شهرهای کوچک روی بام ساختمان های بزرگ جاکارتا

به گزارش مجله ابوذریون، خبرنگاران: پشت بام ها فضای خوبی برای ایجاد باغ و باغچه هستند، به خصوص در محیط های شهری متراکم که از همه فضا ها برای اهداف مسکونی یا تجاری استفاده شده است. در بسیاری از شهر های آمریکای شمالی، آسیا و اروپا، که فضای باز کمیاب است، معماران و سازندگان بام ها را به زمین بازی با استخر و باغ تبدیل می نمایند. اما یکی از توسعه دهندگان در جاکارتا، اندونزی، پشت بام یک مرکز خرید را به نوعی حومه شهر تبدیل نموده که خانه، خیابان های آسفالت، زمین تنیس و فضای سبز دارد.

شهرهای کوچک روی بام ساختمان های بزرگ جاکارتا

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

کاسمو پارک روی مرکز خرید ده طبقه تامرین سیتی در جاکارتا قرار گرفته است، اما ظاهر و حس و حال آن دقیقا مثل یکی از مناطق حومه شهر است. در این پشت بام 1.2 هکتاری 78 خانه دوطبقه با جاده های آسفالت وجود دارد که بچه ها در آن دوچرخه سواری می نمایند و بزرگسالان قدم می زنند. ساکنان می توانند به وسیله رمپ ها روی بام بیایند و رانندگی نمایند. یک حصار فلزی بلند هم دور شهر وجود دارد که مانع از افتادن و سقوط انسان ها و خودروها می گردد.

کسمو پارک تنها یک دهکده ای نیست که در آسمان جاکارتا قرار گرفته است. یک مجتمع مسکونی لوکس دیگر به نام ویلا هم روی بام مرکز خرید اندونزی در شمال جاکارتا وجود دارد.

این شهر با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت در آینده ای نزدیک به ساخت محله های بیشتری روی ساختمان های فعلی احتیاج خواهد داشت. سیل های زیادی که در فصول بارانی رخ می دهند، زندگی روی زمین را برای بسیاری از افراد غیرقابل تحمل نموده اند. از سوی دیگر هرچه آب های زیرزمینی بیشتری برای مصارف آشامیدن، شستشو و ساخت و ساز خارج می گردد، این وضعیت بدتر می گردد. سطح دریا در خلیج جاکارتا هم هر سال در حال افزایش است.

جاکارتا با تراکم جمعیت 14هزار نفر در هر کیلومتر مربع، جزء شلوغ ترین شهر های دنیا است. اما توکیو و سایر شهر های بزرگ آسیا به صورت عمودی رشد می نمایند. اما تراکم جاکارتا به صورت افقی و در خانه های تک خانوار کم ارتفاع گسترش می یابد. چنین توسعه ای منجر به کمبود زمین می گردد و فضای کمی برای پارک و مسکن ارزان قیمت باقی می ماند. فضای سبز شهر بسیار کم است، کمتر از 10 درصد مساحت شهر به پارک ها و باغ های عمومی اختصاص دارد.

وندی هاریانتو، مدیرعامل موسسه املاک جاکارتا معتقد است که تنها راه قابل زندگی کردن جاکارتا ساخت وساز رو به بالاست.

او اشاره نمود که موسسات دولتی زمین های زیادی را در مناطق استراتژیک اشغال نموده اند و ساختمان های یکی دو طبقه تک کاربری در آن ها ساخته اند مثل بازار یا ترمینال اتوبوسرانی. وندی پیشنهاد می نماید که آپارتمان های چندطبقه ارزان قیمت روی این ساختمان ها بسازند. او معتقد است که این یک بازی برد برد است. هم شرکت های عمومی درآمد بیشتری کسب می نمایند و هم خانواده های کم درآمد می توانند در شهر زندگی نمایند.

منبع: amusingplanet

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 309

به "شهرهای کوچک روی بام ساختمان های بزرگ جاکارتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای کوچک روی بام ساختمان های بزرگ جاکارتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید