برگزاری آیین رونمایی از لوح ثبتی ملی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان

به گزارش مجله ابوذریون، معاون مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان و رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از برگزاری آیین رونمایی از لوح ثبتی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان در فهرست آثار میراث فرهنگی ناملموس کشور اطلاع داد.

برگزاری آیین رونمایی از لوح ثبتی ملی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت: آیین مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان به عنوان یکی از آیین های میراث ناملموس با گستره و موضوع میراث فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره 1854 در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسید.

او اضافه نمود: کلوچه کاشان که یکی از سوغات های مخصوص و معروف کاشان است، با شیوه ای خاص توسط قنادهای کاشان پخته می گردد، به گونه ایی که بعضی از این قنادها، از قدیمی ترین استادان این حرفه هستند که این شغل را از اجداد خود آموخته اند، همچنین قدیمی ترین کارگاه های این حرفه را نیز می توان در بازار تاریخی کاشان مشاهده کرد.

او گفت: با توجه به ثبت ملی این مهارت و اهمیت موضوع ملی شدن این نوع از شیرینی به عنوان سوغات کاشان و صادرات آن به کشورهای دیگر، لزوم کیفیت در پخت و بسته بندی محصول بیش از گذشته احساس می گردد که امید می رود با برنامه ریزی های اجرا شده و همکاری همه جانبه در شهرستان این مهم نیز محقق گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان خاطر نشان کرد: تاکنون 29 اثر از این شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده که امیدواریم با تلاشی که همکاران ما در حوزه ثبت اداره میراث فرهنگی شهرستان انجام می دهند، شاهد تعداد بیشتری از ثبت این آیین ها و مهارت های مردم شناسی کاشان در فهرست آثار ملی باشیم.

عباس تراب زاده کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان و عضو شورای ثبت میراث و جرائم استان اصفهان نیز در همین زمینه گفت: دانش و مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان دارای قدمتی دیرینه در کاشان است، که معمولا در عید نوروز رونق بیشتری در پخت آن وجود دارد و به عنوان شیرینی مخصوص عید در کاشان از آن در میهمانی ها و پذیرایی های عید استفاده می گردد.

تراب زاده پخت کلوچه سنتی کاشان را به عنوان سوغات محلی مردم کاشان دانست و گفت: پخت این کلوچه سنتی به شماره 1854 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است و تصمیم داریم در آینده مهارت پخت سوهان میرزا حسینی، باقلوا و همچنین قطاب مخصوص کاشان را هم بنام این شهرستان ثبت کنیم.

مراسم گلاب گیری قمصر، آیین قالیشویان مشهد اردهال، مهارت زیلوبافی، شعربافی، آیین نخل گردانی، پخت گوشت لوبیا، آداب و رسوم پخت سمنوی نذری و آیین هوم بابایی از جمله میراث معنوی ثبت ملی شهرستان کاشان هستند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 707

به "برگزاری آیین رونمایی از لوح ثبتی ملی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری آیین رونمایی از لوح ثبتی ملی مهارت پخت کلوچه سنتی کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید