چرا مکمل های ویتامین D اهمیت دارد؟ ، هشدار درباره استفاده افراطی از کورکومین

به گزارش مجله ابوذریون، یک متخصص تغذیه و استاد دانشگاه می گوید یکی از ویتامین های مورد احتیاج بدن باید به وسیله مصرف مکمل برطرف گردد.

چرا مکمل های ویتامین D اهمیت دارد؟ ، هشدار درباره استفاده افراطی از کورکومین

از پروفایل ما encaria دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران ، دکتر فریبا کوهدانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی در گفت و گو با خبرنگاران بیان نمود: پیش از آنالیز انواع مکمل ها باید ابتدا به این نکته بپردازیم که لزوم استفاده از انواع آنها چقدر است و آیا واقعا ما برای اینکه یک سیستم ایمنی با عملکرد مناسب داشته باشیم ضرورت دارد مکمل مصرف کنیم یا خیر. بعد از مشخص شدن این موارد می توانیم به این موضوع بپردازیم که اگر ضرورت مصرف مکمل وجود دارد این موارد چه چیزهایی می توانند باشند.

کوهدانی گفت: افرادی که یک رژیم غذایی مناسب دارند و الگوی زندگی صحیحی را مد نظر قرار داده اند و البته در شرایط سلامت کامل به سر می برند، جهت تقویت سیستم ایمنی احتیاجی ندارند که از مکمل استفاده نمایند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اذعان داشت: با یک رژیم غذایی مناسب می توان از همه گروه های غذایی به اندازه کافی بهره مند شد. ما توسط یک برنامه غذایی مناسب می توانیم از مواد مغذی مورد احتیاج سیستم ایمنی به اندازه کافی بهره مند شویم.

وی اضافه نمود: اما تنها ماده مغذی که ضروری است به عنوان مکمل مصرف کنیم، ویتامین D است. بقیه ویتامین ها را می توان با یک برنامه ریزی صحیح غذایی برای بدن تامین کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: منابع غذایی ویتامین D غنی نیستند و مقدار کافی از این ویتامین را نمی توانیم به وسیله منابع غذایی به دست بیاوریم. تا زمانی که مواد غذایی با ویتامین D غنی نشده باشند و به اندازه کافی در اختیار همه مردم قرار نگیرد ما احتیاج به این داریم که این ویتامین را به شکل های دیگر دریافت کنیم.

کوهدانی تاکید نمود: یکی از غنی ترین منابع نور آفتاب است. پیش ساز ویتامین D را به وسیله روبروه پوست بدن با نور آفتاب دریافت می کنیم و این می تواند به ویتامین تبدیل گردد. اما با توجه به زندگی آپارتمان نشینی و بقیه مواردی که در الگوی زندگی فعلی داریم میزان دریافت این پیش ساز به وسیله نور آفتاب ممکن است برای همه امکان پذیر نباشد و مقدار کافی را نتوانیم دریافت کنیم. همانطور که گفتم منابع غذایی برای ویتامین D هم خیلی زیاد نیستند.

استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی بیان داشت: بعضی از کشورها آرد، شکر، روغن، شیر و ... را با ویتامین D غنی می نمایند. در واقع به وسیله دریافت این منابع فرد می تواند ویتامین را برای بدن فراهم کند. در شرایط فعلی دسترسی به این منابع غذایی برای کل جمعیت کشور وجود ندارد بنابراین ضروری است در این شرایط از مکمل ویتامینی استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: اگر کسی دچار کمبود ویتامین D نباشد برای پیشگیری از کمبود آن از قرص های بین المللی که 50 هزار واحد ویتامین دارند به طور ماهیانه استفاده کند. اما برای کسانی که دچار کمبود این ویتامین هستند با نظر متخصص میزان دریافت باید متفاوت باشد و بالاتر از حد پیشگیری تجویز گردد.

کوهدانی گفت: در رابطه با بقیه مکمل ها باید بگویم اگر ما یک برنامه غذایی مناسب و درست داشته باشیم احتیاجی به مکمل نیست. حالا ممکن است با افرادی روبرو شویم که برنامه غذایی و رژیم درستی ندارند و یا دچار کمبود یک ماده غذایی هستند و باید با دریافت منابع غذایی این کمبود را جبران نمایند. البته این کمبود ممکن است صرفا با یک منبع غذایی جبران نگردد. اشخاصی هم هستند که مشکل سوء جذب بعضی از مواد غذایی را دارند.

کوهدانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: فرد باید با آنالیز دقیق زیر نظر متخصص تغذیه یا پزشک معالج ابتدا کمبودهای خود را مشخص و احتیاجها را نیز آنالیز کند. در صورت لزوم و بر حسب نوع کمبودی که فرد دارد و اشکالی که در برنامه غذایی او وجود دارد آنگاه از مکمل های متفاوت استفاده کند.

وی یادآور شد: ویتامین A، پیش سازهای این ویتامین و همچنین ویتامین C و یا E نقش آنتی اکسیدانی در بدن ایفا می نمایند. دریافت های مناسب این ویتامین ها از سوی بدن می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار باشد.

کوهدانی گفت: املاحی مثل روی، منیزیوم و ... حتما باید برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار بگیرند. این موارد باید در حد مورد احتیاج بدن باشد و اگر کمبودی در زمینه آنها وجود دارد با یک برنامه ریزی می توان این کمبودها را رفع کرد.

این متخصص تغذیه بیان داشت: حتی میزان دریافت انرژی مورد احتیاج بدن را با این مواد غذایی می توان تنظیم کرد. اگر انرژی کمتر یا بیشتر از حد مورد نظر برای انجام فعالیت ها دریافت گردد منجر به افزایش وزن و یا برعکس کم وزنی می گردد. هر دو مشکل کم وزنی و چاقی اثر نامطلوب بر روی سیستم ایمنی بدن می گذارد. با اصلاح این اختلالات مربوط به وزن و آوردن حد به طیف طبیعی می توانیم به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن یاری کنیم و خطر ابتلا به بیماری های متعدد از جمله کووید19 را کاهش بدهیم.

کوهدانی در رابطه با خواص زردچوبه و تاثیر آن بر روی سیستم ایمنی بدن گفت: در زردچوبه ماده ای به نام کورکومین وجود دارد. این کورکومین به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می نماید. ترکیباتی هم در چای سبز ، زنجبیل و غیره وجود دارد. بعضی از این ترکیبات مقوی هستند اما مغذی محسوب نمی شوند. این ترکیبات در بدن عملکرد مهمی دارند. مجموع این ترکیبات بدن را در شرایط التهابی مقابل بعضی بیماری ها آماده می نماید از جمله کرونا. این ترکیبات در واقع منجر به اصلاح شرایط التهابی می شوند. در بدن باید تعادل اکسیدانی برقرار باشد و وقتی شرایط التهابی به وجود می آید در واقع نقش این اکسیدان ها در بدن تقویت می گردد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی اضافه نمود: بعضی از مواد غذایی ضدالتهاب هستند و اثرات آنتی اکسیدانی هم دارند و همه اینها باعث می گردد یک سری پیش سازهای بدن برای مقابله با بعضی از بیماری ها تغییر نمایند. این تغییر به سمتی می رود که همان خاصیت ضدالتهابی دارد.

وی گفت: اکنون تاثیرات مثبت زردچوبه در تقابل با کرونا و یا بیماری های ناراحتی مفاصل مطرح می گردد. اما یادمان باشد در خصوص نقش این مواد غذایی یک مقدار اغراق شده است که این صحبت ها در شبکه های اجتماعی و یا یک سری رسانه ها منتشر شده. مصرف بی رویه این موارد خود می تواند مسائلی را برای بدن به وجود بیاورد.

وی تاکید نمود: ما وقتی در رابطه با یک تغذیه خوب و متعادل صحبت می کنیم مسئله مصرف بی رویه را در نظر می گیریم. از سویی برای اینکه کورکومین به تنهایی بر روی بدن ما تاثیر بگذارد احتیاج به دوزهای خیلی بالا دارد که این حجم بالا ممکن است برای بدن مشکل آفرین باشد. اگر سرخود دوز بالایی از کورکومین را مصرف کنیم این خود عوارض متعددی دارد.

کوهدانی یادآور شد: در رابطه با زنجبیل هم همین شرایط وجود دارد. در اوایل دوره کرونا در رابطه با خواص آن در شبکه های اجتماعی و رسانه ها مطالب زیادی منتشر می شد. در موارد دیگر مشاهده کردیم که قیمت بعضی از اقلام خاص به همین دلایل بالا رفته بود و نجومی شده باشد.

این متخصص تغذیه تاکید نمود: مصرف افراطی باعث ایجاد مسائل دیگر می نماید. مصرف یک ماده غذایی خاص باید تحت نظر باشد و باید شرایط یک فرد مورد آنالیز قرار بگیرد. فردی دچار بیماری های پیش زمینه ای است و اگر بیاید بعضی از مواد مغذی را بی رویه مصرف کند باعث ایجاد مسائل جسمانی دیگر برای خود می گردد. توجه به تعادل و شرایط فردی اهمیت زیادی در مسئله نحوه تغذیه دارد.

فریبا کوهدانی در خاتمه گفت: در شرایط کنونی موضوع اصلاح وزن اهمیت بسیار زیادی دارد. فرد دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن با ایجاد یک رژیم غذایی مناسب و یک برنامه فعالیت ورزشی می تواند این اختلالات را جبران کند. متاسفانه در این میان رژیم های غیرعلمی برای افزایش یا کاهش وزن وجود دارد. خود این موارد می تواند عواقب و مسائلی را به وجود بیاورد.

هیلدا حسینی خواه / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1379

به "چرا مکمل های ویتامین D اهمیت دارد؟ ، هشدار درباره استفاده افراطی از کورکومین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مکمل های ویتامین D اهمیت دارد؟ ، هشدار درباره استفاده افراطی از کورکومین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید