زنگ خطری که شما را یک قدم به میانسالی نزدیک می کند

به گزارش مجله ابوذریون، سرانه مصرف لبنیات در کشور شرایط بحرانی را طی می کند، طبق آمار هر فرد روزانه کمتر از یک لیوان شیر می نوشد.

زنگ خطری که شما را یک قدم به میانسالی نزدیک می کند

تا به امروز چند بار برای شما رخ داده، از شدت درد استخوان و یا درد بدن انجام کار مهم خود را به تعویق بیندازید و آن کار را به روز های دیگرموکول کنید؟. گاهی شده از خودتان بپرسید چرا افرادی که در روستا ها زندگی می کنند نسبت افراد ساکن در شهر ها سرحال تر و پر انرژی تر از اولین ساعات صبح تا پاسی از شب فعالیت می کنند.

اهمیت سلامت لبنیات بر کسی پوشیده نیست؛ شیر دارای مواد غنی است و می تواند کلسیم بدن را تامین کند، اما باید برای مصرف بیشتر لبنیات فرهنگ سازی شود چرا که سرانه مصرف چند وقتی است در کشور کاهش یافته و اگر این روند ادامه پیدا کند، شاهد بیماری هایی از جمله پوکی استخوان و پوسیدگی دندان به خصوص در میان بچه ها هستیم. متاسفانه هر ساله شاهد موجی از گرانی ها در بخش های اقتصادی کشور هستیم، در این میان قیمت مواد لبنی همیشه درجدول گرانی ها به سرعت بالا می رود و می توان گفت چند وقتی است جزو خوراکی های لاکچری به حساب می آید.

افزایش قیمت لبنیات طی ماه های گذشته درحالی رخ داده است، که بعضی از کارشناسان معتقدند سرانه مصرف شیر از استاندارد جهانی پایین تر است و می تواند بیماری های حتی جبران ناپذیری را در پی داشته باشد، بیماری هایی از جمله مسائل عضلانی که از خطرات حذف لبنیات از سبد غذایی خانواده ها است.

کمبود ویتامین D مشکل میانسالان آسیب پذیر

محمدباقر، لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور می تواند آفتی برای جامعه باشد، کمبود مصرف کلسیم و ویتامین D می تواند حوادث ناگواری را برای افراد رقم بزند.

او در پاسخ به اینکه وضعیت اقتصادی افراد جامعه چه میزان می تواند در کاهش مصرف لبنیات جامعه تاثیرگذار باشد افزود: چند سالی است که کشور با فرآوری محصولات لبنی با مسائلی رو به رو شده است و متاسفانه گرانی ها و مسائل اقتصادی توانسته بر کاهش مصرف لبنیات افراد جامعه حاکم شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: بر اساس آمار بیش از 80 درصد جمعیت کشور از ویتامین D و سایر افراد از مواد لبنی کلسیم دار استفاده می کنند.

لاریجانی شرح داد: بالاترین میزان مصرف مواد لبنی باید در سنین کودکی، جوانی و بارداری باشد، چرا که میزان دریافت کلسیم دراین فصل از سایر زمان ها بیشتر است.

گرانی لبنیات سلامت افراد جامعه را هدف گرفته است

علیرضا داوودی، متخصص تغذیه اظهار کرد: بعضی گرانی ها با سلامت مردم در ارتباط است، به طوریکه بعضی مواد خوراکی، اگر از زمان کودکی تا بزرگسالی کمتر و یا استفاده نشود، در آینده ای نه چندان دور شاهد افراد مسن با ضعف بدنی بالا رو به رو هستیم.

او افزود: بعضی از کارشناسان معتقدند سرانه مصرف شیر از استاندارد جهانی پایین تر است و می تواند بیماری های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد، بیماری هایی از جمله مسائل عضلانی که از خطرات حذف لبنیات از سبد غذایی خانواده ها است.

داوودی ادامه داد: میزان سرانه سالیانه لبنیات طی سال های گذشته هر فرد در فنلاند، 365 کیلوگرم است، اما متاسفانه در ایران، مصرف سرانه لبنیات ناامید کننده و کمتر از یک لیوان در روز است به طوریکه مصارف لبنیات روزانه در ایران حدود 130 تا 150 گرم و در سال حدود 66 کیلوگرم است که این آمار به شدت نگران کننده است.

چه میزان مواد لبنی در روز بنوشیم؟

پیام فرح بخش، متخصص تغذیه در باره مصارف مواد لبنی افراد اظهار کرد: میزان مصرف مواد لبنی در هر فردی متفاوت است. بچه ها زیر 7 سال روزانه باید یک و نیم لیوان شیر بنوشند چرا که مصرف سه لیوان شیر روزانه برای بچه ها می تواند تبعات منفی در پی داشته باشد.

او ادامه داد: نوجوانان سنین 7 تا 12 سال باید روزانه 2 لیوان شیر مصرف کنند، همچنین نوجوانان در حال بلوغ (پسر و دختر ها) بدنشان دو و نیم و سه لیوان شیر روزانه نیاز دارند.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: زنان شیرده و باردار روزی سه و نیم لیوان شیر حتما در رژیم های غذایی خود بگنجانند.

او افزود: افرادی که به هردلیلی نمی توانند از مواد لبنی و شیراستفاده کنند باید ازمقادیر مشابه لبنیات از جمله ماست، پنیر، کشک و بستنی را جایگزین کنند.

فرح بخش شرح داد: نکته مهم در زمینه مصرف مواد لبنی و همچنین دریافت کلسیم حفظ تعادل میزان کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم است، افرادی که در طول روز به اندازه کافی از میوه و سبزیجات استفاده نکنند و پتاسیم و منیزیم لازم را به بدن نرسانند باید منتظر خطرات به هم خوردن مایع فضای بین سلولی شان باشند.

او با بیان اینکه حدود یک کیلوگرم از وزن بدن را کلسیم تشکیل می دهد، گفت: تمام افراد باید میزان مواد لبنی را در بدن به حداقل رسانده، زیرا حدود 99 درصد میزان کلسیم در استخوان ها تجمع یافته است، نیاز روزانه به این ماده معدنی تقریبا معادل یک هزار تا یک هزار و 200 میلی گرم است؛ همچنین بهترین محل جذب کلسیم در دستگاه گوارش و قسمت ابتدایی روده کوچک است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 460

به "زنگ خطری که شما را یک قدم به میانسالی نزدیک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطری که شما را یک قدم به میانسالی نزدیک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید