بانداژ نانویی شرایط زخم بیمار را از راه دور رصد می کند

به گزارش مجله ابوذریون، یک استارت آپ فرانسوی پیروز به تولید بانداژی شد که می تواند شرایط زخم بیمار را از راه دور به پزشک اطلاع دهد.

بانداژ نانویی شرایط زخم بیمار را از راه دور رصد می کند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک استارت آپ فرانسوی باند زخمی ساخته که می تواند به پزشکان کمک کند تا از راه دور شرایط زخم بیمار را رصد نمایند. این باند که حاوی گرافن است برای کنترل زخم هایی نظیر زخم های مزمن بسیار مفید بوده و همچنین به دلیل خواص آنتی باکتریالی گرافن، به بهبود سریع تر زخم نیز کمک می نمایند.

اگر فردی از زخم مزمن نظیر زخم پوست دیابتی رنج ببرد، برای پزشک بسیار مهم است که این زخم به طور پیوسته پایش شود تا شرایط زخم در کنترل باشد. به تازگی باند زخم جدیدی ساخته شده که می تواند به پزشکان در این امر کمک کند. این باند جدید حاوی گرافن بوده و برای رصد زخم از راه دور مناسب است.

این باند توسط یک استارت آپ فعال در حوزه زیست فناوری ساخته شده است. شرکت گرافیل (Grapheal) از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه انشعاب یافته است.

در این باند از یک فیلم پلیمری استفاده شده که در آن اجزاء الکترونیکی انعطاف پذیر قرار داده شده است. الکترود های گرافنی موجود در بخش الکترونیکی می توانند تماس مستقیم با زخم ایجاد نمایند.

گرافن از یک لایه اتمی از جنس کربن تشکیل شده که دارای هدایت الکتریکی بالایی است. با تغییر شیمیایی زخم، نظیر افزایش pH آن در اثر عفونت، هدایت الکتریکی الکترود های گرافنی نیز تغییر می کند. این داده ها به صورت بی سیم از بانداژ به تلفن هوشمند یا تبلت منتقل می شود و این داده از این جهت می تواند به سرور موجود در فضای ابری منتقل شود و در نهایت مورد تجزیه و تحلیل پزشک قرار گیرد.

پزشکان یا پرستاران می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری بیمار و بدون نیاز به برداشتن بانداژ از روی زخم، به صورت آنلاین شرایط زخم را بررسی نمایند.

مزیت این بانداژ به همین جا ختم نمی شود، گرافن دارای خواص ضدباکتری است که پیش از این توسط دانشمندان شناخته شده است. در نتیجه، وجود گرافن در محیط می تواند روی تسهیل فرایند بهبود بیماری تاثیر مثبت داشته باشد.

براساس گزارش های منتشر شده، آزمایش های بالینی روی این فناوری به زودی آغاز و پیش بینی می شود که طی سه سال این فناوری به مرحله تجاری سازی برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1083

به "بانداژ نانویی شرایط زخم بیمار را از راه دور رصد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانداژ نانویی شرایط زخم بیمار را از راه دور رصد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید