فهرج، شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان

به گزارش مجله ابوذریون، فهرج شهری در گستره پهنه جنوبی کرمان که آوازه نخل ها، قلعه ها و جنگل های بیابانیش آن را به شگفتی بی بدیل تبدیل کرده است.

فهرج، شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان

شهرستان فهرج یکی از شهرستان های استان کرمان و در جنوب شرقی این استان واقع شده است. شهرستان فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشته به گونه ای که جاده ابریشم از آن عبور می کرده و به سرتاسر دنیا می رسیده است. آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان هم سرد و خشک است دمای هوا در تابستان گاهی به 50 درجه هم می رسد اما همین آب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب های تولید خرمای مرغوب مضافتی باشد. از دیگر تولیدات کشاورزی این منطقه مرکبات هم است.

کلوت های فهرج

وجود حجم بزرگی از کلوت ها که جاذبه های منحصربفردی هستند و همچنین طلوع و غروب خورشید، زیبایی منطقه فهرج را چند برابر کرده است. این عارضه ها در ورودی شهرستان فهرج در راستا جاده فهرج - نرماشیر و جنوب شهر فهرج حوالی روستای عصمت آباد در بخش مرکزی قرار دارند.

میل قاوردی

یکی از کمیاب ترین برج های باقیمانده از دوره سلجوقیان میل قاوردی به تعداده ثبت 143 است که در راستا راه بم - زاهدان در 30 کیلومتری فهرج واقع شده است (برای هدایت کاروان ها) به میل نادری معروف است و ارتفاع آن 18 متر و دارای 45 پله است که انسان را به بالا هدایت می کند. علت اینکه به میل نادری معروفیت یافته شاید دستوری است که نادرشاه جهت تعمیر آن داده است. در حال حاضر فقط یک میل به جای مانده و بقیه تخریب و یا زیر تپه های شنی مدفون شده اند.

جنگل های کهور

در قسمت شمالی و غربی قلعه برج معاذ و بعد از نخلستان های تقریبا خشک شده برج معاذ منطقه وسیعی از جنگل های گز و کهور واقع شده است. این جنگل جزو معدود جنگل های کهوری است که بستر آن پوشیده شده از شن های روان است. این جنگل طرفداران زیادی برای انجام مسابقات موتور سواری در بین جوانان این منطقه دارد.

قلعه خاکی فهرج

این قلعه مشرف بر منازل شهر فهرج و جاده، روی پشته قطور گلی که اطراف آن با خندق محصور شده بنا شده است. این اثر مربوط به دوره اسلامی بوده و در آن استحکامات نظامی زیادی رعایت شده است، چهار برج در اطراف آن قرار داشته که برای حفاظت قلعه از آن استفاده می شده است. این قلعه در دوره صفویه بسیار آباد بوده است.

قلعه برج معاذ

این قلعه در قرون متاخر اسلامی و از صفویه به بعد بنا شد و یک قلعه روستا بود. پس از اصلاحات ارضی در سال 1342، قلعه برج معاذ فهرج از سکنه خالی شد و از آن پس تبدیل به بنای متروکه شد. قلعه برج معاذ دارای شش برج است و قسمت های بیرونی مرتبط با قلعه هم دارای نخلستان بود. همچنین یک آب انبار دو طبقه هم در وسط قلعه برج معاذ وجود دارد که ساکنان قلعه آب قنات را از بیرون برج معاذ در مرکز قلعه ذخیره می کردند.

تپه های شن

بعد از جنگل های کهور و در قسمت شمالی افراز (گسل) برج معاذ تپه های شنی وسیع و بلندی وجود دارد که طول سال محل تفریح مردم منطقه است. در دامنه این تپه ها درختان کنار (سدر) بی تعدادی وجود دارد. در این دامنه ها به کشت گندم و جو پرداخته می شود. در دامنه شرقی این تپه ها نخلستان های آباد و پر رونقی وجود دارد. این تپه ها طرفداران زیادی برای مسابقات موتور سواری به خصوص در روزهای بارانی دارد به طوری که در زمستان جمعیت زیادی از علاقمندان روز خود را در این منطقه و در کنار خانواده با شادی سپری می کنند. این تپه ها در ایام نوروز از مهم ترین نقاط گردشگری برج معاذ به تعداد می رود.

نپکا (گلدان های طبیعی)

وجود شن در بستر جنگل های کهور برج معاذ موجب منحصر به فرد شدن این جنگل ها شده است. شن ها با روی هم انباشته شدن و ایجاد تل هایی بزرگ در اطراف و زیر بخشی از گزها و کهورها، نوعی گلدان به صورت یک تل شنی که در بالای آن یک گیاه واقع شده است که نمای زیبا و منحصر به فرد را ایجاد می کند.

قلعه سنگ

این قلعه روی تپه سنگ مرتفعی بنا شده است. قلعه سنگ در 3 کیلومتری شمال شرق فهرج قرار گرفته و قدمتی 200ساله دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1919

به "فهرج، شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرج، شگفتی بی بدیل در جنوب کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید