خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است

به گزارش مجله ابوذریون، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است.

خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است

محمد قاسمی (مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی) پیرامون اینکه خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است، گفت: گونه های مختلف گردشگری وجود دارد و ایران هم ظرفیت های زیادی در زمینه گردشگری دارد و می تواند در انواع شاخه های گردشگری فعال گردد. در این میان طبیعت و فرهنگ و تاریخ صندلی ویژه ای دارد.

او ادامه داد: طبیعت ایران چهار فصل است و به تبع آن می توانیم تنوع زیادی در محصولات گردشگری داشتنه باشیم. در سالهای گذشته توجه به گونه های مختلف گردشگری در اولویت نهاده شده و توسعه گردشگری موضوعی را مد نظر قرار دادیم. طبیعتگردی یکی از موضوعاتی است که می تواند محور گردشگری موضوعی قرار گیرد.

قاسمی با تاکید برآنکه، طبیعت گردی بخصوص با رویکرد گردشگری پایدار و اکوتوریسم مد نظر واقع شده است، توضیح داد: گردشگری روستایی، کشاورزی، دریایی، خوراک و حتی گردشگری ورزشی و سلامت موضوعاتی است که مدنظر نهاده شد.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی در ادامه از لزوم بازنگری آیین نامه طبیعت گردی اطلاع داد و گفت: در سال 84 این آیین نامه به تصویب هیات وزیران رسید تا بتواند اکوتوریسم را رونق بخشد. این آیین نامه تا به امروز بازنگری نشده و احتیاج است تا بازنگری در این خصوص داشته باشیم. در این بازنگری، آزمون و خطاهای اجرا شده، خلاء هایی که وجود داشت مورد آنالیز قرار می گیرد تا در نهایت شاهد بروزرسانی آیین نامه طبیعتگردی باشیم.

او در پاسخ به این سئوال که آیا آیین نامه طبیعت گردی به مرحله اجرا رسید که اکنون احتیاجمند بازنگری باشد، گفت: در راستای عملیاتی شدن این آیین نامه شاهد شکل گیری کمیته ملی طبیعت گردی بودیم و جلسات خود را برگزار کرد. حتی مواردی که بین نهادها اختلاف نظر وجود داشت در این کمیته ملی به آنالیز رسید. درصدد آن هستیم که در آیین نامه طبیعت گردی وظایف ارگان ها و نهادهای دخیل در قالب حکم به آنها ارائه گردد. در حکم آورده گردد که هر نهاد موظف است که چه کاری انجام دهد.

قاسمی بعلاوه از برگزاری دوره های تخصصی طبیعت گردی از جمله پرنده نگری، آشنایی با رفتینگ، ایمنی در سفرهای طبیعت گردی و… برای کارشناسان و فعالان طبیعتگردی اطلاع داد و گفت: این روزها بدلیل شیوع کرونا، برگزاری جلسات آموزشی به صورت حضوری تحت الشعاع نهاده شده بود که امیدواریم بزودی شاهد از سرگیری این جلسات آموزشی باشیم.

او ادامه داد: در حوزه گردشگری روستایی و کشاورزی پیروز شدیم 500 روستا را به اسم روستای هدف گردشگری معرفی کنیم. بعلاوه با همکاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی پیروز شدیم مطالعات سند راهبردی گردشگری روستایی با رویکرد محصول محور را شروع کردیم. زمانی که سند راهبردی گردد، ضمانت اجرایی آن افزایش می یابد. ضمانت اجرایی هر سندی، حکم و تکلیفی است که برای ارگان ها و نهادها در آن سند آورده می گردد.

قاسمی از فعال شدن گردشگری کشاورزی در استان های کشور اطلاع داد و گفت: تدوین و ابلاغ دستورالعمل صدور مجوز فعالیت های گردشگری کشاورزی اجرا شده و درحال انجام است. جهاد کشاورزی هم تعامل خوبی در این خصوص دارد. حتا یادداشت تفاهم همکاری با این مجموعه به امضا رسید. اکنون احتیاجمند فرهنگ سازی، جریان سازی و آموزش گردشگری کشاورزی هستیم، چرا که این حوزه در ایران مقوله نوینی است و احتیاجمند معرفی و شناسانده شدن است. بعلاوه با صندوق کارآفرینی امید برای پرداخت تسهیلات کم بهره صحبت شده است.

به گفته، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی هر استان با توجه به ظرفیتی که دارد در حوزه گردشگری کشاورزی فعال می گردد، یادآور شد: بطور مثال استان های شمالی کشور در حوزه باغات فعال خواهند شد و استان های جنوبی و غربی در حوزه کشت فعال خواهند شد. این امر همچون گردشگری سلامت خواهد بود که بعضی از استان ها در حوزه خاصی از گردشگری سلامت همچون، ناباروری، کاشت مو، عمل زیبایی، قلب و… فعال شده اند.

او ادامه داد: بحث ارگانیک بودن محصولات در گردشگری کشاورزی و مزرعه مد نظر قرار خواهد گرفت، چرا که این روزها علاقه گردشگران به سمت دریافت محصولات ارگانیک بیشتر شده است. بعلاوه تجربه محور بودن در میان گردشگران مورد توجه قرارگرفت. در گذشته بیشتر گردشگران به سمت شمال کشور می رفتند تا از دریا بهره جویند اما این روزها گردشگری رویداد محور همچون گلاب گیری و جشنواره هایی مانند جشنواره انار و… مورد علاقه نهاده شد.

قاسمی درخصوص توجه و توسعه گردشگری ماجراجویانه و سایر زیر مجموعه های طبیعت گردی هم گفت: توجه به گردشگری ورزشی در دستور کار نهاده شده و دفتر بازاریابی و تبلیغات در نظر دارد در جام جهانی 2022 قطر در قالب گردشگری رویدادها، بتواند تماشاچیان و حتی فوتبالیست هایی که برای مسابقه و تشویق به قطر می آیند را جذب کند. جذب طرفداران و ورزشکاران جام جهانی 2022 قطر در دستور کار نهاده شد.

او بعلاوه از توجه به گردشگری سلامت برای گردشگران داخلی اطلاع داد و گفت: در گذشته تصور برآن بود که گردشگری سلامت مخصوص خارجی هاست اما این روزها رویکرد گردشگران داخلی هم به سمت گردشگری سلامت رفته است به طور مثال برای کاشت مو به استان فارس می فرایند. البته تورهای گروهی در این حوزه هنوز همچون طبیعتگردی و گردشگری فرهنگی فعال نشده است، اما امیدواریم تورهای گروهی در حوزه گردشگری سلامت داخلی هم فعال گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1860

به "خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز گردشگران به سمت گردشگری رویداد محور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید