چراغ سبز گمرک برای ترخیص کالاهای ممنوع الورود

به گزارش مجله ابوذریون، طی چند سال اخیر با تغییر در ضوابط و شرایط واردات کالاها به ویژه در حوزه ارزی، بعضی کالاها با مشکل ترخیص از گمرک روبرو شده و حتی در دسته کالاهای ممنوع الورود قرار گرفتند. کالاهای گروه (27) ازجمله آنها هستند که دارای اولویت ارزی غیرفعال بوده و امکان ترخیص نداشتند.

چراغ سبز گمرک برای ترخیص کالاهای ممنوع الورود

در بین کالاهای گروه (27) دپو شده اقلامی از قبیل پکیج، الیاف، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه، لوازم بهداشتی و دیگ آب گرم وجود دارد که بارها صاحبان کالاهای این گروه به گمرک ایران مراجعه و خواهان معین تکلیف کالاهای خود شده بودند.

آن طور که مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اعلام نموده، متعاقب مکاتبات اجرا شده با مراجع ذی ربط ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی، درنهایت با ترخیص کالاهای موجود در گمرکات که از اولویت تخصیص ارز بانک مرکزی خارج شده اند مشروط به شرایطی موافقت شده است.

او با اشاره به مکاتبه ای که چندی پیش گمرک ایران با وزارت صمت در رابطه با شرایط ترخیص کالاهای گروه (27) داشته است، گفت: در این رابطه اعلام شد که ترخیص کالاهای مشمول گروه (27) دارای اولویت ارزی غیرفعال که مشمول حقوق مکتسبه ماده (11) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات می شوند، مشروط به آنالیز و تأیید اصالت بارنامه و قبض انبار توسط گمرک و منوط به تأیید منشأ ارز بانک مرکزی است.

ارونقی با اشاره به ماده (11) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در رابطه با کالاهای مشمول ممنوعیت ترخیص از گمرک اظهار کرد: طبق مفاد این ماده در آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، کالاهایی که ممنوع اعلام می گردد در صورت انطباق با شرایط اشاره شده در متن این ماده، با رعایت مقررات قبل از ممنوعیت توسط دولت، قابل ترخیص خواهند بود.

شرایط ترخیص کالاهای گروه (27)

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به سه شرط اصلی و اساسی در راستای ترخیص کالاهای مشمول گروه (27) که به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است، شرح داد: اصالت قبض انبار و بارنامه کالا برای گمرکات اجرایی محرز بوده و کالا در گمرک موجود باشد، کالای وارده مشمول یکی از شرایط ماده (11) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات باشد و همچنین منشأ ارز کالای مربوطه از سوی بانک مرکزی مورد تأیید قرار گیرد.

او ادامه داد: برای احراز سه شرط معین شده برای ترخیص کالاهای گروه (27) مقرر شده گمرک، اطلاعات مربوط به قبض انبار و بارنامه کالاهای موجود مشمول این گروه کالایی را به وزارت صمت، ارائه کند. همچنین دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، نسبت به آنالیز و تطبیق شرایط مربوط به کالاهای گروه (27) با مفاد ماده (11) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات اقدام نموده و در صورت احراز شرایط، مراتب را به بانک مرکزی اعلام کند و متعاقب انجام این مراحل، بانک مرکزی نسبت به تأیید منشأ ارز این اقلام با حساسیت لازم، اقدام تا امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم گردد.

صاحبان کالا مراجعه نمایند

ارونقی اضافه نمود: بنابراین صاحبان کالاهای مشمول گروه (27) که کالاهایشان در گمرکات کشور موجود است باید با مراجعه به گمرک مربوطه، معینات اظهارنامه های خود را ارائه نموده و گمرکات مکلف اند اطلاعاتی که در این خصوص مدنظر است را تکمیل و در اسرع وقت به گمرک ایران ارسال نمایند.

این مقام مسئول در گمرک ایران همچنین از تمامی صاحبان کالاهای گروه (27) دپو شده در بنادر و گمرکات درخواست کرد تا با مراجعه به گمرکات اجرایی مربوطه و پیگیری اعلام معینات این اقلام به گمرک ایران، فرایند آنالیز و ترخیص کالاهای حائز شرایط را تسریع نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1422

به "چراغ سبز گمرک برای ترخیص کالاهای ممنوع الورود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز گمرک برای ترخیص کالاهای ممنوع الورود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید