چینی ها در ایران خانه می سازند؟

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی درباره مذاکره با شرکت های خارجی برای ورود فناوری های نوین ساخت وساز مسکن به کشور اظهار کرد: در راستای ورود فناوری های نوین مذاکره با چینی ها ادامه دارد.

چینی ها در ایران خانه می سازند؟

وی اضافه نمود: نمایندگانی از شرکت های چینی در کشور حضور دارند و در حال مذاکره با آنها هستیم.

قاسمی شرح داد: البته قرار نیست که چینی ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور نمایند.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: چینی ها فناوری های نوین ساخت وساز را به ایران می آورند.

لازم به ذکر است، قاسمی هفته گذشته در همایش قیر و آسفالت با بیان این که ساخت وساز مسکن در ایران در لول (سطح) 3 است، گفته بود: این در حالی است که ساخت وساز در جهان در سطح 8 انجام می گردد.

در همین حال وزیر راه و شهرسازی در مأموریتی ویژه به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دستور داد نسبت به کیفی سازی، سرعت در ساخت و بعلاوه مناسب سازی قیمت ساخت وساز در کشور با همکاری شرکت های دانش بنیان و استفاده از توانمندی ها و دانش آنها، اقدام کند.

قاسمی با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به روز و متحول گردد، اضافه نمود: مذاکره شرکت های خارجی با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت های ایرانی، نشان دهنده دانش فنی آنهاست که باید کوشش کنیم در همکاری با شرکت های دانش بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

وی با بیان این که در بخش مسکن قیمت ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود، شرح داد: شرکت های خارجی پیشنهاد ساخت وساز با قیمت های پایین تر از داخلی ها می دهند اما استفاده از توان داخلی در اولویت واقع شده است و این نشان می دهد کار علمی و فناوری در خصوص ساخت وساز مسکن انجام نشده است و این یک مأموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

قاسمی تأکید کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت های دانش بنیان دعوت کند تا طرح های مناسب خود را در خصوص ساختمان ارایه بدهند. مرکز تحقیقات مأموریت دارد به سرعت در حوزه ساخت وساز، تحول ایجاد کند و ایجاد تحول نیز به وسیله شرکت های دانش بنیان حاصل می گردد.

وزیر راه و شهرسازی شاخص های ارتقا را شامل کیفیت، سرعت و مناسب سازی قیمت برشمرد و گفت: سرعت ساخت در قیمت تمام شده تأثیر فراوانی دارد، بدین معنا که ساختمانی که در یک سال احداث می گردد نسبت به ساختمانی که طی دو سال و بیشتر احداث خواهد شد، از نظر قیمتی فرق دارد، بنابراین با توجه به اینکه قیمت های تمام شده ساختمان در کشور بسیار گران تر از سایر کشورها انجام می گردد، باید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این بخش اهتمام ویژه ای داشته باشد.

قاسمی ادامه داد: در خصوص مسکن با توجه به شرایط نه چندان مناسبی که به علت سنتی سازی وجود دارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مأموریت پیدا می نماید تا نسبت به انتشار فراخوان و دعوت از شرکت های دانش بنیان برای بهره مندی از روش های نوین ساخت اقدام کند. در کشور توانمندی برای ساخت وساز به صرفه، کیفی و سریع وجود دارد و در بخش های دیگر این موضوع به اثبات رسیده است که باید این شیوه در ساخت و ساز و ساختمان سازی نیز نهادینه گردد.

وی با یادآوری این که در وزارت راه و شهرسازی، در حوزه روش های نوین ساخت کاری انجام نشده است که در این دوره باید جبران گردد، افزود: به همین منظور، از شرکت های دانش بنیان و تازه دعوت کنیم تا در حوزه ساخت وساز، مصالح و تجهیزات، روش های تازه را ارایه بدهند تا به کیفیت، سرعت و قدمت ساختمان ها و دیگر حوزه های حمل و نقل بیفزاییم. برای شرکت های دانش بنیانی که نمونه های مناسبی ارایه بدهند برای پایلوت حتماً سرمایه گذاری می کنیم و حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان خواهیم داشت.

قاسمی بر تغییر در روش های تأمین مصالح نیز تأکید کرد و اضافه نمود: انجام تحقیقات، روی مواد و مصالح در ساختمان سازی بسیار مهم است، باید در روش های تأمین مصالح تغییر ایجاد گردد، بعلاوه باید از تجربیات کشورهای پیروز در زمینه ساخت وساز استفاده کنیم تا هم در بخش مصرف انرژی کیفیت لازم را داشته باشد و هم مقاوم در برابر زلزله باشند. این نگاه را در خصوص ارتقای مصالح ساختمانی و سبک سازی مصالح نیز باید داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 4 میلیون واحد مسکونی باید به سرعت و باکیفیت در دولت سیزدهم احداث گردد، شرح داد: در اجرای نهضت ملی مسکن، یکی از اهداف ما دستیابی به تحول ساخت در کشور است، بعلاوه روش های احداث زیرساخت های حمل ونقل نیز باید به روز و متحول گردد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2040

به "چینی ها در ایران خانه می سازند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها در ایران خانه می سازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید