پرونده سال آبی جاری با 171 میلیمتر بارندگی بسته شد

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، سال آبی 96-97 در حالی به سرانجام رسید که میزان بارش های کشور از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه 96) تا سرانجام شهریورماه امسال به 171 میلمتر رسیده است که در مقایسه مدت زمان مشابه سال گذشته(233 میلیمتر) حدود 27 درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت (249 میلیمتر) حدود 31 کاهش داشته است.

پرونده سال آبی جاری با 171 میلیمتر بارندگی بسته شد

با وجود اینکه بارش های فصل بهار امسال در مقایسه با سال گذشته رشد 12 درصدی داشته است ولی افت 45 بارندگی ها در فصل زمستان و کاهش 26 درصدی بارش ها در فصل پاییز سال 96 موجب گردیده تا تابستان امسال را با کاهش 62 میلیمتری نزولات جوی نسبت به سال گذشته سپری کنیم.

نگاهی به روند بارندگی های 50 سال اخیر کشور حکایت از وضعیت نامطلوب نزولات جوی سال آبی جاری دارد. سال آبی 96-97 با ثبت 171 میلیمتر بارندگی رتبه 48 بارش های نیم قرن اخیر را به خود اختصاص داده است. در 50 سال اخیر تنها سال های آبی 78-79 با ثبت 156 میلیمتر و سال آبی 86-87 با ثبت 143 میلیمتر بارندگی به مراتب وضعیت نامناسب تری را نسبت به سال آبی جاری تجربه نموده اند و در انتهای جدول بارندگی های نیم قرن اخیر کشور قرار گرفته اند.

تقریبا از حدود 10 سال قبل کشور به صورت مداوم بارندگی های کمتر از میانگین بلندمدت را تجربه نموده و گرفتار خشکسالی گردیده است. از سال آبی 86-87 که کشور بدترین شرایط بارش ها را در آن موقع تجربه نموده بود، وضعیت به گونه ای پیش رفته است که تاکنون ایران هیچگاه بارشی فراتر از میانگین بلندمدت را تجربه ننموده و نزولات جوی روند نزولی به خود گرفته است به طوری که پربارش ترین مقطع زمانی یک دهه اخیر کشور مربوط به سال آبی 91 با ثبت 245 میلیمتر بارندگی بوده است.

از میان 6 حوضه آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت های وسیعی از غرب، جنوب غربی و جنوب کشور را شامل می گردد با افت 43 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته بدترین شرایط را در میان سایر مناطق یاد گردیده تجربه می نماید. ثبت 212 میلیمتر بارش این حوضه در سال آبی جاری در حالی است که مقدار بارش های آن در مدت مشابه سال گذشته 369 میلیمتر بوده است.

با توجه به اینکه حدود 86 درصد ظرفیت در دست بهره برداری نیروگاه های برق آبی در این حوضه آبریز واقع گردیده است، طبیعتا افت 43 درصدی بارندگی ها در این حوضه آبریز و به تبع آن پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها موجب گردیده تا میزان فراوری انرژی نیروگاه های برق آبی هم با کاهش قابل توجهی نسبت به سال های گذشته روبه رو گردیده است؛ به طوری که انرژی فراوریی این نیروگاه ها از ابتدای امسال تاکنون حدود 43 درصد کاهش داشته است. همچنین در این بین حوضه های آبریز فلات مرکزی و مرزی شرق 35 درصد و قره قوم نیز 21 درصد کاهش بارش داشته اند.

افت بی سابقه بارندگی ها موجب گردیده تا 24 استان کشور بارندگی های منفی را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه نمایند که در این بین سیستان و بلوچستان با منفی 75 درصد کم بارش ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است که پس از این منطقه نیز استان های هرمزگان با 65 درصد، کرمان با 59 درصد، فارس با 56 درصد و بوشهر با 54 درصد کم بارش ترین مناطق کشور هستند. البته در این بین بارش های قابل توجه بهار امسال در برخی از مناطق کشور موجب گردیده تا حوضه های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه نمایند؛ به طوری که این دو حوضه آبریز به ترتیب با افزایش 48 و 16 درصدی بارندگی ها نسبت به سال گذشته روبه رو هستند.

این شرایط موجب گردیده است تا استان های آذربایجان غربی با 25 درصد، آذربایجان شرقی با 23 درصد، کردستان با 20 درصد، همدان با 15 درصد و کرمانشاه و زنجان با سه درصد افزایش بارندگی ها نسبت به متوسط متوسط بلندمدت شرایط به مراتب بهتری را در میان سایر استان های کشور تجربه می نمایند. همچنین در این بازه زمانی پربارش ترین نقطه کشور رامسر صفارود در استان مازندران با ثبت 1091 میلی متر بارندگی و کم بارش ترین نقطه کشور نیز هوشک سراوان در استان سیستان و بلوچستان با ثبت 4.3 میلیمتر بارش بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 50

به "پرونده سال آبی جاری با 171 میلیمتر بارندگی بسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده سال آبی جاری با 171 میلیمتر بارندگی بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید