انواع سبک دکوراسیون داخلی : 15 سبک متفاوت از مینیمالیست تا روستایی و ساحلی

به گزارش مجله ابوذریون، آیا می خواهید مدل طراحی خانه خود را تغییر دهید؟ اما مشکل اینجاست که مطمئن نیستید باید از کجا آغاز کنید. بسیاری از انواع سبک دکوراسیون داخلی را می توان هنگام تغییر ظاهر خانه در نظر گرفت. از سبک مدرن گرفته تا سبک اسکاندیناوی، تنوع گسترده در سبک های دکوراسیون داخلی باعث شده است تا دست افراد برای ایجاد هرگونه تغییر باز باشد. بنابراین چه در حال بازسازی منزل باشید و چه انجام تغییرات جزئی، داشتن اطلاعات کافی درباره انواع سبک دکوراسیون داخلی می تواند به معنای تقویت و بهبود رابطه انسان با محیط زندگی اش باشد؛ با خبرنگاران همراه باشید.

انواع سبک دکوراسیون داخلی : 15 سبک متفاوت از مینیمالیست تا روستایی و ساحلی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

انواع سبک دکوراسیون داخلی

بسته به فرهنگ، جغرافیا، مُد روز، علایق و روحیات افراد، سبک های مختلف دکوراسیون داخلی به انواع زیر تقسیم می شوند:

1- سبک مینیمالیست (Minimalist)

یکی از کامل ترین انواع سبک دکوراسیون داخلی منزل، سبک مینیمالیست (سادگی) است. مردم معمولاً تمایل دارند مینیمالیسم را با کلماتی مانند سردی و خالی بودن اشتباه بگیرند. چنین چیزی به طور کامل اشتباه است! در حقیقت، طراحی مینیمالیسم سرشار از ظرافت، زیبایی و بی آلایش بودن است (دوری از عناصر لاکچری با جزئیات زیاد).

به راحتی بیشتر، کارآیی و ظرافت فکر کنید. وقتی به حداقل سبک طراحی داخلی می اندیشید، می توانید محیطی مانند یک گالری هنری یا موزه را در ذهن تجسم کنید. سبک طراحی داخلی مینیمالیست به معنای پُر کردن فضا از ملزومات لازم است، به دور از آنکه احتیاج به استفاده از وسایل اضافی و طراحی شلوغ باشد. به معنای دیگر، حداقل بودن از هر چیزی تعریف دیگری از سبک مینیمال است.

مطلب پیشنهادی: استفاده خلاقانه از فضای اطراف پله در دکوراسیون داخلی (به همراه مجموعه ای از تصاویر)

2- سبک معاصر (Contemporary)

یکی دیگر از انواع سبک دکوراسیون داخلی، سبک معاصر است. اگرچه مردم معمولاً سبک مدرن را با سبک معاصر اشتباه می گیرند اما تفاوتی بین این دو وجود دارد که هر کدام از آن ها را به خودی خود بی نظیر می نماید. سبک معاصر کاملاً لحظه ای است (زمان حال) در حالی که سبک مدرن طراحی داخلی تقریباً می تواند به معنای فرهنگ مدرنیته از دهه 50 میلادی تا به امروز باشد.

سبک طراحی معاصر از آزادی بیشتری برخوردار است اما سبک مدرن معمولاً در طرح های مربعی شکل، خطوط گرافیکی و نوع خاصی از مفهوم مدرنیته ثابت می ماند. در حالی که دکوراسیون مدرن می تواند سرد، محدود نماینده و کاملاً کم احساس باشد اما سبک معاصر آرام و متین است و با تمرکز بر عناصر معماری، جزئیات تزیینی، توجه به مقیاس های برجسته و یک پالت رنگ مختصر برای ایجاد یک فضای گرم معین می گردد.

حتماً بخوانید: چیستی و چگونگی سبک چینی در دکوراسیون داخلی

3- سبک سنتی (Traditional)

وقتی صحبت از انواع سبک دکوراسیون داخلی می گردد، تقریباً همه آن ها ریشه در ایده های سنتی طراحی داخلی دارند. همانطور که بیان شد، شما می توانید با ترکیب قطعاتی که با شخصیت و سبک زندگی شما متناسب است، ضمن حفظ خطوط کلاسیک طرح، طراحی داخلی به سبک سنتی را ایجاد کنید.

مطمئن شوید که فضای زندگی شما دارای عمق و لایه بندی است، مثلاً مبلمان راحتی به رنگ بژ، فرش ایرانی، میز ناهاخوری چوبی، لوستر عظیم، آثار هنری (تابلو نقاشی) انواع و اقسام وسایل تزیینی به عنوان لایه های مختلف سبک طراحی داخلی سنتی شناخته می شوند. سبک سنتی تا حدودی متضاد سبک مینیمال و مدرن است زیرا هدف استفاده از وسایل زیاد و با جزئیات فراوان است.

4- سبک انتقالی (Transitional)

مطمئناً، پس از آنالیز معنای سبک سنتی، احتمالاً از خود می پرسید که تفاوت بین طراحی داخلی سنتی و انتقالی چیست؟ آنچه ایده انتقالی را به خودی خود متمایز می نماید، یک سبک طراحی ترکیبی است که از مبلمان سنتی به همراه عناصر مدرن بهره می برد. سبک انتقالی به دلیل حالت ترکیبی که دارد باعث می گردد فضا بیش از حد به یک سبک خاص وابسته نباشد.

به ویژه اگر سعی می کنید سبک دکوراسیون قدیمی منزل خود را عوض کنید با این قصد که به بسیاری از وسایل آن دست نزنید یا اگر به خانه عظیم تری نقل مکان می کنید، سبک انتقالی می تواند بسیار مفید باشد. بهترین طراحی داخلی به سبک انتقالی دارای تعادل در ترکیب است در حالی که به شما احساس گرمی در خانه و آرامش می بخشد.

5- سبک روستایی (Rustic)

یکی دیگر از انواع سبک دکوراسیون داخلی خانه، سبک روستایی یا روستیک نام دارد. دکوراسیون روستایی با الهام از فضای بیرونی و ترکیبی از سبک های طراحی مزرعه ای، تأکید بر پوشش های طبیعی و آب وهوایی، چوب خام، سنگ و چرم دارد. در این سبک هیچگونه اِلمان لاکچری مشاهده نمی گردد و همه چیز تجلی زندگی ساده روستایی است.

بدون شک ما عاشق این هستیم که فضای خود را با مبلمان سفارشی مخملی، آویزهای مفتولی و جایگاه های چرمی تزیین کنیم. همه چیز در سبک روستیک الهام گرفته از عناصر روستایی است. همانطور که گفته شد، همه ما به دنبال سبک های متفاوت طراحی داخلی هستیم که با ترکیب عناصر مختلف یک فضا را به حدی زیبا و الهام بخش نشان دهد.

6- سبک کشور فرانسه (French Country)

شبیه به سبک های طراحی مدرن و انتقالی است اما سبک کشور فرانسوی ترکیبی از عناصر طراحی داخلی فرانسوی است که در دِل خود از وسایل کلاسیک و خانه های کشاورزی که پُر از جذابیت های ریز و متنوع هستند، الهام می گیرد.

برای طراحی داخلی منزل به سبک فرانسوی می توانید به عکس بالا رجوع کنید. این اتاق پذیرایی با مبلمان راحتی، جایگاه های لوئی ششم با چاپ مدرن هندسی که مربوط به اواسط قرن هستند، در کنار ترکیب جذاب قطعات هنری و یک لوستر فرفوژه مشکی که الهام گرفته از دوران ناپلئون است، سبکی بی نهایت متفاوت و همگن ایجاد نموده است.

حتماً بخوانید: دکوراسیون داخلی آشپزخانه را با کدام سبک می پسندید؟!

7- سبک شابی شیک (Shabby Chic)

پس از کسب محبوبیت گسترده در اواسط دهه 80 و 90 به عنوان یکی از بهترین انواع سبک دکوراسیون داخلی، سبک شابی شیک در روبرو با جهانی مدرن در نهایت با واکنش شدیدی روبرو شد. تا جایی که بسیاری از طراحان معاصر این سبک را با نام دکور مادرعظیم نامگذاری کردند.

به هر روی، شابی شیک ریشه در طراحی و مبلمان قدیمی فرانسوی دارد و از همه مهم تر، دارای جذابیت بی سرانجام و الهام گرفته از عناصر شلوغ و طرح دار و گاهی ساده است. شابی شیک سبکی تقریباً زنانه است، عناصر طراحی داخلی آن اغلب در رنگ های پاستلی و گل دار هستند. وسایل و مبلمان ظاهری مدرن ندارند و بیشتر شبیه مدل های قدیمی و تاحدودی عتیقه هستند!

8- سبک ساحلی (Coastal)

اگرچه ممکن است هر سبک از دکوراسیون داخلی مطابق با ایده آل های ما نباشد اما در خصوص سبک ساحلی که احساس خنکی و شادی را منتقل می نماید، ممکن است نظر دیگری داشته باشیم! سبک ساحلی دارای محیطی سبک، خنک و روشن است، گویی هوا در داخل منزل مداوم در حال جریان است.

پالت های رنگی ساحلی که خیلی رایج هستند شامل رنگ های آبی روشن و سبز با الهام از اقیانوس به همراه مجموعه ای از رنگ های سرمه ای، کرمی و خنثی هستند. هدف از این همه رنگ ، ایجاد سرزندگی و تلفیق عناصر مربوط به آفتاب و آب است. سبک طراحی ساحلی ماهیتی مینیمال دارد که به طور غیرمنتظره ای همواره نو به نظر می رسد.

9- سبک هالیوود ریجنسی (Hollywood Regency)

از دهه 40 تا 60 و از اواسط دهه 90 تا به امروز، سبک هالیوود ریجنسی یکی از محبوب ترین انواع سبک دکوراسیون داخلی است. هالیوود ریجنسی از سرگرم نماینده ترین سبک های طراحی داخلی است که زرق و برق و زندگی لاکچری را تداعی می نماید. این سبک از دکوراسیون داخلی همواره انرژی و جنش را تداعی می نماید.

هالیوود ریجنسی ترکیبی از وسایل فرانسوی از دوره های مختلف تاریخ، خطوط تمیز و مجلل، رنگ های پر جنب وجوش، عناصر پُر زرق و برق مانند کریستال و آینه است. هدف نهایی افزایش درخشندگی و تجلی زندگی لوکس در همه ابعاد است. گرچه می توان سبک هالیوود ریجنسی را جزء سبک های سنتی و کلاسیک دانست اما روحیه ای که در این نوع سبک طراحی داخلی وجود دارد، هیچ وقت قدیمی نمی گردد.

10- سبک اسکاندیناویایی (Scandinavian)

سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی که به طور فزاینده ای محبوب است، بر سادگی و آرامش تأکید می نماید. دکوراسیون اسکاندیناوی کاملاً کاربردی و تا حدی کم وسایل است که اشکال ارگانیک (گیاهان) را با حالتی ظریف و جذابیتی آرام در فضایی کاملاً سفید با تُن های رنگی خاکستری برجسته می نماید.

اسکاندیناوی یکی از ساده ترین سبک های طراحی داخلی است. این سبک ترکیبی متعادل از سادگی و مدرنیته است و اغلب با انواع دیگر سبک دکوراسیون داخلی اشتباه گرفته می گردد. اما عناصر اصلی که نشان دهنده طراحی اسکاندیناوی هستند در رنگ سفید، مبلمان چوبی عسلی، گیاهان سرسبز و فرش پشمی خلاصه می شوند.

حتماً بخوانید: دکوراسیون اتاق کار و مطالعه : از نحوه چیدمان تا وسایل مورد احتیاج

11- سبک بوهمیان (Bohemian)

دکوراسیون بوهمیان یکی از محبوب ترین و بهترین انواع سبک دکوراسیون داخلی منزل است. این سبک نمایانگر آزادی، بی قید بودن و دوری از عناصر مجلل است. با داشتن ترکیبی از وسایل عجیب وغریب، مبلمان قدیمی و عتیقه که الهام گرفته از سفرهای دور و دراز به اقصی نقاط جهان است، سبک بوهیمان نشان دهنده زندگی یک فرد ماجراجو است!

پس اگر مجموعه ای متنوع از وسایل مختلف را دارید و ایده کنار هم قرار دریافت آن ها را تحسین می کنید، باید به شما بگوییم که سبک بوهمیان همان چیزی است که احتیاج دارید. پس برای ستایش آزادی در طراحی داخلی منزل، بوهیمان بهترین انتخاب ممکن است.

12- سبک میانه قرن مدرن (Mid-Century Modern)

احتمالاً یکی از پُرکاربردترین انواع سبک دکوراسیون داخلی در تمام دوران ها، میانه قرن مدرن است که دهه 50 و 60 خانه دانمارکی وام می گیرد. رنگ های ساده و گرم، اشکال ارگانیک (مبلمان چوبی)، آرامش و تأکید بر عملکرد از ویژگی های یک سبک مدرن میانه قرنی است. گفته می گردد، این سبک ترکیبی از سبک سنتی و مینیمال است.

به علاوه، وسایل مربوط به سبک میانه قرن مدرن تقریباً در هر اتاقی زیبا به نظر می رسند ولی برای فضای نشیمن می تواند ظاهری شیک و متنوع را ارائه دهد. در حقیقت، می توان سبک میانه قرن مدرن را با مفاهیم پست مدرن یکی دانست، با اینکه در آن عناصر مدرن وجود دارند اما اِلمان های سنتی نیز مانند چوب دیده می شوند.

13- سبک صنعتی (Industrial)

از آنجایی که سبک صنعتی عناصر فضای شهری را با انبارها و عناصر کارخانه ای نشان می دهند، تعجب آور نیست که شیوه های طراحی صنعتی تاحدودی روحیه مردانه را تدعی می نمایند. با وجود رنگ های خنثی و وسایل فلزی، آنچه از سبک صنعتی باقی می ماند فضایی عملکردی و سرشار از جهانی ماشین آلات است.

با این اوصاف، ما این سبک طراحی داخلی را برای همه افراد پیشنهاد نمی کنیم زیرا سبک صنعتی ذهنیتی مدرن- ماشینی احتیاج دارد. بیشتر افراد از عناصر فلزی لذت نمی برند و وسایل ارگانیک و الهام گرفته از طبیعت را دوست دارند. اما اگر عاشق سبک صنعتی هستید، با استفاده از وسایل فلزی اعم از جایگاه، میز جلومبلی، کتابخانه، نرده های فلزی پله و وسایل زینتی، این سبک را نمایش دهید.

14- سبک الکتیک (Eclectic)

سبک الکتیک شبیه دکوراسیون بوهمیان است اما با جذابیتی متفاوت! الکتیک که از خلاقانه ترین انواع سبک دکوراسیون داخلی خانه است، در خصوص ایجاد فضایی پُرانرژی با طرح های عجیب و شلوغ، پالت های رنگی متفاوت، بافت ها و الگوهای پارچه ای متنوع است. هر وسیله در سبک الکتیک به شکلی مجزا خود را نشان می دهد و به هیچ عنوان بر یکپارچگی فضا تأکید ندارد!

سبک طراحی الکتیک بار دیگر آزادی در طراحی را به میان می آورد؛ این بار خلاقیت در استفاده از عناصر مختلف، هدف اصلی طراحی است. جایگاه با طرحی عجیب، تابلویی از هنر کوبیسم، مبلمان فلزی، استفاده از کاغذ دیواری و بسیاری ایده های دیگر، سبک الکتیک به معنای استفاده آزادانه از چیزهای عجیب وغریب است.

حتماً بخوانید: دکوراسیون اتاق خواب هنری : 13 ایده فوق العاده را از دست ندهید!

15- سبک مدرنِ مزرعه ای (Modern Farmhouse)

اگر گرما، کاربرد، راحتی و رویکرد آرام برای طراحی، همه در دستور کار شما قرار گیرند، دکوراسیون مدرن مزرعه ای گزینه بسیار خوبی است. سبک گرم و جذاب مدرن مزرعه ای، نشانه های خود را تلفیق زندگی شهری - روستایی جهت ترکیب نهایی کنتراست های کم و زیاد ارائه می دهد.

سبک مدرن مزرعه ای هم اکنون با ترکیبی غنی از سبک های صنعتی، مینیمال و اسکاندیناوی می تواند فضای زندگی را در حد نهایی زیبا و متفاوت نشان دهد. این سبک از دکوراسیون داخلی به ویژه برای یک خانواده با فرزندان کوچک بسیار عالی خواهد بود.

کلام آخر

انواع سبک دکوراسیون داخلی را در بالا معرفی کردیم. اگر سلیقه شما به سمت سبک های کلاسیک متمایل است، سبک روستایی، سنتی یا کشور فرانسه را انتخاب کنید. اگر به سبک های ساده علاقه دارید، مینیمالیست، مدرن، معاصر یا انتقالی را انتخاب کنید. به هر روی، انتخاب نوع سبک طراحی داخلی خانه به علایق افراد، فضا (نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه) جغرافیا و مقدار بودجه بستگی دارد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1604

به "انواع سبک دکوراسیون داخلی : 15 سبک متفاوت از مینیمالیست تا روستایی و ساحلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سبک دکوراسیون داخلی : 15 سبک متفاوت از مینیمالیست تا روستایی و ساحلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید