نتایج مثبت داروی ضدسرطان کبد حاوی نانوذرات پلی پپتیدی

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سرنائومیکس (Sirnaomics) یک شرکت دارویی است که در حوزه توسعه داروهای مبتنی بر RNAi فعالیت دارد، این شرکت اظهار داشت که سازمان غذا و دارو (FDA) فناوری ضدسرطان آنها را تأیید نموده است.

نتایج مثبت داروی ضدسرطان کبد حاوی نانوذرات پلی پپتیدی

این فناوری موسوم به STP705 بوده و قرار است روی بیماران مبتلا به سرطان کبد (HCC) مورد آزمایش قرار گیرد. این داروی ضدسرطان سرنائومیکس حاوی RNA تداخلی (siRNA) بوده و در آن نانوذرات پلی پپتیدی (PNP) استفاده شده است.

این نانوذرات می توانند به سلول های هدف در کبد وارد شده و محتویات خود را در محل مورد نظر رهاسازی نمایند. با ورود این نانوذرات به کبد، بیان ژن های TGF- β 1 و COX-2 متوقف می گردد. درواقع، این دارو به صورت مستقیم مانع از فعالیت سلول های فیبروبلاست سرطانی موسوم به CAF شده و با خاموش کردن این دو ژن در محیط سرطانی، بیماری را کنترل می نماید.

پاتریک لو، مدیرعامل و بنیان گذار شرکت سرنائومیکس، می گوید: ما بسیار خوشحالیم که به نقطه عطف دیگری رسیدیم و بسیار هیجان زده هستیم که این نانوداروی ما برای درمان سرطان کبد موثر است. این سومین ODD برای داروی STP705 است که به منظور درمان سرطان کبد اعطاء شده است. با این شرایط موقعیت ما در توسعه دارو بهبود می یابد و این موضوع راهبرد بلند مدت ما را برای دستیابی به تاییدیه آمریکا برای این دارو تقویت می نماید. قدم بعدی ما بازار چین است.

مایکل مولینکس اضافه نمود: دریافت ODD برای این دارو به منظور درمان سرطان کبد گامی بسیار مهم برای شرکت ما است. با این کار در مسیری قرار می گیریم که می توانیم داروی STP705 را برای درمان بیماری توسعه دهیم که در حال حاضر برای درمان موثر آن راه حلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: STP705 از دو الیگونوکلئوتید siRNA تشکیل شده است که TGF- β 1 و COX-2 را هدف قرار می دهد و درون نانوذرات به همراه پپتید هیستیدین لیزین کوپلیمر کپسوله شده است. هر siRNA به صورت منفرد و جداگانه موجب ممانعت از بیان یک نوع ژن شده که برای این کار از فعالیت mRNA جلوگیری می نماید.

وی مطرح نمود: ترکیب این دو siRNA باعث نوعی هم افزایی شده و در نهایت فاکتورهای فیبروژنیک و التهابی را کاهش می دهد. تجزیه و تحلیل مولکولی نشان می دهد که اثرات استفاده از این ترکیب در مهار اهداف موفقیت آمیز بوده است و می توان از این فناوری برای بیماری های التهابی و فیبروتیک استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 932

به "نتایج مثبت داروی ضدسرطان کبد حاوی نانوذرات پلی پپتیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج مثبت داروی ضدسرطان کبد حاوی نانوذرات پلی پپتیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید