درخواست 49 شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

به گزارش مجله ابوذریون، تعداد شرکت هایی که درخواست واردات واکسن کرونا دارند، به 49 شرکت رسیده است؛ پس از تایید ثبت سفارش شرکت ها، می توان اسامى را در سایت سازمان غذا و دارو مشاهده کرد. تعداد بالای شرکت های وارده ایرانی که می خواهد از شرکت های محدود خارجی واکسن وارد کنند؛ نهاد ریاست جمهوری چنین می خواهد.

درخواست 49 شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

ناصر ریاحی می گوید: نظر نهاد ریاست جمهوری این بود که به هر شرکتی که درخواست واردات واکسن کرونا دارد مجوز داده شود. البته این کار درستی نیست، چراکه تعداد فروشندگان واکسن کرونا در جهان بسیار محدود است، اگر همه این شرکت ها به سراغ آن فروشندگان محدود بروند باعث افزایش قیمت می شود.

کشور در پیک چهارم کرونا قرار گرفته و آمار فوتی ها همچنان بالاست؛ مطالبه عمومی واکسیناسیون است؛ برخی از مسائل حوزه واردات و تاخیر در ان گفته و در این میان اما خبرهایی به گوش می رسد که دادستان هند جلو حمل دو میلیون دوز واکسن را به ایران گرفته است. مسعود خوانساری، نایب رئیس اتاق ایران گفته که تحریم ها در ایران موجب شد نتوانیم به اندازه کافی خریداری کنیم و با تأخیر در این زمینه روبه رو شدیم.

حالا شرکت های بخش خصوصی ایران پیروز به امضای قرارداد خرید 6 میلیون دوز واکسن کووید19 شده اند که به تدریج وارد کشور خواهد شد. ریاحی، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران درباره آخرین شرایط واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی می گوید: واکسن کرونا شرایط خاصی دارد و همه انتظار دارند که واکسیناسیون با اولویت هایی که در اسناد ملی و بین المللی وجود دارد انجام شود. طبق مقررات بین المللى به خاطر شرایط خاص شیوع کرونا ما نامه ای از طرف وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی نیاز داشتیم که در آن ضمن موافقت با واردات، به شرکت تولید کننده نوشته شود که شرکت واردکننده معرفی شده مجاز است از طرف ما مذاکره و خرید کند. همچنین متعهد شود که تزریقات این واکسن ها تحت نظارت یا مباشرت وزارت بهداشت انجام می شود.

فراخوان واردات واکسن کرونا از چند ماه قبل به شرکت های خصوصی واردکننده دارو داده شده است. ابتدا وزارت بهداشت تصمیم داشت که واردات واکسن کرونا فقط از طریق هیات امنای ارزی انجام شود، اما ازآنجاکه این مجموعه، دولتی است با صلاحدید وزیر بهداشت تصمیم گرفته شد تا هر یک از شرکت های خصوصی که امکان واردات واکسن از منابع معتبر و مورد تائید رادارند، بتوانند واکسن وارد کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

حسن روحانی، رئیس جمهور در نشست بیست و ششم فروردین ماه هیات دولت با تأکید بر نیاز مبرم کشور به واردات واکسن، نقش شرکت های خصوصی در واردات واکسن را مهم ارزیابی کرد.

او همچنین در این نشست خاطرنشان کرد: هر شرکتی که برای ورود واکسن کوچک ترین مسئله ای دارد، به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد. من مستقیم مسئله را دنبال می کنم زیرا در هفته های آینده به راحتی می توانیم میلیون ها دوز واکسن وارد کنیم.

تأکید بر اهمیت نقش شرکت های خصوصی در واردات واکسن کرونا در حالی است که رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران گفته است که برای اعطای مجوز واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی فرصت سوزی شده است.

ریاحی به ایلنا گفته به مسائل واردات واکسن اشاره می کند: بعد از اینکه ثبت سفارش و وازرت بهداشت انجام می شود باید نامه ای به بانک مرکزی ارسال شود تا سفارش ها در سامانه نیما ثبت شود و بعد از تخصیص ارز، گشایش اعتبار انجام شود. برای این کار فقط از LC استفاده می شود، چرا که نیاز داریم کالای مورد حمل بازرسی شود و در صورت تایید بازرسی می توانند پول خود را دریافت کنند.

او به مسائل بانکی واردات واکسن اشاره می کند: گرچه دارو تحریم نیست، اما بانک ها تحریم هستند و انتقال پول با مشکل روبرو است. بانک ها هم متخصص این نیستند که تشخیص دهند انتقال پول برای دارو یا کالای دیگری انجام می شود.

حالا بخش خصوصی می خواهد در مرحله اول 100 هزار دوز واکسن کرونا وارد می کند تا مسائلی چون نحوه انتقال پول، شیوه حمل و نقل، محل نگهدارى، متصدیان تزریق و چگونگى ثبت مشخصات گیرندگان در سامانه تیتک سازمان غذا و دارو و غیره آزموده شود. از طرف دیگر کنترل دما در جریان حمل و نقل در این مورد مسئله مهمی است بنابراین به علت ریسک بالا در مرحله اول کمتر از 100 هزار دوز وارد می شود.

به گفته ریاحی در مراحل بعد، هفته ای یک بار محموله های 200 تا 250 هزار دوزی وارد می شود. برای بیش از این میزان در حوزه های انبار، حمل و نقل و واکسیناسیون ظرفیت وجود ندارد.

قبلا گفته شده بود که محدودیت حمل و نقل به دلیل پایین بودن ظرفیت خودروهاى داراى فریزر دار و انبارهاى معتبر شده است؛ طبق مقررات وزارت بهداشت نیروی انتظامی محموله های واکسن کرونا را اسکورت می کند. بخش خصوصی می خواهد شش میلیون دوز واکسن وارد کند. البته قبلا پیشنهاد واردات 20 میلیون دوز واکسن داده شده بود که برای واردات این میزان از واکسن نه انبار کافی وجود دارد و اینکه امکان واکسیناسیون توسط این میزان واکسن را در مدت کوتاه هست. برای واکسیناسیون عمومی باید زیرساخت کافی در کشور باشد؛ زیرساخت هایی چون تعداد انبار، سردخانه، ماشین حمل و غیره؛ چیزی که هنوز در کشور وجود ندارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1781

به "درخواست 49 شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست 49 شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید