یزد، یادگار تاریخ در بازار کتاب

به گزارش مجله ابوذریون، سومین جلد کتاب یزد، یادگار تاریخ نوشته حسین مسرت راهی بازار کتاب شد.

یزد، یادگار تاریخ در بازار کتاب

حسین مسرت، پژوهشگر و نویسنده این کتاب به خبرنگاران گفت: این دفتر نیز چونان دو دفتر گذشته دربردارنده گفتارهایی در حوزه یزدشناسی و یزدپژوهی است که پیش تر در بازه زمانی سال های 1364 تا خاتمه 1398 در کتاب ها، مطبوعات و دیگر رسانه های کشور منتشر شده است. گفتارهای مذکور گلچینی است از بین حدود 1000 مقاله نویسنده که سعی شده همانند دفترهای پیشین، از تنوّع موضوعی برخوردار باشد.

او اضافه کرد: کتاب نام برده در هفت فصل و به این ترتیب سامان گرفته است: گفتارهای تاریخی، توضیح حال نام آوران و بزرگان یزد، آداب و فرهنگ، نقد کتاب، معماری، هنر و مردم شناسی. این کتاب مجموعاً دارای 110 مقاله در زمینه های زندگی و آثار بزرگان، تاریخ، فرهنگ، کتابشناسی، ادب، دین، اندیشه، هنر و معماری استان یزد است که در 660 صفحه متن و 24 صفحه اضافه کرده تمام رنگی منتشر شده است.

مسرت در ادامه بیان نمود: مقدمه این کتاب از دکتر یدالله جلالی پندری، استاد ممتاز دانشگاه یزد، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره سرشناس پژوهش های ادبی معاصر است. بعلاوه دفتر سوم یزد، یادگار تاریخ دارای مقدمه ای است ادبی به قلم نویسنده کتاب و با عنوان یزد، یادگار تاریخ است. این مقدمه به زبان های آلمانی، اردو، اسپانیایی، انگلیسی، ایتالیایی، پرتغالی، چینی، روسی، ژاپنی، عربی، فرانسه و هندی از سوی مترجمان نامداری چون خوزه کوتیاس فرر، استاد زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در دانشگاه الیسانته اسپانیا، پیر دونینی از دانشگاه ایتالیا، فاطمه سماواتی از دانشگاه تهران، یوشیدا یوسکه از ژاپن، کسرا اشتری و غیره به زبان های گوناگون برگردانده شده است. گزینش گفتارها، ساماندهی و ویراستاری کتاب با دکتر پیغام شمس الدّینی، ویراستار و عضو انجمن صنفی ویراستاران است.

او بعلاوه گفت: در بین بخش های کتاب سه مجموعه تصویر شامل عکس هایی از آثار و بناهای تاریخی و دیدنی های یزد اثر هنر ابوالقاسم ابوترابی و فرشاد میرافضلی و نگاره هایی از استادان برتر نقاشی یزد مانند محمّدعلی حِدّت، دکتر علی اکبر شریفی و مجید ابریشمی جای گرفته است. بعلاوه روی جلد کتاب و مقدمه ادبی و قطعاتی از شاعران یزد به خطّ خوش استاد محمود رهبران، خوشنویس توانای دنیا اسلام زینت بخش کتاب شده است. ناشر این کتاب انتشارات اندیشمندان یزد است که آن را با سرمایه گذاری گروهی از اهالی فرهنگ یزد، سعید افضلی پور، محمّد کاظمینی و سیدمحمّد موسوی به زیر چاپ فرستاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2046

به "یزد، یادگار تاریخ در بازار کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد، یادگار تاریخ در بازار کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید