قشم شایسته قرار دریافت در زمره 8 شهر دوستدار کودک ایران است

به گزارش مجله ابوذریون، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری از قشم به عنوان یکی از مناسب ترین شهرهای کشور برای قرار دریافت در زمره هشت شهر دوستدار کودک در ایران نام برد.

قشم شایسته قرار دریافت در زمره 8 شهر دوستدار کودک ایران است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم؛ محمود عباسی روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت روز جهانی کودک در مرکز بین المللی رشد قشم افزود: این قابلیت و ظرفیت در قشم بخاطر زیرساخت های بزرگی که سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه های صنعت، انرژی و مخصوصا گردشگری جزیره فراهم ساخته و همچنین بخاطر فرهنگ غنی مردم بومی جزیره، ایجاد شده است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران، شروع بکار رسمی بیست و یکمین کلینیک حقوق کودک کشور در قشم را، قدمی بزرگ برای ورود جزیره قشم به عرصه آموزش و استیفای حقوق بچه ها و مدیریت آسیب های اجتماعی مرتبط با بچه ها دانست و گفت: با شروع فعالیت این کلینیک، دیگر پرونده ای برای کودک در مراجع قضایی تشکیل نخواهد شد و با تشکیل کلاس های آموزشی در این کلینیک، اقشار مختلف جامعه قشم با حقوق بچه ها بیش از پیش آشنا خواهند شد.

وی قشم را سرشار از نعمات و برکات خداوند خواند و برگزاری اولین آیین مرتبط با حقوق کودک را در قشم با حضور مستقیم نماینده دولت، نقطه شروع تحولات اساسی در این مقوله درجزیره دانست.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری با بیان اینکه افزون بر یک سوم جمعیت کشور زیر 18 سال هستند که از نظر قوانین بین المللی کودک محسوب می شوند، افزود: بچه ها بخاطر شرایط خاصی که دارند نیاز به نگاه ویژه دولت و سایر قوا دارند.

به گفته وی در قانون حمایت از حقوق کودک و نوجوان برای همه تکالیفی تعیین شده و اختیارات ویژه ای نیز به مددکاران بهزیستی و همچنین ارزش والایی به جامعه شناسان و روانشناسان داده شده و بر آموزش حقوق کودک به معلمان و دبیران تاکید شده است.

براساس این گزارش مرتضی شیخ زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این آیین با برشمردن ویژگی ها و امتیازات جزیره قشم در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، صنعتی و اقتصادی از تلاش های سازمان برای تهیه و تصویب یک سند جامع که در آن سهم مسئولیت اجتماعی هر یک از این حوزه ها تعیین شده باشد، خبر داد و گفت: بدون شک در این سند سرفصل هایی مانند حقوق کودک جایگاه ویژه ای خواهند داشت.

گفتنی است در این آیین برخی از استادان دانشگاه، مسئولان و فعالان اجتماعی و مسئولان سازمان های مردم نهاد (سمن) قشم نیز نقطه نظرهای خود را درخصوص حقوق کودک مطرح کردند و درپایان حکم ریاست کلینیک حقوق کودک قشم به محمدرضا عباسی مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم و لوح تقدیر به فعالان سمن های قشم اهداء شد.

8 اکتبر مصادف با 17 مهر روز جهانی کودک است . در سال 1946 بعد از جنگ جهانی دوم، برای حمایت از بچه ها بازمانده از جنگ، سازمان ملل متحد صندوق بین المللی اضطراری بچه ها سازمان ملل را تاسیس کرد. در سال 1953 نام این صندوق به یونیسف (صندوق بچه ها ملل متحد) تغییر یافت و از همین سال 8 اکتبر روز جهانی کودک نامیده شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1392

به "قشم شایسته قرار دریافت در زمره 8 شهر دوستدار کودک ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قشم شایسته قرار دریافت در زمره 8 شهر دوستدار کودک ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید