هشدار مهم ، آلودگی هوا در میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر دارد؟

به گزارش مجله ابوذریون، یک مطالعه جدید نشان می دهد افزایش سطح نیتروژن دی اکسید در هوا ممکن است با تعداد بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 مرتبط باشد.

هشدار مهم ، آلودگی هوا در میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر دارد؟

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از فیز نوشت: یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه مارتین لوتر هال-ویتنبرگ (MLU) اجرا شده، داده های مشخصی را ارائه می دهد که نشان می دهد افزایش سطح نیتروژن دی اکسید در هوا می تواند با تعداد بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 مرتبط باشد و این فرض را برای اولین بار مطرح می نماید.

در این مقاله اطلاعات ماهواره های رصد آلودگی هوا و جریان های هوایی با مرگ و میرهای تایید شده بر اثر ابتلا به کووید-19 ترکیب شده و نشان می دهد که مناطقی که میزان آلودگی آنها به طور دائمی زیاد است، نسبت به سایر مناطق، میزان مرگ و میر بیشتری دارند.

نیتروژن دی اکسید یک آلاینده هوا است که به دستگاه تنفسی انسان آسیب می رساند. سالهاست که این آلاینده به عنوان آلاینده ای که باعث ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و قلبی-عروقی در انسان می گردد، شناخته شده است.

دکتر یارون اوگن از انستیتوی علوم زمین و جغرافیا در MLU می گوید: از آنجا که کروناویروس جدید بر دستگاه تنفسی نیز تأثیر می گذارد، فرض را بر این گذاشتیم که ممکن است بین آلودگی هوا و تعداد مرگ و میرهای ناشی از کووید-19 ارتباط وجود داشته باشد. با این حال تا به امروز فقدان داده های معتبر برای آنالیز بیشتر این موضوع این امکان را از ما گرفته بود.

محققان در جدیدترین مطالعه خود، سه مجموعه از داده ها را با هم ترکیب کردند. این داده ها شامل سطح منطقه ای آلودگی به نیتروژن دی اکسید است که توسط ماهواره آژانس فضایی اروپا موسوم به Sentinel 5P که به طور مداوم بر آلودگی هوای زمین نظارت می نماید، اندازه گیری می گردد.

اوگن بر اساس این داده ها یک مرور کلی دنیای برای مناطقی با مقادیر زیاد و مداوم آلودگی به نیتروژن دی اکسید ایجاد کرد و شرح می دهد: من قبل از آغاز شیوع کروناویروس جدید در اروپا به داده های ژانویه و فوریه امسال نگاه کردم. این داده ها را با داده های آژانس هوایی آمریکا(NOAA) در خصوص جریان های هوایی عمودی ترکیب کردم.

وی افزود: وقتی هوا در حال حرکت است، آلاینده های نزدیک زمین نیز بیشتر پخش می شوند. اما اگر هوا تمایل به ماندن در نزدیکی زمین داشته باشد، این امر در خصوص آلاینده های موجود در هوا نیز صدق می نماید و باعث می گردد آلاینده ها در مقادیر بیشتری توسط انسان استنشاق شوند و در نتیجه منجر به مسائل سلامتی می شوند.

محققان با استفاده از این داده ها قادر به شناسایی نقاط مهم آلودگی هوا در سراسر دنیا شدند.

وی سپس این داده ها را با داده های مربوط به تلفات و مرگ و میر ناشی از کووید-19 و به طور خاص داده های کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آلمان مقایسه کرد و معلوم شد که مناطقی که تعداد بسیار زیادی تلفات دارند، دارای سطح زیادی از نیتروژن دی اکسید و تبادل و جریان هوای بسیار کمی هستند.

اوگن گفت: وقتی ما به شمال ایتالیا، ناحیه اطراف مادرید و استان هوبی در چین نگاه می کنیم، همه آنها یک چیز مشترک دارند؛ آنها توسط کوه ها احاطه شده اند. این باعث می گردد هوای این مناطق ایستا و میزان آلودگی در آنها بالاتر باشد.

این دانشمند می گوید این آلودگی مداوم هوا در مناطق آسیب دیده می تواند منجر به سلامت عمومی ضعیف تر در افراد ساکن آنجا گردد و آنها را به طور ویژه در معرض خطر ابتلا به کروناویروس جدید قرار دهد.

نتایج این مطالعه در مجله Science of the Total Environment منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1091

به "هشدار مهم ، آلودگی هوا در میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مهم ، آلودگی هوا در میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید