چگونه سر بچه ها داد نزنیم؟

به گزارش مجله ابوذریون، یک اشتباه کوچک کودک، کبریتی است بر فیتیله تنش های روزانه والدین که موجب داد زدن می گردد؛ اما این موضوع همین جا تمام نمی گردد.

چگونه سر بچه ها داد نزنیم؟

یکی از محصولات جانبی که کرونا با خود به زندگی ما آورده، پدر و مادرهای عصبانی است. پدر و مادرهایی که تنش های و مسائل روزانه خود را تاب می آورند و همه را یکجا با داد زدن سر کودک خود تخلیه می نمایند. در این بین بچه ها هر روزه با ترس و تحقیرهای والدین خود روزهای کودکی خود را پشت سر می گذارند. در ادامه با مواردی که موجب این داد زدن ها می گردد، عوارضی که بر بچه ها و عظیم سالی آنها دارد و روش های مقابله با این رفتار ناهنجار، شما را همراهی می نماید.

1. چرا عصبانی هستیم؟

ممکن است مسائل مالیی که ناخواسته با ورود کرونا در جامعه به وجود آمدند علت اصلی عصبانیت ما باشد. این مشکل می تواند بر روابط خانوادگی و زناشویی اثر بگذارد و ما را بی حوصله و مضطرب کند. این خلق تنگ به کنش ها به سرعت و با خشم پاسخ می دهد. اگر این کنشگر رییس باشد مجبوریم خود را ملایم تر نشان دهیم ولی این اجبار را در مقابل بچه ها خود نمی بینیم. عصبانیت پنهان می تواند شامل مسائل مالی، اختلاف طبقات اجتماعی، تبعیض جنسیت، مسائل خانوادگی، مسائل زناشویی و گره های روانی باشد. علت عصبانیت پیدا ممکن است دعوای لفظی، کثیف شدن لباس هایمان، گم کردن کلیدهای خانه و از این قبیل موارد باشد. آنالیز ها نشان می دهد که عصبانیت های پنهان اغلب پایدارتر هستند ولی عصبانیت های پیدا تکانه ای و شدیدتر عمل می نمایند.

2. داد زدن های ما برای بچه ها چطور معنا می گردد؟

الف) بچه ها درک کاملی از موضوعات و مشغله های روزانه ما ندارند و مجبور هم نیستند که این موضوعات را به این زودی در زندگی خود حس نمایند. بنابراین آنها متوجه نیستند وقتی شما عصبانی هستید از سر و کول تان بالا نروند و برای درخواست یک بستی جلوی خودشان را بگیرند. شیرینی ایام کودکی به همین روزهای بی خبری خلاصه می گردد. روزهایی که ما هیچ چیزی را بلد نیستیم. اشتباهات در زندگی بچه ها معنایی ندارد و اگر کاری را اشتباه انجام می دهند بدانید که تصوری از بد یا غلط بودن آن ندارند. پس باید به آنها درست و غلط بودن را یاد داد. نحوه یاد دادن این رفتارها همان تربیتی است که بعضی والدین آن را به خوبی و بعضی به بدترین شکل ممکن به جای می آورند.

ب) بچه ها خشم و عصبانیت شما را برای خود اینگونه معنا می نمایند که ناخواستنی هستند، لایق محبت نیستند و گاهی دچار تنفرهای لحظه ای از خود و شما می شوند. مسائل همین جا تمام نمی گردد و در بعضی از بچه ها به صورت شب ادراری، لکنت زبان، خجالت بیش از حد و دیگر موارد مشابه، خود را نشان می دهد. اثرات عصبانیت های والدین در عظیمسالی این بچه ها منجر به خود سانسوری، ترس از حضور در اجتماع، عدم موفقیت های اجتماعی، سرکوب شدن خلاقیت ها و عصبانیت پنهان می گردد.

3. چگونه سعی در درمان خود کنیم؟

برای اینکه سر بچه ها معصوم، عصبانیت خود را خالی نکنیم؛ احتیاج است که آموزش ببینیم و تمرین کنید. رفتارهای شما عواقب دارد در همین لحظه تمام نمی گردد و در زندگی بچه ها تان شاخص می گردد. فکر کنید این دوران خانه نشینی و آموزش ها مجازی، فرصت طلایی برای دیدن لحظه به لحظه رشد فرزندتان است. از این فرصت به بهترین شکل ممکن بهره ببرید. ورزش های هوازی و یوگا، نوشیدن دمنوش های آرامبخش و کمی تعلل در واکنش ها می تواند در کنترل رفتارهایمان ما را کمک نمایند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1520

به "چگونه سر بچه ها داد نزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سر بچه ها داد نزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید