کار کردن 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید امام حسین (ع)

به گزارش مجله ابوذریون، معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات کرمان با اشاره به اینکه 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید کار می شود، گفت: خشت ها از جنس مس است که با توفیق مردم استان کرمان، از طرف کارخانه مس سرچشمه تامین شده و ان شاءالله آب طلاکاری خشت ها در کربلا انجام می شود.

کار کردن 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید امام حسین (ع)

به گزارش مجله ابوذریون به نقل از خبرگزاری فارس، محمد بیدشکی در حاشیه بازدید جمعی از اعضای هیئت شهدای بیت الله الحرام کرمان از پروژه ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) گفت: در این آیین بعد از سقوط صدام در کشور عراق، به خاطر ساخت و سازهایی که در اطراف حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلا صورت گرفت، شعاع دید گنبد کم شد و به همین دلیل متولیان امر تصمیم گرفتند گنبد بزرگ تری برای نصب بر حرم مطهر ساخته شود.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات کرمان اضافه کرد: با واگذاری این پروژه به ستاد بازسازی عتبات استان کرمان، کار مطالعات اولیه برای طراحی چگونگی ساخت گنبد توسط اساتیدی از دانشگاهیان و مهندسان فنی آغاز شد و مقرر شد گنبدی با بتن و آهن به صورت پیچ و مهره ای ساخته شود.

بیدشکی بیان نمود: فریم و اسکلت فولادی گنبد در کارخانه اوتک تهران ساخته و در اراک گالوانیزه و به کرمان منتقل شد؛ در این جا دوبار باز و بست و اشکالات احتمالی برطرف شد.

وی اضافه کرد: این گنبد با 21.5 متر ارتفاع، 7.5 متر از گنبد فعلی حرم مطهر بالاتر و حجم آن از لحاظ قطر نیز 1.5 برابر گنبد فعلی است.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات کرمان با اشاره به اینکه گنبد قدیمی فعلی به عنوان یک اثر تاریخی در یونسکو ثبت شده، گفت: این گنبد کاملا مقاوم سازی و بخش هایی از آن بتن آرمه شده و گنبد جدید روی آن قرار می گیرد.

بیدشکی اضافه کرد: در حال حاضر دو گنبد روی حرم مطهر قرار گرفته است و گنبد ساخته شده در کرمان، سومین گنبدی است که روی حرم مطهر نصب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید کار می شود، گفت: خشت ها از جنس مس است که با توفیق مردم استان کرمان، از طرف کارخانه مس سرچشمه تامین شده و ان شاءالله آب طلاکاری خشت ها در کربلا انجام می شود.

بیدشکی یادآور شد: همزمان با ساخت گنبد در کرمان، کار مقاوم سازی حرم مطهر در کربلا و لاغر سازی ستون های اطراف ضریح نیز از سال 1394 آغاز شد؛ این مراحل به دلیل شکاف هایی که در دیوارها ایجاد شده بود و همچنین گلوله باران شهر کربلا و حرمین مطهر توسط صدام، آسیب ها و خسارت های زیادی دیده بود که کار بازسازی و مقاوم سازی آن ضرورت داشت.

وی با بیان این که مقاوم سازی به خوبی انجام شد، ابراز کرد: حرم و ستون های اطراف آن مستحکم شد به طوری که تحمل وزن گنبد فعلی و گنبد جدید را نیز دارد.

بیدشکی شرح داد: بخش عمده ای از بافت قدیم حرم، بتن آرمه و ضد انفجار شده و برای حداقل 400-500 سال آینده مقاوم شده است.

وی گفت: در بحث لاغرسازی ستون های اطراف ضریح مطهر، فاصله 1.70 متری به بیش از 4 متر رسیده و برای ایام شلوغی حرم مانند اربعین و عاشورا، گشایش خوبی اجرا شده و زیارت زائران راحت تر انجام می شود.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات کرمان، کارهای اجرا شده در حرم مطهر امام حسین (ع) و ساخت گنبد را در دنیا بی نظیر اعلام کرد و اضافه کرد: این پروژه ها با نظارت و کمک مشاورین خبره و اعضایی از هیات علمی دانشگاه های کشور به سرانجام رسیده است.

وی با اعلام این که کار ساخت گنبد در کرمان به سرانجام رسیده و تعدادی از قطعات آن با 8 تریلر به کربلا منتقل شده، گفت: مابقی قطعات نیز تا اربعین انتقال داده می شود.

بیدشکی گفت: همه هزینه های ساخت گنبد و مقاوم سازی حرم مطهر در کربلا از محل نذورات مردمی اجرا شده و مبالغی که مردم اهدا کرده اند، صرف خرید مصالح از داخل کشور و رونق کارخانجات و کمک به اشتغال زایی شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 472

به "کار کردن 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید امام حسین (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار کردن 15 هزار خشت طلا روی گنبد جدید امام حسین (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید