روش های درمان وریدهای واریسی

به گزارش مجله ابوذریون، مهر/فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکوولار، به تشریح درمان وریدهای واریسی پرداخت.

روش های درمان وریدهای واریسی

سارا حسینی گفت: رگ های واریسی به عنوان یک بیماری از شروع بشریت پذیرفته شده است، فریدریش ترندلنبورگ یکی از نخستین پزشکانی بود که از جراحی برای درمان واریس استفاده کرد و این روش همچنان مورد توجه نهاده شده است.

وی اضافه نمود: اخیراً استفاده از روش رادیوفرکوینسی یا لیزر داخل ورید به عنوان یک رقیب سرسخت در برابر جراحی واریس مورد آزمایش نهاده شده است.

حسینی توضیح داد: وریدهای واریسی وریدهای دیلاته شده ای هستند که به طور معمول با نمای پیچ خورده و برجسته سطحی روی اندام های تحتانی دیده می شوند. در واقع، وریدهای واریسی مشکل شایعی هستند و برآوردهای متغیری از شیوع آنها وجود دارد. در مجموع این بیماری در 25 تا 33 درصد از زنان و 10 تا 20 درصد از مردان یافت می گردد.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد که پاتوفیزیولوژی اصلی بیماری نارسایی و اختلال در دریچه ها در راستا ورید باشد. این دریچه های نارسا یا از کار افتاده در سیستم وریدی، به جای راستا طبیعی خون از دیستال به پروگزیمال به سمت قلب و از سطح به عمق، امکان حرکت در خلاف جهت آن را ایجاد می نمایند.

فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکوولار گفت: رادیو فرکانسی امروز به عنوان یکی از رقبای اصلی جراحی واریس تبدیل شده است، این روش در سال 1999 برای اولین بار مورد تأیید نهاده شد و پس از مطالعات متعدد، ایمنی بالا و نتایج قابل قبول آن تأیید شد. در این روش پس از طی مراحل، میزان انسداد ورید صافن نارسا در 5 سال به حدود 90 درصد می رسد.

وی از اسکلروتراپی به عنوان یکی دیگر از روش های درمان واریس نام برد و اضافه نمود: اسکلروتراپی یک تکنیک حداقل تهاجمی است که در این روش از تزریق یک ماده شیمیایی ویژه (اسکلروزانت) به ورید واریسی برای ایجاد آسیب و تخریب پوشش داخلی ورید استفاده می گردد.

حسینی توضیح داد: در اسکلروتراپی یک ماده شیمیایی به لومن ورید تزریق می گردد که باعث ایجاد نکروز اندوتلیال و فیبروز گردد. این روش می تواند برای تمام انواع انبساط های پاتولوژیک وریدی در وریدهای عظیم واریسی کوتاه تا تلانژکتازی ها (Telangiectasia) مؤثر باشد.

فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکوولار گفت: اسکلروتراپی با یاری تزریق مواد شیمیایی محرک ورید ناخواسته حذف می گردد، اسکلروتراپی در درمان تلانژکتازی، وریدهای رتیکولار و واریسی که ممکن است بدون علامت باشند یا از نظر ظاهری برای بیمار مشکل ساز باشد، استفاده می گردد.

وی در سرانجام اظهار کرد: روش دیگر درمان وریدهای واریسی استفاده از متدهای جراحی است. امروزه با توجه به معرفی روش های کمتر تهاجمی، استفاده از متدهای جراحی محدود به موارد وریدهای واریسی عظیم یا عوارض ناشی از واریس است.

منبع: همگردی
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1653

به "روش های درمان وریدهای واریسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمان وریدهای واریسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید