آغاز اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور

به گزارش مجله ابوذریون، ایسنا/ براساس سخنان رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، آغاز اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور انجام می گردد.

آغاز اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور

قضیه چیست؟

دکتر علیرضا شهیدی در جلسه شورای عالی معادن استان لرستان ضمن اشاره به آزادسازی حدود 110 هزار کیلومتر مربع از محدوده های معدنی در 6 ماه گذشته گفت: با اعتبارات ملی و استانی، فعالیت های اکتشافی در قالب نقشه های زمین شناسی با مقیاس یک پنجاه هزارم در استان لرستان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره موضوع ژئوپارک ها در گذشته فعالیت های مناسبی را در سطح ملی انجام داد، توضیح داد: بعد از اینکه ما تجربه ثبت جهانی ژئوپارک جزیره قشم را انجام دادیم، به این فکر افتادیم که در کلیه مناطق ایران که این پتانسیل وجود دارد فعالیت خود را بیشتر کنیم و بالغ بر 30 منطقه در کشور شناسایی شده و در چند منطقه به طور اخص در خصوص آنها فعالیت می کنیم و امیدواریم بزودی آنها را با وجود سختی موضوع ثبت جهانی کنیم.

شهیدی با اشاره به جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری و پدیده های منحصر بفرد زمین شناسی در استان لرستان ابراز امیدواری کرد که ثبت جهانی در لرستان با دریاچه گهر شروع گردد و یادآور شد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بحث شناسایی و پی جویی را انجام می دهد و بر این اساس اکتشافات سیستماتیک از سال 1400 در کشور و استان لرستان که پتانسیل بالایی دارد، شروع خواهد شد.

به گفته وی، لرستان در منطقه خاصی از نظر زمین شناسی قرار گرفته و همیشه تحت تاثیرات مخاطرات خاصی واقع شده است که می توان به جاری شدن سیل در سال گذشته، زلزله، فرو نشست، گرد و غبار اشاره نمود که توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مطالعات بصورت ملی انجام می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1662

به "آغاز اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید