واکنش هوشنگ مرادی کرمانی به تغییر داستانش توسط آموزش و پرورش

به گزارش مجله ابوذریون، پس از ماجرای تغییر داستان نادر ابراهیمی در کتاب درسی، این بار در داستانی از قصه های مجید تغییراتی ایجاد کرده اند. هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده کتاب می گوید این موضوع بدون اطلاع و رضایت او بوده است.

واکنش هوشنگ مرادی کرمانی به تغییر داستانش توسط آموزش و پرورش

به گزارش ایسنا، او می گوید: بله در متن اصلی این طور نیست که مجید نماز بخواند؛ به هر حال بدون مجوز نویسنده و بدون اطلاع من دست به چنین کاری زده اند. من رضایت ندارم و اطلاع هم نداده اند.

او سپس اظهار می کند: هر شخصیتی که نویسنده ای می نویسد، طبیعتا برای او کار هایی می گذارد که در حد توان و سوابق آن شخصیت است. نمی دانم با این کار چه هدفی را دنبال می کنند. به نظر من این موضوع بیشتر ضرر می زند، زیرا معلمان و بچه ها اصل قصه را می خوانند. در متنی که نویسنده اش زنده است، دست می برند و اطلاع نمی دهند؛ این کار درستی نیست.

مرادی کرمانی خاطرنشان می کند: مجید به سنی نرسیده که نماز بخواند. در هیچ کدام از داستان ها هم نماز نخوانده است، اما بی بی نماز می خواند و چندجای داستان سر سجاده است که کار خیلی خوبی هم هست. اما مجید یک بچه 10-12 ساله است و به سنی نرسیده که نماز بخواند؛ در این داستان این بچه می خواهد به اصفهان برود و جا های دیدنی اش را ببیند.

او با تاکید بر این که تغییر در شخصیت ها و داستان به ضرر مخاطبان است، به تغییراتی که چند سال قبل هم بر این داستان اعمال شده بود اشاره و بیان می کند: می توانند داستان را بردارند و داستان دیگری بگذارند. قصه های مجید 38 داستان است و زمانی که مخاطب این داستان را به همراه داستان های دیگر می خواند متوجه می شود با شخصیت داستان متضاد است.

این نویسنده پیشکسوت سپس با آوردن مثالی، می گوید: این داستان مانند خانه من است، انگار که آمده اند و بدون اجازه من در بخشی از خانه ام اتاق ساخته اند. آیا این کار درست است که بدون اجازه چنین کاری کنند؟ باید از من دو خط اجازه می گرفتند که با تغییر منتشر می کنیم. این تغییرات باعث می شود شخصیت داستان به شخصیتی غیرقابل باور تبدیل شود و توی ذوق معلم و دانش آموز می زند. در داستان دست می برند و می خواهند از این راه بچه ها را نمازخوان کنند، اما این کار تاثیر آموزشی و تربیتی برای بچه ها ندارد. این داستان، داستانی ادبی است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1523

به "واکنش هوشنگ مرادی کرمانی به تغییر داستانش توسط آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش هوشنگ مرادی کرمانی به تغییر داستانش توسط آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید