوک مانند اینستاگرام، فیس بوک و مسنجر، از سد آن ها بگذرد.

هرچند این اختلاف ناچیز بوده با این حال، موجب نگرانی های مدیرعامل فیس بوک شده است. تیک تاک با چنان سرعتی در میان کاربران جا افتاد که حتی توانست استاندارد های فیس بوک را جابه جا کند. طبق گزارش اخیر Tower Sensor، رقمی بالغ بر 738 میلیون دانلود برای تیک تاک در سال 2019 ثبت شده که آن را بالاتر از اینستاگرام و فیس بوک قرار می دهد.

طبق آمار های منتشر شده، میزان دانلود تیک تاک در سال گذشته میلادی با رشدی 44 درصدی همراه بود و اکنون بیش از 65/ 1 میلیارد دانلود برای آن ثبت شده است. اگرچه همه افرادی که این برنامه را نصب می نمایند، به طور فعال از آن استفاده نخواهند کرد، اما این اعداد و ارقام نشان می دهند خطر تیک تاک بسیار جدی تر از آن چیزی است که فیس بوک تصور آن را می کرد.

به گزارش سایت Mashable، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک پیش تر و به صراحت اعلام نموده بود هیچ علاقه ای به دنبال کردن خبر های مربوط به اپلیکیشن جدید و رقیب خود یعنی تیک تاک ندارد. اگرچه در میان پنج اپلیکیشن پردانلود، چهار اپلیکیشن متعلق به شرکت فیس بوک است، اما تهدید تیک تاک بیشتر از آن چیزی است که مارک زاکربرگ بخواهد از آن چشم پوشی کند. رشد تیک تاک بیشتر در چین و هند محسوس است.

این اپلیکیشن در چین با نام Duoyin شناخته می گردد و از آنجا که فیس بوک در این کشور فیلتر است کاربران زیادی از آن استفاده می نمایند. ناگفته نماند که فیس بوک در سال 2017 سعی داشت اپلیکیشن Musical.ly را که اکنون با نام تیک تاک شناخته می گردد خریداری کند، اما نتوانست در رقابت با بایدنس، مالک کنونی این برنامه پیروز گردد. با این حال، فیس بوک حتی برای جلب توجه کاربران به استفاده از اپلیکیشن های خود از بعضی قابلیت ها و افکت های تیک تاک الگوبرداری کرد.

شرکت چینی بایت دنس مالکیت این اپلیکیشن را در اختیار دارد و طبق آخرین گزارش ها، بالغ بر 5/ 1 میلیارد دانلود برای این اپلیکیشن ثبت شده است و هم اکنون به عنوان ارزشمندترین استارت آپ جهان شناخته می گردد. اما این محبوبیت سبب شده تا نگاه ها به سمت تیک تاک دوخته گردد به طوری که اخیرا بعضی کشور ها نگرانی هایی را درخصوص احتمال جاسوسی بودن این اپلیکیشن و ارائه اطلاعات کاربران به دولت چین مطرح نموده اند.

در هیمن راستا، زاکربرگ که نتوانست در عمل و رقابت با تیک تاک، آن چنان که بایدوشاید عمل کند به بیراهه رفت و عملکرد تیک تاک را مورد تردید و سوال قرار داد و گفت که این برنامه نیازمند آنالیز و واکاوی بیشتری است. وی در این باره گفت: اگرچه برنامه های ما مانند واتس اپ به دلیل قابلیت های قوی رمزنگاری و حفاظت از حریم شخصی کاربران، توسط بسیاری از کاربران در جریان اعتراض ها و توسط فعالان مورد استفاده قرار می گیرد، اما تیک تاکی که به سرعت در جهان در حال رشد است، این اعتراضات را سانسور می نماید.

آیا این همان اینترنتی است که ما به دنبال آن بودیم؟ چین سعی دارد دیدگاه خود را نسبت به اینترنت به دیگر کشور های جهان نیز تسری دهد.

شواهد نشان می دهد که زاکربرگ به شدت از اوج دریافت تیک تاک نگران است و هر راهی را برای کنار زدن این اپلیکیشن یا کم کردن محبوبیت آن میان کاربران امتحان می نماید. اما رشد و محبوبیت تیک تاک به نحوی است که بعید به نظر می رسد این کوشش ها نتیجه دهد.

این در حالی است که تیک تاک هرگونه نفوذ و تاثیر دولت چین بر سیاست ها و خط مشی بایت دنس و تیک تاک را رد و حتی بیان کرد که حاضر است برای برطرف هرگونه اتهام و نگرانی در این رابطه، بخشی از سهام خود را واگذار کند یا مقر خود را به خارج از چین انتقال دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 833

به "واتس اپ؛ محبوب ترین اپلیکیشن 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واتس اپ؛ محبوب ترین اپلیکیشن 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید