می توانیم تا 27 میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران، به نقل از صداوسیما، حمید زادبوم با بیان اینکه پارسال نخستین شریک صادراتی و وارداتی ما کشور چین بوده است اضافه کرد: پارسال حدود 10 میلیارد دلار نیز از این کشور واردات داشتیم در حالی که کل حجم کل تجارت ما با دنیا 73 میلیارد دلار بوده است ضمن اینکه بعضی کالاهای وارداتی چین کالاهایی است که ما سابقه صادرات این کالاها را داشتیم و داریم.

می توانیم تا 27 میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

وی با بیان اینکه چین در سال 2020 حدود 4 و 7 دهم تریلیون دلار مبادلات تجاری داشت اضافه نمود: چند سال است که چین صادر نماینده اول و دومین وارد نماینده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را به صورت یکجا محاسبه کنیم به این میزان نمی رسد.

زادبوم گفت: چین را به عنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید به عنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد، زیرا چین یک میلیارد و 400 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 300 میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: سه سال است که چین نمایشگاه واردات خود را در شهر شانگ های برگزار می نماید که کشورهای جهان می توانند نیازهای وارداتی چین را در آنجا ارائه نمایند.

وی ادامه داد: از آنجا که با چین به عنوان یک اقتصاد عظیم روبرو هستیم باید نوع منافعی را که می توانیم از این اقتصاد به دست آوریم تنظیم کنیم.

زادبوم گفت: بیشتر صادرات ما به چین در سال های اخیر، مواد اولیه پتروشیمی، معدنی و مواد خام بوده است که باید از این فرصت استفاده کنیم و این صادرات را به صادرات با ارزش اضافه نموده بالاتر تبدیل کنیم و حتی سرمایه گذاری ها را در زیرساخت هایی که در آن صادرات خام داریم انجام دهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سند امضا شده با چین، سندی کلی است که برای اجرایی شدن آن باید در هر بخش تخصصی قراردادهای مربوط به آن امضا گردد اضافه نمود: می توان در حوزه هایی مانند نفت، نیرو، گردشگری، صنعت، معدن، تجارت، انتقال فناوری، بانکی، تأمین مالی و زیرساخت های حمل و نقل می توان قراردادهای توسعه ای با چین منعقد کرد.

زادبوم گفت: چین هم اکنون با 16 کشور و اتحادیه منطقه ای، قرارداد تجارت آزاد دارد که می توانیم از این نوع قراردادها استفاده کنیم البته وقتی می گوئیم تجارت آزاد به این معنی نیست که درهای کشور بر روی ورود و خروج از کشور باز می گردد بلکه قرارداد تجارت آزاد، چهارچوبی است که در یک مهلت زمانی بر اساس منافع لحاظ شده ما و طرف مقابل لحاظ اجرایی می گردد.

وی اضافه نمود: اخیراً در نمایشگاه واردات شانگ های که شرکت های فرش ایرانی هم در آن حضور داشتند، برآورد اولیه نشان می داد نه تنها فرش موجود در بازار ما برای فروش می تواند وارد بازار چین گردد حتی اگر همه فرش های خانه های ایرانی را هم جمع کنیم می تواند در این کشور، بازار داشته باشد

زادبوم گفت: البته برای افزایش تجارت، زیرساخت های حمل و نقل باید توسعه و زیرساخت های تبادلات بانکی باید به صورتی خاص تعریف گردد تا بتوان از این فرصت ها بهره برداری کرد.

وی اضافه نمود: با برخی کشورها مانند پاکستان، ترکیه و روسیه قراردادهای بازرگانی داریم و با برخی کشورها ها هم در حال مذاکره هستیم با کشورهایی مانند افغانستان برای برنامه جامع مشترک هم مذاکرات انجام شده است ضمن اینکه به دنبال این هستیم که با کشورهای دوست و همسایه هزینه سندهای راهبردی امضا کنیم تا برای اقتصاد ما راهگشا باشد.

معاون وزیر صمت ادامه داد: 90 درصد تجارت جهانی در چارچوب موافقت نامه های تجاری، تجارت آزاد و تجارت ترجیحی انجام می گردد که پیش زمینه آن، موافقت نامه هایی مانند سندهای راهبردی است.

منبع: مهر

آخرین اخبار مالی را در سایت خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1703

به "می توانیم تا 27 میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توانیم تا 27 میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید