اولین بازداشت به خاطر توهین به پادشاه جدید تایلند

به گزارش مجله ابوذریون، پلیس تایلند امروز (شنبه) یک فعال ضد خونتا را به خاطر بدگویی از پادشاه جدید دستگیر کرد؛ اقدامی که به گفته گروه های حقوق بشر نخستین مورد از اهانت به مقام سلطنت پادشاه جدید تایلند محسوب می گردد.

اولین بازداشت به خاطر توهین به پادشاه جدید تایلند

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش مجله ابوذریون، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماها واجیرالنگکرن، روز پنج شنبه به دنبال فوت پدرش رسما تاج گذاری کرد و به بهومیبول آدولیادج که اکتبر امسال میلادی در سن 88 سالگی درگذشت ادای احترام کرد.

سرهنگ جاتورون تراکولپان، سرپرست اداره پلیس استان جایاپوم واقع در شمال شرق کشور گفت: چاتوپات بونپاتاراراکسا، فعالی که چندین اعتراض ضد خونتا را برگزار نموده براساس ماده 112 قانون جزا به اتهام توهین به مقام سلطنت بازداشت شده است. ما او را در یک معبد دستگیر کردیم.

خونتای تایلند از مه 2014 که زمام امور را به دست گرفته تمامی منتقدان سلطنت را سرکوب نموده است. گروه I Law مستقر در بانکوک که بر چنین پرونده هایی نظارت دارد گفت: از زمان فوت پادشاه بهومیبول این موارد افزایش یافته است.

ماده 112 قانون جزا می گوید: هر کسی که به پادشاه، ملکه یا ولیعهد توهین کند، ناسزا بگوید یا آن ها را تهدید کند به 15 سال حبس محکوم می گردد.

گروه حقوق بشری وکلای تایلند برای حقوق بشر که دفاع از جاتوپات را برعهده دارد در صفحه توییتر نوشت: موکل ما به خاطر به اشتراک گذاشتن لینکی در فیس بوک با بی بی سی تایلند درباره پادشاه جدید به توهین به مقام سلطنت متهم شده است.

انون چاوالاوان از گروه I Law گفت: این پرونده نخستین مورد توهین به مقام سلطنت تحت پادشاهی جدید است. این پست بارها به اشتراک گذاشته شده. اما چرا تنها جاتوپات بازداشت شد؟ احتمالا به این خاطر که او سابقه راه اندازی اعتراضات ضد خونتا را دارد.

گروه های حقوق بشر بین المللی و بعضی از دیپلمات های غرب مستقر در بانکوک از حکم های سنگین تایلند برای توهین به مقام سلطنت انتقاد نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 395

به "اولین بازداشت به خاطر توهین به پادشاه جدید تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بازداشت به خاطر توهین به پادشاه جدید تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید