داوطلبان شبهه دار دوباره کنکور می دهند

به گزارش مجله ابوذریون، منتشر نشدن کارنامه اولیه بعضی داوطلبان به دلیل احتمال تقلب آن ها در کنکور است که به گفته مسئولان سازمان سنجش این متقاضیان باید در 1 تا 4 درس امتحان دهند.

داوطلبان شبهه دار دوباره کنکور می دهند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شاید یکی از این اتفاقات که هر ساله در میان رسانه ها خبرساز می گردد؛ تقلب در کنکور یا فروش سوالات آزمون باشد. دست به دست شدن این اخبار و رسیدن آن ها به داوطلبان باعث به خطر افتادن سلامت روانی هزاران داوطلب کنکور و خانواده های آن ها می گردد.

حتی اگر مسئولان سازمان سنجش این اخبار را تکذیب نمایند، اما خیال داوطلبان باز هم راحت نمی گردد و تا نتایج نهایی کنکور دل نگران هستند و می خواهند هر چه سریعتر خبر شنیدن قبولی خود در همان رشته و دانشگاهی که سال ها انتظارش را داشته و برایش کوشش نموده اند را بشنوند.

سوالات کنکور سراسری 1401 لو رفت خبری که بلافاصله پس از آغاز کنکور سراسری در فضای مجازی منتشر شد؛ اما رئیس سازمان سنجش به رد این خبر اقدام کرد و گفت که تقلب در هر آزمونی ممکن است رخ دهد؛ اما تقلب به معنای افشای سوالات یعنی این که داوطلبان قبل از آزمون به سوالات دسترسی داشته باشند که در کشور ما امکان ندارد.

قسم می خورم سوالات کنکور لو نرفته است!

او گفت: می توان قسم خورد که تا حالا اتفاق نیفتاده است و تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است. در سال های اخیر روند تقلب به بعد از رسیدن سوالات به داوطلب رسیده است. تقلبی که قبلا بوده، نگاه به چپ و راست بود که در سال های اخیر تکنولوژی به این مسئله وارد شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در حال حاضر تقلب این است که داوطلب عکس سوالات را به بیرون می فرستد و تقلب آن جا اتفاق می افتد که سوالات حل شوند و از طریق کیت های الکترونیک پاسخ ها به داوطلب برسند که البته در آزمون های سال جاری اتفاقی رخ نداد و فقط یک عکس مخابره شد.

بی اطلاعی سنجش از فروش سوالات کنکور پس از خروج از حوزه امتحان

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش گفت: از سال 47 که سازمان سنجش تاسیس شده است، هیچ گونه سوال کنکوری فروخته نشده است و هیچ سازمانی با این نوع فعالیت وجود ندارد.

او اضافه نمود: در روز کنکور سوالات باز می شوند و در اختیار افراد قرار می گیرند. اکنون هم وسایل ارتباط جمعی بسیار زیاد هستند و به صورت های گوناگون مانند عینک، پاک کن، ساعت و ... وارد جلسه آزمون می شوند. افراد می توانند با روش هایی که خودشان می شناسند سوالات را به بیرون از حوزه بفرستند.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش ادامه داد: ما از فروختن سوالات کنکور یا نفروختن آن ها آگاه نیستیم و از کنترل سازمان سنجش خارج است.

با وجود این که نتایج نهایی کنکور داوطلبان در روز های پایانی شهریور اعلام می گردد؛ اما هنوز کارنامه اولیه بعضی داوطلبان کنکوری منتشر نشده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور علت منتشر نشدن کارنامه اولیه بعضی داوطلبان را احتمال تقلب آن ها در کنکور می داند؛ اما مگر در کنکور سال جاری برای جلوگیری از تقلب از ابزار هوشمند و پیشرفته استفاده نشده است؟

محرومیت 10 ساله مجرمان از شرکت در کنکور!

پورعباس گفت: آنالیز های فنی انجام می شوند. اگر قطعا متقلب بودن آن ها اثبات شد از یک تا ده سال بر حسب درجه تخلف از شرکت در کنکور محروم خواهند شد.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: تخلف جرم محسوب نمی گردد و تخلف در زمان آزمون سوء سابقه برای متقلبان کنکور حساب نخواهد شد و این موضوع از نظر ما ایراد بوده است.

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش گفت: داوطلبانی که نتایج کنکور آن ها با سوابق تحصیلی یا کنکور سال های گذشته یکسان نبوده است یا شباهت با پاسخ نامه های تقلب یکسان بوده؛ مشکوک به تقلب هستند.

او گفت: این داوطلبان را صدا می کنیم و بسته به این که در چه درس هایی در دبیرستان ضعیف بوده اند و الان رتبه خوبی آورده اند؛ بین 1 تا 4 درس را مجدد امتحان می دهند. برای مثال نمره درس ریاضی آن ها در مدرسه 1 شده است؛ اما درصد تست آن ها در کنکور سراسری 82 شده باشد که باید همان درس را مجدد آزمون دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2279

به "داوطلبان شبهه دار دوباره کنکور می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان شبهه دار دوباره کنکور می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید