نقش مؤثر والدین در آموزش آنلاین

به گزارش مجله ابوذریون، یک روانشناس گفت: در آموزش های آنلاین، والدین اغلب نقش معلم را به عهده می گیرند و مشارکت آنها نسبت به سایرین در پیشرفت تحصیلی بچه ها موثرتر است.

نقش مؤثر والدین در آموزش آنلاین

به گزارش خبرنگاران به نقل از تابناک ،حمید خاکباز متخصص روانشناس و مشاور خانواده اظهار کرد: با شیوع بیماری همه گیری ویروس کرونا مراکز آموزشی مجبور به برگزاری جلسات آموزشی به صورت آنلاین شدند. دانش آموزان از چارچوب نظام ساختار و آموزش مدرسه خارج شده و محل تدریس از مدارس به خانه تغییر پیدا نموده است. در این شرایط نقش والدین بسیار گسترده تر شده است.

خاکباز ادامه داد: در آموزش های آنلاین، والدین اغلب نقش معلم را به عهده می گیرند و حتی مشارکت والدین نسبت به سایرین در پیشرفت تحصیلی بچه ها موثرتر شده است.

او اضافه نمود: از مهمترین وظایف والدین در زمان آموزش مجازی، میتوان به آمادگی و مشارکت آن ها در کلاس های آنلاین به عنوان یک حامی اشاره نمود.

این روانشناس ادامه داد: والدین باید محیط آموزش فرزند خود را طبق خواسته آن ها فراهم نمایند تا زمینه همکاری دو جانبه بین والدین و فرزندان فراهم گردد. همچنین والدین باید به آموخته های دانش آموز خود دسترسی داشته باشند تا با فرآیند یادگیری فرزند خود بیشتر درگیر شوند.

خاکباز گفت: درگیر کردن فرزندان در اجرای تکالیف مدرسه از جمله وظایف مهم والدین است که والدین باید در این زمینه نقش خود را به طور کامل ایفا نمایند.

او با بیان اینکه والدین باید تقویت های مثبت و منفی برای دانش آموز خود در نظر بگیرند، گفت: برای مثال والدین بهتر است بعد از انجام تکلیف توسط فرزند، یک پاداش و جایزه برای او در نظر بگیرند و در مقابل برای تقویت منفی یعنی حذف یا کاهش تقویت مثبت در جهت انجام رفتار نامطلوب را مدنظر خود قرار دهند.

این روانشناس اعلام کرد: والدین حتما در این شرایط با مدرسه در تماس و پیگیر تحصیل فرزند خود باشند. در واقع در شرایط ویروس کرونا و آموزش آنلاین، والدین ارتباط خود را با مدرسه قطع ننمایند.

او اضافه نمود: میزان استفاده از اینترنت توسط فرزند خود را محدود به آموزش آنلاین قرار ندهید، بهتر است یک ساعت معین برای بازی کردن کودک با کنترل والدین در نظر بگیرید.

خاکباز تاکید نمود: والدین مراقب باشند با محدودیت های سختگیرانه، موجب دلزدگی دانش آموزان از تحصیل نشوند. در واقع فرزندان خود را در حالت شدید محدود نکنید.

این روانشناس در خاتمه توضیح داد: در واقع تحصیل آنلاین با وجود تاثیر های مثبت، با معایبی رو به رو شده است. برای مثال دسترسی به اینترنت در تمام نقاط کشور به طور کامل امکان پذیر نیست و سرعت اینترنت با کاهش رو به رو می گردد؛ یا بعضی دانش آموزان به تلفن همراه هوشمند دسترسی ندارند. همچنین عدم حمایت کافی از دانش آموزان با خانواده های کم درآمد باعث شده است که با ترک تحصیل تعدادی از این گروه رو به رو شویم؛ بنابراین توصیه می گردد حمایت های کافی از دانش آموزان برای جلوگیری از ترک تحصیل آن ها صورت بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1452

به "نقش مؤثر والدین در آموزش آنلاین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مؤثر والدین در آموزش آنلاین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید