تصاویر ، مهم ترین مزایای شهرهای فشرده ، افزایش فضاهای عمومی و ایجاد حس مشترک بین شهروندان

به گزارش مجله ابوذریون، ضرورت توسعه پایدار بر هیچ کس پوشیده نیست و مدیران از این واقعیت مطلع هستند که طراحی شهری می تواند نقش مهمی در رسیدن به پایداری ایفا نماید؛ طراحی شهرها به صورت فشرده یکی از برترین شیوه های تحقق هدف پایدار در زمین است.

تصاویر ، مهم ترین مزایای شهرهای فشرده ، افزایش فضاهای عمومی و ایجاد حس مشترک بین شهروندان

به گزارش خبرنگاران، شهرها منشأ اصلی فعالیت های انسانی به شمار میرود که منابع طبیعی در آن ها به طور شگفت آوری در حال مصرف است. پایداری در شهرها از مهم ترین موضوعاتی است که در چند دهه اخیر مورد بحث برنامه ریزان قرار گرفته است که این حوزه، فقط نگرانی های زیست محیطی را در بر نمی گیرد، بلکه شامل رونق مالی، زیست پذیری و شمول اجتماعی نیز می گردد. اخیراً بسیاری از مدیران سراسر جهان توجه خود را بر رابطه بین طراحی شهری و پایداری متمرکز نموده و به این نتیجه رسیده اند که شکل و تراکم یک شهر می تواند آینده آن را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد.

بسیاری از محققان بر این باورند که ایجاد شهرهای فشرده برترین رویکرد برای رسیدن به پایداری شهری است چرا که ویژگی هایی نظیر رونق دوباره منطقه ها مرکزی، توسعه سازه ها با تراکم بالا، توسعه چندمنظوره و برخورداری از خدمات اساسی مانند مراکز درمانی، پارک ها، مدارس، مراکز تفریحی و تفریح را دارد. شهرهای فشرده مزایای بسیاری دارد که می تواند ادعای محققان مبنی بر افزایش پایداری را تا حد زیادی اثبات کند. در ادامه به معرفی مهم ترین مزایای این شهرها پرداخته می گردد.

مراکزی برای انجام فعالیت های اجتماعی و تجاری

معماران یا برنامه ریزان شهری در طراحی شهرهای فشرده مدرن، توسعه یک منظوره سازه ها و مالکیت خودروها بر معابر شهری را به طور کامل کنار می گذراند و در عوض، منطقه های احداث می نمایند که در آن ها، مردم احساس رضایت دارند، ضمن این که پویایی جسمی آن ها در سطح بسیار بالایی قرار گرفته است. علاوه بر این، طراحی معابر در این شهرها به گونه ای است که در آن ها، خودروها کمترین نقش را در عبور و مرور مردم ایفا می نماید و تردد سبز جای آن را می گیرد.

در نهایت این که زیرساخت های تردد در شهرهای فشرده مدرن به گونه ای طراحی می گردد که فرصت کافی برای رفت وآمد به وسیله سیستم های حمل ونقل سبز افزایش می یابد، ضمن این که همه روزه بر تعداد افرادی افزوده می گردد که به پیاده روی و دوچرخه سواری برای انجام امور روزمره خود روی می آورند.

وجود جوامع اجتماع محور در شهرهای فشرده مدرن

شهرهای فشرده پایدار، سکونتگاهی ایده آل برای توسعه جوامع اجتماع-محور است که در آن ها ساختار شهری سازگار با تمام فرهنگ ها طراحی می گردد. در این شهرها مردم به عنوان اولویت اصلی طراحی مورد توجه قرار می گیرد و در فرآیند طراحی، فرصت برقراری ارتباط مستقیم میان برنامه ریزان و مردم فراهم می آید. این شهرها خواه در منطقه های گرم یا سرد و فقیر یا غنی شکل گیرد، از شرایطی مساعد برخوردار است که سلامت و رفاه را برای ساکنان خود به ارمغان می یاورد.

نزدیکی خدمات و مراکز عمومی به یکدیگر

بدون شک، نزدیک بودن همه امکانات شهری نظیر فضاهای عمومی، چشم اندازهای طبیعی و مراکز فناوری شهری می تواند کیفیت هوا و زندگی را در شهرهای فشرده به طور چشمگیری بهبود ببخشد. از دیگر مزایای فشرده بودن این شهرها می توان به حفظ شدن حومه ها از توسعه های شهری اشاره نمود که خود می تواند در افزایش پایداری نقش مهمی ایفا نماید. تمرکز بر فعالیت های مختلف به جای انجام فعالیت های مشابه می تواند به کارآمدی انرژی یاری زیادی کند و در کاهش انتشار گازهای آلاینده نیز سهیم باشد.

وجود حس اشتراک میان مردم

یکی از مهم ترین مزایای شهرهای فشرده، برخورداری از فرصت های بیشتر برای افزایش کارآمدی میان مردم است. در این شهرها بسیاری از فعالیت ها به صورت مشترک به وسیله افراد انجام می گردد و در نتیجه، احتیاج به خودرو برای سفر کاهش می یابد و در نهایت این که، مصرف انرژی ناشی از وسایل حمل ونقل به حداقل می رسد. از سوی دیگر، کاهش عبور و مرور به وسیله وسایل نقلیه، کاهش تراکم و بهبود کیفیت هوا را در پی دارد که این امر به سهم خود می تواند مردم را به تردد سبز به وسیله پیاده روی و دوچرخه سواری سوق دهد.

برخورداری از چشم اندازهای شهری ارزشمند

شهرهای فشرده از خیابان های کمتری برخوردار است، با این حال فضاهای عمومی بیشتری را در بر می گیرد. پارک ها، باغ ها، درختان و سایر چشم اندازهای شهری سایه های گیاهی کافی به وجود می آورد و به خنکی خیابان ها و سازه ها در تابستان یاری زیادی می نماید. شهرها عمدتاً بین یک تا دو درجه سانتی گراد گرم تر از حومه های خود است چرا که پوشش گیاهی کافی ندارد. با این حال، در شهرهای فشرده فضاهای سبز به اندازه کافی موجود است و همین امر انتشار گازهای آلاینده را به حداقل می رساند، ضمن این که سایبان آن ها نیز احتیاج به استفاده زیاد از دستگاه های تهویه هوا را کاهش می دهد که این قابلیت به سهم خود در به حداقل رساندن انتشار کربن نقش مهمی ایفا می نماید.

منبع: ایمنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2258

به "تصاویر ، مهم ترین مزایای شهرهای فشرده ، افزایش فضاهای عمومی و ایجاد حس مشترک بین شهروندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، مهم ترین مزایای شهرهای فشرده ، افزایش فضاهای عمومی و ایجاد حس مشترک بین شهروندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید