افزایش مشکل آب شرب روستاییان مهریز بانصب پمپ در مسیر انشعاب آب

به گزارش مجله ابوذریون، محمدمهدی خلاصه زاده در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به بحران خشکسالی شدیدی که سال جاری گریبان روستاهای شهرستان مهریز را گرفته است، گفت: با وجود اطلاع آحاد مردم و مسئولان از وضعیت خشکسالی ها و بیلان بارندگی در این شهرستان، در کنار مصارف غیر متعارف و سودجویانه برخی از بهره برداران، استفاده از مکنده ها و پمپهای قوی آن هم در مسیر انشعاب اصلی، مشکلات روستائیان را دو چندان نموده است.

افزایش مشکل آب شرب روستاییان مهریز بانصب پمپ در مسیر انشعاب آب

وی اضافه کرد: انشعاب غیرمجاز، ذخیره سازی ها به صورت مخازن خانگی و دامی، عدم رعایت در حفظ و نگهداری منصوبات متعلق به انشعاب، استفاده نکردن از سایبان کولر و ... از دیگر دلایل حائز اهمیتی است که موجب اختلال و ایجاد مخاطره و تنشهای محلی در سیستم توزیع آب روستایی این شهرستان گردیده و نارضایتی هایی را نیز در روستاها در پی داشته است.

خلاصه زاده اعلام کرد: در مجموع، میزان آب تولیدی برای مشترکان با کاهش 75 لیتر در ثانیه روبرو گردیده و در این بحران، وظایف و عملکرد اداره آب و فاضلاب روستای مهریز کمتر نگردیده بلکه برای رضایت مشترکین خود چند برابر گردیده هر چند سطح توقع مردم بالاتر رفته و راضی نگه داشتن مشترکین در این بحران بی آبی مشکل است.

مدیر آبفار مهریز توضیح داد: میزان آب تولیدی در روستاهای این شهرستان با توجه به خشکسالی و کبود از چاهها و قنوات همچنان ادامه دارد اما عرضه و تقاضا در روستاها بگونه ای گردیده که همخوانی ندارد و در برخی روستاها در ایام هفته فقط ساکنین روستا هستند ولی در اواخر هفته و ایام تعطیل جمعیت چند برابر گردیده و مخازن آب جوابگو این حجم بالای جمعیت نیست و مردم خود باید رعایت نمایند.

وی یادآور شد: پمپ های تحت فشار و مکنده های قوی بلای جان روستانشینان گردیده به گونه ای که در روستاها آب شرب نیست و مردم با قطعی مکرر آب روبرو هستند اما در مجموعه های شخصی، استخرهای لبریز از آب وجود دارد که محل تفریح و شنای مالکان آن گردیده است.

خلاصه زاده ادامه داد: انشعاب غیرمجاز هم یکی دیگر از مشکلات آب و فاضلاب روستایی مهریز است و با آنالیز های انجام گردیده توسط ماموران این اداره تعیین شد آب تولیدی و آب مصرفی مشترکین روستاها با هم همخوانی ندارد که با پیگیری این مسئله تعیین شد افرادی متخلف از انشعاب غیرمجاز استفاده می نمایند که در این راستا طی سه ماه گذشته بیش از 20 انشعاب غیرمجاز شناسایی و به مقامات قضایی معرفی شدند.

وی اضافه کرد: شهروندان در راستای همکاری با آبفار استان یزد و برخورد با متخلفین در صورتی که انشاب های غیر مجار را معرفی نمایند، مبلغ یک میلیون ریال پاداش دریافت می نمایند و اگر فرد متخلف توسط مراجع قضایی جریمه شد، دو درصد کل مبلغ جریمه به وی پرداخت می گردد.

به گزارش مهر، اداره آب و فاضلاب روستایی مهریز با چهار نیرو در حال خدمت رسانی به 11 هزار و 760 مشترک در 66 روستای شهرستان مهریز است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 23

به "افزایش مشکل آب شرب روستاییان مهریز بانصب پمپ در مسیر انشعاب آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مشکل آب شرب روستاییان مهریز بانصب پمپ در مسیر انشعاب آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید