گفت وگو با مربی چینی که برای یاد دریافت ورزش زورخانه ای به ایران آمد

به گزارش مجله ابوذریون، لیو شوانگ، یک مربی از چین بود که به دلیل علاقه مندی به ورزش زورخانه ای به ایران آمد و فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای شرایط آموزش وی را فراهم کرد.

گفت وگو با مربی چینی که برای یاد دریافت ورزش زورخانه ای به ایران آمد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مهد ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی از دیرباز تاکنون ایران بوده و از دهه 80 بود که مسئولان کشورمان تصمیم گرفتند این رشته را جهانی نموده و به سایر کشورها معرفی نمایند. به همین دلیل در سال 1383 و با همت محسن مهرعلیزاده، فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی تاسیس شد که در این چند ساله با عضوگیری و برگزاری مسابقات برون مرزی توانسته صندلی این ورزش اصیل ایرانی را در میان کشورها ارتقا ببخشد.

با ورود تکنولوژی و فضای مجازی، دسترسی به این ورزش بسیار راحت شده است و امروزه با چند کلیک می توان اطلاعات خوبی از این ورزش بدست آورد. لیو شوانگ یکی از این افراد بود که در چین و در نزدیکی شانگهای زندگی می کرد. وی که مربی ورزشی در شهر خودش است و بیش از 300 نفر را در رشته های مختلف سنتی در چین آموزش می دهد، عاشق ورزش زورخانه ای شده است و پس از تحقیق در فضای مجازی با فدراسیون بین المللی ارتباط می گیرد و پس از آن وارد ایران می گردد تا از نزدیک با این رشته آشنا گردد. فدراسیون بین المللی نیز در راستای گسترش این رشته، در مدت زمان حضور وی شرایط آموزش وی را فراهم می نماید و لیو می تواند از نزدیک با این رشته آشنا گردد و روز به روز شیفته این ورزش سنتی ایرانیان گردد. توانستیم گپ وگفت کوتاهی با وی داشته باشیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

لیو شوانگ درباره چگونگی آشنایی اش با ورزش زورخانه ای و فعالیت در این رشته در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، گفت: من در کشورم(چین) با این رشته آشنا شدم و با اطلاعاتی که کسب کردم، متوجه شدم که پایگاه اصلی ورزش زورخانه ای در ایران است. به همین دلیل به ایران آمدم تا از نزدیک با آن آشنا شوم.

وی در پاسخ به این سوال که نظرش پیرامون ورزش زورخانه ای چیست؟، گفت: ورزش زورخانه ای یک رشته قدیمی و تاریخی است که البته فقط منوط به ورزش کردن نیست، بلکه سبک روحیات، مرام ها و مسائلی که در آن مطرح می گردد، برایم جالب بود و سعی کردم در مسیر رسیدن و گسترش آن قدم بردارم.

با تور چین سفر کنید.

لیو شوانگ درباره این موضوع که آیا قرار است ورزش زورخانه ای را در چین رواج بدهد و به ثبت برساند؟ مطرح نمود: من چندین روز در این رشته تمرین کردم تا با فلسفه و مسائل مربوط به آن آشنا شوم. زمانی که به چین بازگردم، ورزش زورخانه ای را با شاگردانم تمرین می کنم و به دنبال گسترس و ثبت آن خواهم بود.

وی در سرانجام درباره نظرش پیرامون ایران گفت: مردم ایران مهربان و مهمان نواز هستند و از اقامت در کشور شما لذت بردم. من به چین بازمی گردم، اما تابستان با خانواده به ایران می آیم تا بازهم تمرین کنم و البته در کنار اعضای خانواده ام به شهرهایی همچون اصفهان، یزد و شیراز سفر کنیم. امیر صدیقی، رئیس دفتر همکاری و توسعه بین المللی فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز درخصوص فعالیت های فدراسیون گفت: تمام سعی ما در فدراسیون این است که این رشته اصیل ایرانی را به صندلی اصلی خویش بازگردانیم به همین در کوششیم تا با برنامه ریزی مناسب و ارتباط گیری با سایر کشورها، مقدمات آموزش افرادی که به این رشته علاقه دارند را فراهم کنیم. در فدراسیون کارهای زیادی درحال انجام است که اثرات آن را در آینده ای نزدیک خواهید دید. وی اضافه نمود: این مربی چینی نیز می تواند سفیر خوبی برای ما در کشورش باشد و امیدوارم با حمایت مسئولان بتوانیم روز به روز در جهت گسترش ورزش اصیل ایرانی کوشش کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 111

به "گفت وگو با مربی چینی که برای یاد دریافت ورزش زورخانه ای به ایران آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با مربی چینی که برای یاد دریافت ورزش زورخانه ای به ایران آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید