تعداد سلاح های شکاری مجوزدار را نمی دانیم ، ایران را سیاهچال پرندگان مهاجر می دانند

به گزارش مجله ابوذریون، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور با انتقاد از توزیع سلاح های شکاری مجوزدار گفت که تا به امروز حتی پیروز به احصای تعداد این سلاح های مجوزدار هم نشده ایم و ایران در جهان به خاطر شکار غیرمجاز به سیاهچال پرندگان مهاجر شناخته می گردد.

تعداد سلاح های شکاری مجوزدار را نمی دانیم ، ایران را سیاهچال پرندگان مهاجر می دانند

به گزارش مجله ابوذریون به نقل از پایگاه سازمان حفاظت محیط زیست کشور، سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت این سازمان با اشاره به وجود بیش از هزار پرونده تخلف در حوزه شکار و صیدهای غیرمجاز گفت: علاوه بر تقاضای شدید مردم برای خرید پرندگان، شاهد شکارهای غیرقانونی نیز هستیم.

سرهنگ محبت خانی بیان نمود: با این که محیط بانان در خوزستان و استان های شمالی به ویژه مازندران روزانه درگیر عملیات دستگیری و تشکیل پرونده هستند، حجم بالای شکار و صید غیرقانونی پرندگان مهاجر یاری و همکاری دستگاه های دیگر را نیز می طلبد.

وی بهترین راه جلوگیری از شکار غیرقانونی پرندگان را کنترل توسط مردم و اطلاع رسانی رسانه ها دانست و اضافه کرد: نگاه جهان به ایران از این نظر اصلا خوب نیست به طوری که ایران را سیاهچال پرندگان مهاجر می دانند. ما باید تقاضا را توسط مردم کاهش دهیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور با بیان این که سودآوری بالا باعث افزایش تعداد سودجویان در این حوزه شده است، اظهار کرد: محیط بانان جان بر کف در حال عملیات هستند و تورهای غیرمجاز را جمع آوری می نمایند.

وی از توزیع سلاح های شکاری مجوزدار انتقاد کرد و گفت: اگر سلاح شکاری مجوزدار به دست مردم می دهیم، باید محل استفاده آن را هم بدانیم، اما متاسفانه تا به امروز حتی پیروز به احصای (شمارش) تعداد این سلاح های مجوزدار هم نشده ایم.

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: از طرفی عده ای سلاح می خرند و سهمیه سالانه تیر را از مبادی مربوطه دریافت می نمایند و از طرف دیگر سازمان محیط زیست محدودیت هایی دارد. طبیعی است که وقتی افراد امکان فعالیت با مجوز را ندارند به شکار غیرمجاز و غیرقانونی روی می آورند.

وی با اشاره به شهادت 140 محیط بان ایرانی گفت: تعدادی از این محیط بانان با همین سلاح های مجوزدار به شهادت رسیده اند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور بیان نمود: تا زمانی که سودآوری در این کار همچنان بالا و تقاضا هم بسیار جدی باشد، افزایش نیروهای محیط بانی به برطرف این معضل یاریی نخواهد کرد.

وی ضمن هشدار دادن به متقاضیان پرندگان مهاجر، درخصوص انتقال بیماری های خطرناک گفت: متاسفانه هیچ نظارت پزشکی و دامپزشکی روی این پرندگان صورت نمی گیرد و امکان انتقال بیماری های خطرناکی چون آنفلوآنزا وجود دارد.

سرهنگ محبت خانی همچنین با اشاره به کاهش تعداد شکارها در استان مازندران نسبت به سال گذشته اظهار کرد: ورود شورای تامین به این قضیه از 2 سال قبل با امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست الزامی شده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور با بیان این که در اقدامات سلبی کوتاه مدت نیازمند حمایت شورای تامین به ویژه در منطقه شمالی کشور هستیم، گفت: از آنجا که تقاضای مردم باعث تشویق سودجویان به ورود به این حوزه شده است، رسانه ها و مردم باید دست به دست هم بدهند و تقاضا را به صفر برسانند.

وی با انتقاد از قدرت پایین محیط زیست و عدم ورود جدی شورای تامین بیان نمود: ملک بازار پرندگان در فریدونکنار متعلق به شهرداری است و اگر شکار غیرمجاز است، پس فروش هم غیرمجاز است. لذا هماهنگی بین دستگاهی و ورود قاطعانه فرمانداری لازم است.

سرهنگ محبت خانی اضافه کرد: این مساله باید به وسیله شورای تامین استان مازندران به شکل جدی پیگیری گردد تا در کوتاه مدت پیروز شویم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 778

به "تعداد سلاح های شکاری مجوزدار را نمی دانیم ، ایران را سیاهچال پرندگان مهاجر می دانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد سلاح های شکاری مجوزدار را نمی دانیم ، ایران را سیاهچال پرندگان مهاجر می دانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید