ردیابی یک سیگنال ضربان قلب مرموز در اعماق فضا!

به گزارش مجله ابوذریون، اخترشناسان می گویند یک سیگنال رادیویی عجیب از اعماق فضا را ردیابی کردند که شبیه به ضربان قلب می تپد و سیگنال یکنواخت و منظمی را ارائه می دهد. دانشمندان می گویند این سیگنال دریافت شده از نقاط دوردست کیهان بار دیگر درک ما از این پدیده های مرموز را به چالش می کشد.

ردیابی یک سیگنال ضربان قلب مرموز در اعماق فضا!

به گزارش خبرنگاران، اخترشناسان سالهاست که گوش خود را تیز نموده تا شاید پیغامی از سوی موجودات هوشمند دیگر در اعماق کیهان دریافت نمایند، کما اینکه خود ما نیز پیغام های رادیویی زیادی را به امید دریافت از سوی بیگانگان به اعماق فضا ارسال نموده ایم. در طی این سال ها ما تا به امروز سیگنال های رادیویی زیادی را دریافت نموده ایم که به زبان ساده از حالت طبیعی خارج بوده و شبیه به پیغام های کدگذاری شده بودند، اما در نهایت هیچکدام از آن ها با موجودات هوشمند بیگانه مرتبط نشدند. با این همه، هنوز امید های ما برای دریافت پیغام هایی از دنیا های بیگانه به خاتمه نرسیده و حتی کوشش برای ساخت دستگاه هایی که بتواند چنین پیغام هایی را دقیق تر ردیابی و رمزگشایی کند، افزایش یافته است.

دانشمندان این سیگنال رادیویی نو را ناشی از یک انفجار سریع می دانند که FRB 20191221A نام دارد. آن ها می گویند مدت زمان فلاش های رادیویی دریافت شده در فضای بین کهکشانی حدود سه ثانیه است، اما این مورد نادر بسیار سریع تر از این زمان استاندارد اتفاق افتاده است. در واقع، انفجار های تشعشعات با شدت بالاتر هر 0.2 ثانیه در این پنجره سه ثانیه ای رخ می دهد که به گفته دانشمندان قبلاً در هیچ انفجار رادیویی سریع دیده نشده بود.

این ردیابی به وسیله آشکارساز CHIME در دسامبر 2019 انجام شد و دانشمندان بلافاصله متوجه شدند که با چیزی بسیار عجیب روبرو شده اند. دانیل میچیلی، اخترفیزیکدان از موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی MIT Kavli گفت: این یک سیگنال بسیار غیرعادی بود. نه تنها بسیار طولانی بود، حدود سه ثانیه طول کشید، بلکه پیک های دوره ای نیز وجود داشت که بسیار دقیق بودند و هر کسری از ثانیه منتشر می شد - بوم، بوم، بوم - مانند ضربان قلب. این اولین باری است که چنین سیگنال دوره ای را ردیابی می کردیم.

انفجار های رادیویی سریع یکی از مجذوب کننده ترین اسرار کیهانی کنونی است. آن ها تابش های بسیار قدرتمندی در طول موج های رادیویی هستند که از فضای بین کهکشانی در یک زمان بسیار کوتاه - معمولاً در مدت زمان میلی ثانیه - شعله ور می شوند. در این پلک زدن کوتاه مدت، این انفجار به میزان 500 میلیون خورشید انرژی ساطع می نماید. بیشتر انفجار های رادیویی سریع فقط یک بار شعله ور می شوند و پیش بینی این ها غیرممکن است. برای همین شناسایی و ردیابی آن ها در اصل به شانس مربوط است که یک تلسکوپ رادیویی در جهت درست قرار گرفته باشد.

یک انفجار رادیویی سریع می تواند سرنخ های قابل توجهی در مورد معما های بزرگ کیهان ما را آشکار سازد. در سال 2020، برای اولین بار، یک انفجار رادیویی سریع از داخل کهکشان راه شیری شناسایی شد. ردیابی آن در نوعی ستاره نوترونی به نام مگنتار انجام شد که نشان می دهد این اجرام بسیار مغناطیسی و فوق متراکم ممکن است مسئول حداقل بعضی از انفجار های رادیویی سریع باشند. در مورد این سیگنال نو نیز دانشمندان معتقدند که در اطراف منبع آن ابری از پلاسما وجود دارد که می تواند شاهدی بر وجود یک ستاره نوترونی باشد.

اگرچه هنوز معین نیست که سیگنال های FRB 20191221A چقدر مسافت را طی نموده است، اما احتمالاً از کهکشان دیگری آمده است و به نظر می رسد انفجار آن بیش از یک میلیون بار درخشان تر از ستاره نوترونی و تپ اختر ها در کهکشان خودمان باشد. به هر حال هنوز این معما به جای مانده است که چه چیزی توانسته این سیگنال ها را ایجاد کند آن هم به شکلی که ما هرگز پیش از این مشابه آن را ندیده بودیم. نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Nature منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2246

به "ردیابی یک سیگنال ضربان قلب مرموز در اعماق فضا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی یک سیگنال ضربان قلب مرموز در اعماق فضا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید