ایران خودرو؛ از تغییر مدیر تا وعده های داده شده

به گزارش مجله ابوذریون، گرچه گروه خودروسازی ایران خودرو در روزهای نیمه اول سال 1398 روزهای خوبی را تجربه نکرد؛ میزان بدهکاری ها، زیان دهی و تعهدات معوقه اش به مشتریان زیاد شد و دست آخر هم مدیرعامل و برخی مسئولان خود را به دلیل گران فروشی و برخی مسائل دیگر بازداشت شده، دید اما در نیمه دو سال با آمدن مدیرعامل جوان، توانست کمی شرایط خود را بهبود و تا حدودی خود را از بحران نجات دهد.

ایران خودرو؛ از تغییر مدیر تا وعده های داده شده

به گزارش خبرنگاران، نیمه ابتدایی سال 98 برای گروه صنعتی ایران خودرو روزهای چندان خوبی به همراه نداشت. این خودروساز سال خود را با تعهدات معوق تحویل خودرو از سال 97 آغاز کرد. بعد از آن هم که به دلیل زیان های فراوان، کاهش شدید تیراژهای تولید و ... در مرز ورشکستگی قرار گرفت. پس از آنکه در اواخر نیمه اول سال که به گفته مسئولان ذی ربط به دلیل گران فروشی ها، مدیرعامل خود را بازداشت شده دید، با آمدن معاون وزیر صمت تا حدودی توانست از ورشکستگی فاصله بگیرد. این مدیر جدید توانست تا حدودی به وعده های خود جامعه عمل بپوشاند. جمع آوری خودروهای ناقص کف کارخانه و بازگشت به تیراژ تولید نه در حد روزهای اوج؛ اما روزهای پیش از تحریم ها و زیان ده شدن کارخانه از جمله آن هاست که فاصله این خودروساز با ورشکستی و تعطیلی را بیشتر کرد.

تعهدات معوق خودروهای ایران خودرو از سال 97، در اوایل سال 98، برای این شرکت مشکل ساز و مشتریان این شرکت را معترض کرد. آن ها معتقد بودند زمانی که هنوز شرکت، پیروز به تحویل خودروهای پیش فروش شده سال گذشته خود نیست، چگونه اقدام به فروش فوری محصولات با موعد تحویل یک ماهه می کند؟

به دنبال موج جدید التهاب و افزایش قیمت ها در بازار خودرو در اوایل اردیبهشت ماه، کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب کرد که سهم فروش فوری خودروسازها 10 درصد دیگر افزایش یابد. با این حساب، خودروسازان موظف شدند 30 درصد از تولیدات روزانه خود را برای فروش فوری در نظر بگیرند. این درحالی بود که آن زمان آماری رسمی از تعداد خودروهای تحویل شده به مشتریان اعلام نمی شد.

اما کمی بعد، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با بیان این که فروش فوری روزانه ایران خودرو با برنامه و محاسبه دقیق است، از اجرای تمامی تعهدات معوق حداکثر تا پایان سال 98 خبر داد.تاحدودی این وعده عملیاتی شد و میزان تعهدات این خودروساز کاهش یافت.

خردادماه بود که درخواست صدور مجوز تولید سواری دیزلی از سوی مرکز تحقیقات ایران خودرو مطرح شده و مخالفت سازمان محیط زیست را به دنبال آورد. مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گفته بودند که چنانچه مجوز تولید این خودروها صادر شود، دستگاه های نظارتی ورود خواهند کرد. این سازمان دلیل این مسئله را آلایندگی این خودروها و عدم توزیع سراسری سوخت گازوئیل مناسب در کشور بیان کرده بود.

در این رابطه اما کارشناسان صنعت خودرو کشور معتقد بودند که مطرح شدن عدم تولید خودروهای سواری دیزلی چندان منطقی نبوده و بهتر است به جای رفع صورت مسئله، به رفع مشکل اصلی پرداخته شود و در حقیقت کیفیت سوخت و گازوئیل بالا رود؛ در حقیقت نظر بر این داشتند که باید اقدامی صورت گیرد تا علاوه براینکه سوخت دیزل (گازوئیل) به یک سوخت با کیفیت تر تبدیل شود، از سوی دیگر موتورهای پایه دیزل نیز برای خودروهای سواری در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد.

خصوصی سازی و واگذاری سهام دولتی خودروسازان

موضوع ورشکستی خودروسازان بزرگ ایران از جمله ایران خودرو در تیرماه توسط کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی مطرح شد. اعضای کمیسیون خصوصی سازی را راه نجات شرکت های خودروسازی دانسته و تاکید داشتند که ایران خودرو و سایپا با توجه به افزایش بدهی هایشان به سمت ورشکستگی خواهند رفت. در این رابطه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز ضمن تاکید داشتن بر احتمال ورشکستگی ایران خودرو و سایپا به دلیل زیان انباشته،از اصلاح ساختار و فروش اموال مازاد این شرکت ها خبر داد و گفت: واگذاری اموال غیرتولیدی، شرکت های وابسته و خود شرکت های ایران خودرو و سایپا آغاز شده و واگذاری این دو خودروسازی تا سال 1399 انجام خواهد شد. البته کارشناسان صنعت خودرو معتقد بودند که واگذاری این سهام به بخش خصوصی ناکارآمد داخلی، اوضاع را بدتر خواهد کرد.

با وجود عزم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا، اما کمیسیون صنایع و معادن مجلس تنها راه نجات صنعت خودرویی کشور را خصوصی سازی و نه خصولتی سازی این صنعت بیان کرد. البته به گفته رئیس این سازمان، سهام دولتی دو خودروساز بزرگ در وثیقه بوده؛ لذا باید قبل از فرایند واگذاری، از وثیقه خارج شود. این در حالی بود که کارشناسان صنعت خودرو کشور ضمن پیچیده خواندن فرآیند خصوصی سازی دو خودروساز که بایستی حداقل در سه الی چهار لایه انجام شود، معتقد بودند باید ابتدا شرکت های بی ربط با صنعت آن ها و سپس شرکت های قطعه سازی که خودروسازان دارند واگذار شده و بعد از آن به سراغ خصوصی سازی بفرایند.

طرح مشارکت در تولید خودرو 207 هاچ بک دستی و اتوماتیک پانوراما

شرکت ایران خودرو محصول 207 هاچ بک را در دو نوع دستی و اتوماتیک مجهز به سقف شیشه ای (پانوراما)، به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان و افزایش سطح رضایت مندی آنان به صورت طرح مشارکت در تولید خودرو به فروش رساند. این طرح از 22 تیر آغاز و تا پایان آن ماه ادامه داشت. موعد تحویل خودرو نیز از تیر تا مهرماه سال 99 پیش بینی شده بود.

برنامه ایران خودرو برای خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت

طبق اعلام قائم مقام ارشد گروه صنعتی ایران خودرو، این خودروساز با استفاده از قانون مصوب 1398 مجلس شورای اسلامی در حمایت از تولید داخلی، نسبت به تجدید ارزیابی دارایی های خود برای خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی، پس از تأیید دستگاه های ذی ربط و طی مراحل قانونی، ارزش دارایی های خود را به روز کرد. قرار بر این بود که منابع جدید مالی حاصل از این تجدید ارزیابی پس از طی مراحل قانونی به حساب افزایش سرمایه شرکت منظور شود.

رونمایی از خودروی پژو 301

در تیرماه، مدیرعامل سابق گروه صنعتی ایران خودرو ضمن رونمایی از خودروی پژو 301، از داخلی سازی یکی از قطعات استراتژیک خبر داد و گفت: اولین سری از خودروهای پژو 301، اردیبهشت ماه سال 99 به مشتریان عرضه خواهد شد. تولید پژو 301، ایران را صاحب یک پلتفرم خواهد کرد که می توان خودروهای زیادی را بر روی آن تولید کرد. او معتقد بود که کسی تا آن زمان جرائت تولید این قطعه داخلی سازی شده را نداشته اما به یاری مدیران جوان ایران خودرو، این قطعه داخلی سازی و تولید شد.

طبق وعده، قرار است که خودروی پژو 301 در دو مدل وارد بازار شود و نخست مدل دستی آن ارائه خواهد شد. فعالیت ساخت مدل اتوماتیک نیز از سال 98 آغاز شده که پس از گیربکس دستی به بازار خواهد آمد. این محصول استانداردهای 85 گانه را پاس می کند. تولید قطعات با حداکثر خودکفایی و کمترین میزان ارزبری در این پروژه اجرا شده است. خودکفایی این محصول در زمان رونمایی 61 درصد بود اما تا پایان سال به 80 درصد رسید.

تغییر مدیرعامل ایران خودرو؛ داغ ترین خبر سال 98

اواخر مرداد ماه بود که سخنگوی دولت، در یک نشست خبری، از برکناری هاشم یکه زارع -مدیرعامل ایران خودرو- به دلیل تغییر قیمت خودرو خبر داد و عباس علی آبادی- مدیرعامل مپنا - را به عنوان مدیرعامل جدید ایران خودرو معرفی کرد. آن روزها برای گروه صنعتی ایران خودرو روزهای پر فراز نشیبی بود. روزهایی که در نهایت به بازداشت، مسدود شدن حساب ها، ممنوع الخروجی و در نهایت تغییر وی (هاشم یکه زارع) بعد از شش سال تکیه بر صندلی مدیرتعاملی ایران خودرو شد.

19 مردادماه به دستور اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی تمامی حساب های هاشم یکه زارع مسدود شد. کمتر از دو هفته قبل از آن، یعنی 8 مرداد، در پی اعتراضاتی که به دعوتنامه های جدید ایران خودرو با قیمت های بالاتر از نرخ کارخانه شده بود، این شرکت در اطلاعیه ای گفت که با توجه به مکانیزه بودن صدور دعوتنامه در ایران خودرو، به علت به وجود آمدن ایراد نرم افزاری، تعداد اندکی از دعوتنامه های ارسال شده با بهایی مغایر با قیمت مصوب شرکت صادر شده که این تعداد دعوتنامه نیز در اسرع وقت اصلاح و مجددا ارسال خواهد شد اما در 28 مرداد سخنگوی دولت از برکناری مدیرعامل ایران خودرو خبر داد و به فاصله چند ساعت بعد، خبر بازداشت یکه زارع رسانه ای شد.

برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به بازداشت مدیرعامل ایران خودرو، گفتند که بازداشت چند نفر در ایران خودرو یک ظاهرسازی تکراری است. رانت خودرو به حدی فراگیر است که آن را به مصون ترین قلعه در مقابل قوانین کشور تبدیل نموده است. تا زمانی که فهرست بهره مندان از هزینه های تحمیلی به مردم اعلام نشود، این رانت خونین ادامه دارد.

معاون جوان وزارت صمت، راهی جاده مخصوص کرج شد

در حالی که سخنگوی دولت در ابتدا جایگزین هاشم یکه زارع را عباس علی آبادی معرفی نموده بود اما او به دلایلی که هیچگاه تعیین نشد، این سمت را نپذیرفت. در نهایت فرشاد مقیمی که تا آن زمان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بود، به اتفاق آرای اعضای هیات مدیره ایران خودرو، در مورخه 4 شهریور ماه 1398 به عنوان جوان ترین مدیرعامل این گروه خودروسازی منصوب شد.

مدیرعامل جدید گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه معارفه خود در ارائه برنامه های مدنظر خود برای ایران خودرو، ضمن تاکید براینکه ابتدا باید رونق تولید را معنا کرد، اظهار کرد: قطعا با ایجاد رونق تولید تمامی اهدافی که دشمنان با اعمال تحریم برای صنعت کشور در نظر گرفته اند، خنثی خواهد شد. با اقدامات اصلاحی و اجرای برنامه ها و فعالیت های جدید سرعت تولید را افزایش خواهیم داد. به کارگیری روش های نوین تامین منابع مالی را از جمله محور برنامه های ایران خودرو خواهد بود.

او همچنین گفته بود که با پشتیبانی سازندگان قطعات تعداد خودروهای کف پارکینگ را براساس برنامه زمانبندی به صفر خواهد رسید. باتوجه به اینکه برنامه تولید ایران خودرو تعیین و نیازمندی ها در حوزه تامین نیز مطابق با تعداد تولید تعیین شده است، با همت و یاری تامین کنندگان در کمتر از دوماه آینده (که حدودا آبان ماه می شد) به تیراژ تولید روزانه دست کم 2000 دستگاه خودرو خواهیم رسید.

هرچند این وعده تا دوماه بعد از تاریخ اعلام که شهریور ماه بود عملیاتی نشد اما نهایت در دی ماه میزان خودروهای ناقص کف پارکینگ ایران خودرو به صفر نزدیک شد.

توقف تولید پژو 405

اوایل شهریور ماه بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق یکی از بندهای بسته تولیدی این وزارتخانه برای صنعت خودرو، خودروهای جدید باید در چرخه تولید قرار بگیرند و خودروهای قدیمی همچون پراید در سایپا و پژو 405 در ایران خودرو از چرخه تولید خارج شوند.

آغاز همکاری های ایران خودرو و شرکت های دانش بنیان

مدت زیادی از آمدن مدیرعامل جدید ایران خودرو نگذشته بود که عملی کردن برنامه های خود را آغاز کرد. به عنوان اولین گام، در دیدار با معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همکاری شرکت های دانش بنیان، طراحی و تولید خودروهای برقی مورد تاکید قرار گرفت. مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز در این دیدار بر بهره مندی از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در توسعه صنعت خودرو تاکید کرده و گفت: با توجه به حرکت های ایجاد شده در گروه خودروسازی برای استفاده از دانشمندان و مهندسین جوان و خلاق کشور ، قصد داریم با موضوع و پرچم داری گروه خودروسازی و به کارگیری توان کشور در حوزه های مختلف، یک حرکت یکپارچه و منسجم برای دستیابی به محصولات جدید از جمله خودروهای برقی ایجاد کنیم.

خان کرمی بازداشت شد

گروه خودروسازی ایران خودرو تازه به آرامشی نسبی رسیده بود که خبر بازداشت مصطفی خان کرمی- قائم مقام فروش ایران خودرو- در محل کارش از سوی دادسرای کارکنان دولت منتشر شد.

در ادامه به مهمترین دستاوردهای ایران خودرو از نیمه دوم سال 98 تا پایان سال می پردازیم:

ممنوعیت واردات قطعات با توان ساخت داخل

یک ماه از پس از ورود مقیمی به ایران خودرو نوید آشکار شدن فرایند روبه رشد داخلی سازی قطعات خودرو داده شد. او خرید و واردات قطعاتی که توان و امکان ساخت داخل وجود داشت را ممنوع نموده و گفت که با جدیت با کسانی که بخواهند در این فضا خللی ایجاد کنند، برخورد خواهد کرد.

نوسازی 500 دستگاه تاکسی فرسوده

در مهرماه بود که مدیرعامل ایران خودرو از آمادگی این شرکت برای تحویل 500 دستگاه تاکسی نو جایگزین تاکسی های فرسوده و تست موتور EF7 دوگانه سوز روی خودروی ون خبر داد و تفاهم نامه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و آغاز تحویل خودروهای تاکسی مطابق ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر را امضا کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در آن زمان با اشاره به تردد 7000 ون فرسوده در سطح شهر، اظهار کرد: 250 دستگاه ون را می توانیم با شرایط گذشته تحویل دهیم. طبق تفاهم نامه ای که با شهرداری داشته ایم به زودی ون جدید با موتور EF7 برای نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور به بازار خواهد آمد. موتور EF7 دوگانه سوز روی ون ها در حال تست است و به زودی طی تفاهم نامه با شهرداری تهران این محصول جدید را به بازار ارائه خواهیم کرد. علاوه بر این تقویت ناوگان مینی بوس کشور باید انجام شود و به همین دلیل 100 دستگاه مینی بوس آرین آماده تحویل شده است و این تعداد قابل افزایش تا 200 دستگاه نیز خواهد بود. همچنین در موضوع نوسازی خودروهای فرسوده حاضر در شبکه حمل و نقلی کشور، مطابق تفاهمی با شهرداری های مختلف کل کشور، با صرف هزینه های اندک و با استفاده از ظرفیت های داخلی حدود 6000 خودرو در این سیستم نوسازی خواهند شد.

معرفی 3 خودروی جایگزین پژو 405

در آبان ماه معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو ضمن بیان اینکه با هماهنگی و توافق اجرا شده میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد ایران و ایران خودرو، خط تولید محصول پژو 405 GLX بنزینی در پایان خرداد ماه سال99 متوقف خواهد شد، از جایگزینی سه محصول رانا، پارس و گروه سمند با خودروی پژو 405 GLX بنزینی خبر داد. البته تعهدات این خودرو تا پایان تاریخ یاد شده اجرایی و بعد از پایان خرداد 99، محصول405 GLX دوگانه سوز طبق تقاضای تاکسیرانی، صرفا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور تولید خواهد شد.

داخلی سازی ابزار مخصوص هایما، دانگ فنگ، سوزوکی و 2008

به گفته مدیرعامل ایساکو از سال 1397 با اتفاقاتی که برای صنعت خودرو افتاد، در بحث خودروهایی همچون هایما و دانگ فنگ، استخراج اقلامی که در خدمات پس از فروش بیشترین گردش را دارند، آغاز و ابزار مخصوص تعمیرات خودروهای هایما، دانگ فنگ، سوزوکی و پژو 2008 داخلی سازی شد. در خودروی دانگ فنگ تقریبا 176 قطعه و در خودروی هایما 260 قطعه در دو کلاس S5 و S7، شناسایی شد و داخلی سازی آن ها در دستور کار قرار گرفت.

انعقاد تفاهم نامه ایران خودرو و شرکت ملی نفت در راستای توسعه خودروهای گازسوز

مقیمی با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تفاهم نامه ای در راستای توسعه خودروهای گازسوز با هدف کاهش مصرف بنزین و جایگزینی بنزین با سوخت پاک، کاهش هزینه های حمل ونقل بار و مسافر و همچنین کاهش آلودگی های ناشی از خودروهای بنزینی امضا کرد و در این رابطه گفت که در دوگانه سوز شدن خودروها طبق مصوبه شورای اقتصاد، علاوه براینکه محصولاتی که از گذشته بوده و امکان تولید وجود داشته و دارای ظرفیت هستد را در اختیار تفاهم نامه ای که فی مابین دو مجموعه امضا شده، قرار داده ایم؛ برای خودروها و محصولات جدیدی که می توانیم به بازار عرضه کنیم، این اقدامات را انجام و با سرعت بیشتری دنبال خواهیم کرد.

در آذرماه سال 98، سازمان حفاظت محیط زیست در قالب نامه ای به مدیرعامل ایران خودرو خواستار توقف پیش فروش چهار محصول یورو 4 این شرکت شد و تاکید کرد که در صورت پیش فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد. این درحالی بود که انجمن خودروسازان ایران معتقد بود به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها به ویژه عدم تولید و توزیع سوخت یورو 5، امکان تولید خودروی سواری با استاندارد آلایندگی یورو 5 فعلا وجود ندارد؛ اما شرکت ایران خودرو در پاسخ به نامه سازمان حفاظت محیط زیست، طی اطلاعیه ای گفت: ایران خودرو محصولات تولیدی خود را بر اساس جدول زمان بندی که سازمان های ذی ربط تعیین نموده اند، ارتقاء خواهد داد و بر حسب تکالیف قانونی، محصولات یورو 5 یا هر استاندارد دیگری تولید و عرضه خواهد کرد.

خداحافظی با خودروهای ناقص از دی ماه

مدیرعامل ایران خودرو در اواخر آذر ماه از پایان داستان تولید خودروهای ناقص خبر داد. به گفته او با آغاز داخلی سازی قطعات تحریمی، تا یک ماه آینده تولید خودروهای ناقص پایان یافته و دیگر خودروی خوابیده در کف کارخانه به دلیل کسری قطعه نخواهیم داشت.

عرضه خودروی دنا اتوماتیک در اردیبهشت ماه 99

مدیرعامل ایران خودرو وعده عرضه خودروی دنا اتوماتیک با 90 درصد خودکفایی در کل خودرو و 75 درصد در قطعات آن را اردیبهشت ماه سال (99) داد و گفت که برنامه هایی نیز برای تولید خودروهای مالی با قیمت های پایین تر در این شرکت وجود دارد. البته که سعی بر این است که میزان خودکفایی بالاتر هم برود.

اما چندی بعد این مقام مسئول در حاشیه افتتاح طرح توسعه تولید قطعات خودرو در شرکت یدکی موتور ایران به شرایط تولیدات جدید صنعت خودرو کشور اشاره کرد و گفت: خط تولید خودروی دناپلاس اتوماتیک در بهمن ماه 98 توسط وزیر صنایع رونمایی و از فروردین ماه سال 1399 به بازار عرضه خواهد شد.

ایران خودرو در بحث تامین قطعات برای خودرویی مشکل ندارد

به گفته مقیمی، ایران خودرو در تامین قطعات خودرو هیچ مسئله ای نداریم، بخشی از قطعات تامین داخلی و بخشی هم خارجی است. امروز داخلی سازی صددرصد نداریم، چراکه به طور مثال ساخت برخی تجهیزات توجیه مالی ندارد که بخواهیم در داخل تولید کنیم؛ وارد می کنیم و هیچ مسئله ای هم وجود ندارد.

همکاری ایران خودرو و صنایع دفاعی

در صنعت دفاعی همکاری هایی مابین ایران خودرو و صنایع دفاعی کشور شکل گرفته است. موتورهایی که در صنایع دفاع ساخته شده، حاصل ترکیب صنعت و دفاع بوده که با تیراژ بالا تولید می شود. به اعتقاد مقیمی آنچه تا به امروز کمتر به آن توجه شده، انتقال دانش و تکنولوژی از صنعت دفاع به سایر صنایع است. حال توانسته ایم با مجموعه صنایع دفاعی همکاری های خوبی را در حوزه های مختلف از جمله تکنولوژی های پایین، میانی و سطح بالا آغاز کنیم که می تواند تحول خوبی برای این صنعت ایجاد کند.

تیراز تولید ایران خودرو به حالت سابق و بیش از 2000 دستگاه در روز رسید

طبق اعلام مدیرعاملی ایران خودرو، افزایش تولید خودروسازان و کاهش خودروهای ناقص مانده در کف کارخانه ها عملا ماحصل کار صنعت قطعه سازی بوده است. اگر قطعه سازان آستین همت بالا نمی زنند، این خودروها جمع نمی شد. از دی ماهایران خودرو روزانه بیش از 2000 دستگاه خودرو تولید می کند. البته که این رقم بالاتریم میزان تولید این شرکت در ده ساله اخیر نیست اما نشان می دهد که حداقل توانسته به روزهای دو سال گذشته و قبل از تحریم ها بازشود.

تولید خودرو یورو 5

تولید انبوه محصولات برخی محصولات ایران خودرو با موتور یورو 5 با هدف اجرای سیاست های دولت و دستیابی به استانداردهای آلایندگی زیست محیطی صورت گرفت. یکی از موتورهای یورو 5 این شرکت از آذرماه به تولید انبوه رسید. این شرکت تاییدیه و استاندارد موتورهای ملی را گرفته و از بهمن ماه تولید انبوه موتورهای یورو 5 را در دستور کار خود قرار داد.

باوجود اینکه خودروسازان الزامات و محدودیت های قانونی از این جهت که از ابتدای سال 99 همه خودروها را باید با استاندارد یورو 5 به بازار عرضه کنند، ایران خودرو سعی کرد زودتر از این تاریخ به دانش آن ها دست پیدا کند. تا دی ماه 98، 500 خودرو یورو 5 تولید و به متقاضیان تحویل داده شد.

صرفه جویی 58 میلیون یورویی ایران خودرو با داخلی سازی 51 قطعه

این شرکت با حرکت از راستا شرکت های دانش بنیان، توانست مجموعه سیاست هایی را در گروه صنعتی ایران خودرو، در راستای حمایت از این شرکت ها اتخاذ کند. ایران خودرو صرفه جویی 58 میلیون یورویی را با داخلی سازی 51 قطعه و مواد اولیه را تا پایان بهمن ماه رقم زد.

سمند با پیمایش 400 کیلومتر در هر سوختگیری

ایران خودرو در بهمن ماه سمند جدید پایه گازسوز که طراحی مخزن گاز آن در کف خودرو اجرا شده و دیگر صندوق عقب خودرو را اشغال نمی کندف رونمایی کرد که پیمایشی به اندازه 400 کیلومتر در هر بار سوختگیری را خواهد داشت.

9 محصول جدید ایران خودرو در راه بازار

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران خودرو از تولید و عرضه 9 محصول جدید این خودروساز به بازار طی سه سال آینده خبر داد. عرضه پنج محصول راناپلاس، سورن پلاس، سمند بهینه، دناپلاس اتوماتیک و 207 پانوراما به بازار عرضه خواهند شد. علاوه براین این محصولات، چهار خودرو k132 صندوقدار، k 125 کراس اوور و k 121 هاچ بک و همچنین دنای برقی از بهمن سال 1399 تا بهمن 1401 عرضه خواهد شد.

تولید ماسک در شرایط کرونایی

با دستور مدیرعامل ایران خودرو، شرکت مهرکام پارس اقدام به تولید روزانه 10 هزار ماسک و توزیع در شبکه بهداشت و درمانی در جهت یاری به شبکه سلامت کشور برای مبارزه با کرونا کرد. این شرکت(مهرکام پارس) در حوزه طراحی و مهندسی قطعات پلیمری خودرو فعالیت می کند از شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو است.

تحویل 50 دستگاه آمبولانس ایران خودرو دیزل به وزارت بهداشت

50 دستگاه خودروی آمبولانس پیشرفته تجهیز شده توسط شرکت ایران خودرو دیزل برای استفاده در ناوگان امدادی کشور و خدمت رسانی به ستاد مبارزه با کرونا تحویل به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد. از 64 دستگاه آمبولانسی که قرار بوده است به وزارت بهداشت تحویل داده شود، در اسفند ماه 50 دستگاه آماده تحویل شد. 14 دستگاه باقی مانده نیز به زودی ترخیص و تحویل خواهد شد. آمبولانس های تحویل شده از نوع اسپرینتر 315 بنز دیزلی است که با عالی ترین استانداردهای زیست محیطی روز از منظر شاسی و تجهیزات پزشکی ساخته و تحویل می شود.

علاوه بر این دستاوردها، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تاکید دارد که معیارهای ایمنی خط قرمز ما است . او می گوید که ما درصدد احیای نام و نشان تجاری ایران خودرو هستیم تا مشتریان به سر اسب روی خودرو افتخار کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1018

به "ایران خودرو؛ از تغییر مدیر تا وعده های داده شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران خودرو؛ از تغییر مدیر تا وعده های داده شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید