دستور پنتاگون به نظامیان آمریکایی برای افزایش تنش در عراق

به گزارش مجله ابوذریون، وزارت دفاع آمریکا به فرماندهی نظامیان خود در عراق دستور داد که برای افزایش تنش ها و حمله احتمالی به یک گروه مقاومت در این کشور آماده شوند.

دستور پنتاگون به نظامیان آمریکایی برای افزایش تنش در عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز بامداد شنبه در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامه ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت نابودی یکی از گروه های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

بر این اساس، ژنرال رابرت پی. وایت فرمانده نظامیان تروریست آمریکایی در عراق، اما ضمن ابراز نگرانی از این دستور - که هفته پیش صادر شده - هشدار داد چنین اقدامی می تواند تقابل خونین و مخرب در منطقه و همچنین جنگ احتاقتصادی با ایران را در پی داشته باشد.

به نوشته نیویورک تایمز، وایت در نامه ای به مسئولان پنتاگون تصریح کرده که علاوه بر خسارات و تلفات احتاقتصادی، چنین اقدامی نیازمند اعزام هزاران نظامی آمریکایی دیگر به عراق و همچنین استفاده از منابع اختصاص داده شده به آموزش نیرو های عراقی و مبارزه با داعش است.

این روزنامه با بیان اینکه اطلاعات این بخشنامه پنتاگون و پاسخ ژنرال وایت را از چندین مقام آمریکایی مطلع به دست آورده، نوشت این در حالی است که درون کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشمکش های جدی بر سر ایده پایان دادن به حضور این کشور در عراق و همچنین مقابله با ایران وجود دارد.

نیویورک تایمز درباره افراد دخیل در این تصمیم گیری پنتاگون توضیح داد: برخی از مقامات ارشد شامل مایک پامپئو وزیر خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا در حال فشار آوردن برای اقدام تهاجمی جدید علیه ایران و نیرو های مورد حمایتش هستند و معطوف شدن توجهات سران ایران به پاندمی [کرونا]را فرصت خوبی برای نابود کردن گروه های شبه نظامی مورد حمایت آن در عراق می دانند.

در ادامه این گزارش آمده است، این در حالی است که دیگر مقامات نظامی آمریکا از جمله مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد کل ارتش این کشور از تحرک نظامی شدید در عراق نگران هستند و درباره بی ثبات شدن هرچه بیشتر غرب آسیا، آنهم در زمانی که ترامپ از کاهش نظامیان آمریکایی در عراق سخن می گوید، هشدار می دهند.

دو مقام ارشد دولتی آمریکا می گویند، با این حال، اما مارک اسپر اجازه داده که طرحی برای کارزار جدید نظامی در عراق آماده شود، تا در صورت پاسخ گروه های مقاومت در این کشور علیه نظامیان آمریکایی، ترامپ گزینه های متعددی برای انتخاب داشته باشد.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که ترامپ طی جلسه ای در دفتر کارش به تاریخ نوزدهم مارس (اول فروردین) تصمیمی درباره صدور مجوز برای اقدام نظامی علیه گروه های مقاومت در عراق نگرفته، اما اجازه داده این برنامه ریزی ها پیش برود.

بر این اساس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به سوالات نیویورک تایمز در این باره پاسخ نداده است.

این روزنامه در ادامه گروه مقاومت عراقی را که پنتاگون به دنبال نابود کردن آن است، کتائب حزب الله به عنوان بخشی از سازمان الحشد الشعبی معرفی کرده و نوشت چنین اقدامی می تواند توافق واشنگتن و بغداد درباره فعالیت نظامیان آمریکایی در عراق را تخریب کند.

به نوشته نیویورک تایمز، طبق بخشنامه پنتاگون به طراحی کنندگان این حمله در مرکز فرماندهی نظامیان آمریکایی در عراق دستور داده شده که اگر نیرو های ایرانی نیز در جمع نیرو های کتائب حزب الله دیده شوند، به اهداف آمریکا تبدیل خواهند شد.

مایکل نایتس، تحلیلگر اندیشکده سیاست واشنگتن برای خاور نزدیک به این روزنامه گفت: اهداف فوری پنتاگون علیه کتائب حزب الله می تواند بخش ریاست، پایگاه ها و انبار های تسلیحاتی این گروه باشد... همچنین کارزار گسترده تر می تواند اهداف این گروه را در سراسر عراق و سوریه هدف بگیرد.

کتائب حزب الله از شاخه های سازمان الحشد الشعبی چندی پیش از یک نقشه جدید آمریکا برای حمله به مواضع نظامی عراق پرده برداشت و گفت در صورتی که این نقشه عملی شود با حمله به همه تأسیسات اقتصادی و نظامی آمریکا تلافی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1029

به "دستور پنتاگون به نظامیان آمریکایی برای افزایش تنش در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور پنتاگون به نظامیان آمریکایی برای افزایش تنش در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید