سود 1500 تومانی دلال از هر قطعه جوجه یک روزه، برنامه افزایش 30 درصدی بهره وری فراوری طیور

به گزارش مجله ابوذریون، مدیر اتحادیه تعاونی های مرغداری در حضور وزیر جهاد کشاورزی در اتاق تعاون گفت: در حالی که کارخانه های فراوری جوجه یکروزه آن را به 5 هزار و 500 تومان می فروشند، اما دلالان جوجه یکروزه را به قیمت 7 هزار تومان به مرغداران تحویل می دهند.

سود 1500 تومانی دلال از هر قطعه جوجه یک روزه، برنامه افزایش 30 درصدی بهره وری فراوری طیور

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، امروز نشست مشترکی بین وزیر جهاد کشاورزی و اعضای اتاق تعاون ایران در محل این اتاق برگزار گردید. در این نشست مسئولان تشکل ها نقطه نظرات خود را اسم کردند که مهم ترین آن مشارکت دادن تشکل ها در فرایند تصمیم گیری برای کشاورزی بود.

فاطمی نماینده اتحادیه مرغداران در این جلسه گفت: ما 40 نامه به وزیر سابق جهاد کشاورزی و معاون اول رئیس جمهور فرستادیم. این نامه ها به وسیله وزیر و معاون اول امضاء شد، اما در کشوی مدیران باقی ماند و به هیچ وجه عملی نشد.

به گفته فاطمی حدود 30 درصد فراوری مرغ و تخم مرغ کشور به وسیله تعاونی ها انجام می گردد، در حالی که نمایندگان تشکل های مرغداری را به جلسات در خصوص صنعت مرغ راه نمی دهند. بزرگ ترین مشکل این بخش عدم قیمت گذاری و کنترل قیمت جوجه یکروزه است، به گونه ای که قیمت این محصول در کارخانه 5 هزار و 500 تومان، اما قیمت آن به وسیله دلالان 7 هزار تومان می رسد که به دست مرغدار می رسد. چرا جوجه یکروزه به وسیله سامانه ای شفاف توزیع نمی گردد.

مدیر اتحادیه تعاونی های مرغداری گفت: یکی از مسائل تشکل های مرغداری این است که 20 هزار مرغدار در کشور به عملکرد هیات مدیره اتحادیه کشوری معترض هستند، در 8 ماه گذشته این اتحادیه مدیرعامل ندارد و در حالی که این همه افراد متخصص در صنعت مرغداری حضور دارند، اما متأسفانه کارمندان بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی را در رأس این اتحادیه ها منصوب می نمایند.

این مدیر اتحادیه مرغداری گفت: طرح تحول صنعت مرغداری کشور باید با یاری تعاونی ها انجام گردد و ما انتظار داریم بحث آزادسازی صنعت مرغداری و تهیه سرمایه در گردش برای فراورینمایندگان حل گردد. مرغداری که واحد 10 هزار قطعه ای دارد، سرمایه در گردش آن به خاطر افزایش قیمت ها 4 تا 5 برابر افزایش یافته و توان تامین آن را ندارد.

در این نشست اسلامی نماینده اتحادیه ماهیان خاویاری هم گفت: ایران در 4 محصول پسته، زعفران، فرش و خاویار در جهان مشهور است، اما متأسفانه شیلات به حیاط خلوت عده ای تبدیل شده است. قیمت ماهی را دلالان معین می نمایند و عمده ارزش افزوده صادرات به جای اینکه به فراورینماینده خاویار و یا ماهی برسد، نصیب دلالان می گردد.

اسلامی افزود: سالانه 4 میلیون بچه ماهی خاویاری تکثیر و پرورش می یابد و یک ماهی مولد خاویار باید 14 سال بماند تا بتواند خاویار فراوری کند. الان ظرفیت فراوری 4 میلیون قطعه بچه ماهی در مازندران وجود دارد.

به گفته این نماینده تشکل ها، در مازندران تنها مزرعه فراوری لاین ماهی خاویاری ایجاد شده است که تا به امروز 5 هزار میلیارد ریال هزینه در ان صورت گرفته، حتی آب دریا برای پرورش بچه ماهی خاویاری به مزرعه انتقال یافته است. ما می توانیم سالانه 100 تن خاویار پرورشی فراوری کنیم که حدود یک میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت و این طرح با پیشرفت فیزیکی 95 درصد در حال اجراست و در این مزرعه از بچه ماهی 100 گرم تا ماهی 10 کیلویی فراوری می گردد و خاویار پرورشی می توانیم فراوری و صادر کنیم.

وی بعلاوه در حضور وزیر جهاد گفت که متأسفانه شیلات با امعاء و احشا ماهی خاویاری مشکل دارد، در حالی که می توان از این قسمت ماهی خاویاری پروتئین های مفید برای درمان بیماران و برای بیماری های پوستی، بعلاوه امگا 6 و امگا 3 فراوری کنیم. در حالی که شیلات اجازه آن را نمی دهد و می گوید امعاء و احشا ماهیان خاویاری به درد نمی خورد.

اسلامی این را هم گفت: در حالی که ماهی خاویاری باید 14 سال پرورش پیدا کند تا به خاویار برسد، اما بانک ها می گویند دوره تنفس وام های آن ها حدبیشتر 3 ماه است.

به گفته وی هر کیلو خاویار پرورشی را می توان به 5 هزار دلار صادر کرد و بعلاوه یک تریلی گوشت ماهی خاویاری ارز آوری به میزان 25 تریلی پرتقال صادراتی عایدی داشته باشد.

در این مراسم جعفریان بعلاوه از اتحادیه برنج مازندران گفت: متأسفانه کمباین های قدیمی و کارخانه های شالیکوبی فرسوده بین 10 تا 20 درصد از برنج کشاورزان را ضایع می نماید و ما طرحی دادیم که کارخانه های شالیکوبی تجمیع و به روز شوند.

به گفته وی 4 هزار کارخانه شالیکوبی در سه استان مازندران، گلستان و گیلان وجود دارد که باید بیشتر کارخانه های فرسوده بازسازی و تجمیع شوند. در حال حاضر بعضی کارخانه ها با مخلوط کردن انواع برنج می خواهند برای خود عایدی ایجاد نمایند. کشاورز هم می گوید قیمت زمین شالی افزایش یافته، دیگر برای کشاورزی نمی صرفد و دوست دارد آن را به دلالان بفروشد.

بعلاوه مسعودی نماینده تشکل کارخانه های خوراک دام در این جلسه گفت: 750 کارخانه فراوری خوراک دام در کشور وجود دارد و در حال حاضر یکی از مسائل دامداران تامین نهاده برای دام و طیور است. متأسفانه صنعت دام و طیور مونتاژ و وابسته به خارج بوده و نهاده های آن هم عمدتا وارداتی است.

وی افزود: یک طرح 3 هزار میلیارد تومانی برای افزایش بهره وری گوشت و مرغ ارائه کردیم که با فرآوری خوراک دام و طیور می توانیم بهره وری این صنعت را به میزان 30 درصد افزایش دهیم، اما هنوز منابع انجام این طرح 3 هزار میلیارد تومانی فراهم نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1983

به "سود 1500 تومانی دلال از هر قطعه جوجه یک روزه، برنامه افزایش 30 درصدی بهره وری فراوری طیور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود 1500 تومانی دلال از هر قطعه جوجه یک روزه، برنامه افزایش 30 درصدی بهره وری فراوری طیور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید