اوضاع وخیم اردوگاه های پناهندگان در جزایر یونان

به گزارش مجله ابوذریون، یک رسانه آلمانی در گزارشی اوضاع اردوگاه های پناهندگان در جزایر یونان را با توجه به ازدحام شدید مهاجران بسیار وخیم ارزیابی کرد.

اوضاع وخیم اردوگاه های پناهندگان در جزایر یونان

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید.

به گزارش گروه بین الملل مجله ابوذریون به نقل از نشریه دی سایت آلمان، در جزیره لسبوس یونان و در اردوگاه پناهندگان پر ازدحام موریا اعتراضات خشونت باری گزارش شده است. پلیس یونان خبر داده است بعد از اینکه بعضی مهاجران به کارکنان پلیس و کارمندان اداره ثبت احوال سنگ پرتاب کردند پلیس از گاز اشک آور استفاده کرد. اطلاعاتی درباره شمار زخمی ها در این درگیری ها منتشر نشده است. به گفته پلیس اوضاع بعد از این خشونت ها به حالت آرامش درآمده است.

این شورش ها و درگیری ها زمانی شروع شد که حدود 50 نوجوان با صدای بلند خواهان انتقال خود به یونان شدند. در اردوگاه موریا که پناهندگان در آن تنها برای ثبت نام و رسیدگی به درخواست پناهندگی خود حضور دارند تنها ظرفیت برای حضور 3 هزار پناهنده وجود دارد. در حال حاضر در این اردوگاه، پناهندگان زیادی حضور دارند. شاهدان از حضو حدود 9 تا 11 هزار پناهنده در این اردوگاه خبر می دهند. 42 درصد پناهندگانی که در این اردوگاه حضوردارند افراد زیر سن قانونی هستند. همچنین تمام اردوگاه های دیگر در جزایر یونان هم کاملا پر ازدحام و شلوغ شده است.

با وجود توافق پناهندگان مهاجران بین اتحادیه اروپا و ترکیه همچنان هر هفته صدها نفر از ترکیه به جزایر اژه یونان می روند. بر اساس توافق صورت گرفته بین ترکیه و اتحادیه اروپا پناهندگانی که درخواست پناهندگی آن ها رد می گردد باید به ترکیه باز گردانده شوند. اما درخواست های پناهندگی در جزایر یونان به دلیل کمبود پرسنل به کندی پیش می رود.

اردوگاه موریا سال هاست که به دلیل اوضاع فاجعه بار و شرایط پر ازدحامی که دارد مورد انتقادهای بین المللی قرار گرفته است. بعد از ورود پناهندگان جدید در ماه آگوست به این اردوگاه وضعیت بهداشت در آن که قبلا هم خوب نبود بدتر شده است.

همچنین کمیسیون اروپایی هم درباره تعداد فزاینده پناهندگان و مهاجران در جزایر یونان ابراز نگرانی نموده است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپایی در این باره گفته است که این باعث شده که یک سیستم در حال فشار با فشار بیشتری روبرو گردد. کمیسر مربوط به امور مهاجرت اتحادیه اروپا برای حل این مسئله با مقامات یونان و ترکیه در ارتباط است.

بعد از هجوم صدها مهاجر از ترکیه به یونان در هفته گذشته دولت یونان اقدامات جدیدی را برای مقابله با این مسئله مد نظر قرار داده است.

شورای سیاست خارجی و دفاعی دولت یونان اخیرا به همین دلیل از جمله تصمیم گرفت که نظارت های مرزی را گسترش دهد.

دولت جدید محافظه کار یونان به نخست وزیری کریاکوس میتسوتاکیس می خواهد بار شدید هجوم پناهندگان به جزایر یونان را کم کند. تنها در روز پنج شنبه بیش از 500 مهاجر جدید به جزیره لسبوس یونان آمدند که این بالاترین میزان هجوم پناهندگان در عرض یک روز از زمان اجرایی شدن توافق پناهندگان اتحادیه اروپا با ترکیه در سال 2016 بود. ظرفیت اردوگاه های پناهندگان در این جزیره یونان کاملا پر شده است. این اردوگاه ها تنها ظرفیت پذیرش 3 هزار پناهنده را داشتند در حالی که بیش از 10 هزار نفر به این جزیره یونان رفته اند.

وزارت خارجه یونان اخیرا سفیر ترکیه را فراخواند تا نارضایتی عمیق یونان نسبت به افزایش حضور پناهجویان در یونان را مطرح کند. وزیر خارجه یونان در این دیدار تعهدات و وظایف این کشور با توجه به توافق پناهندگانی که در سال 2016 بین طرفین منعقد شده است را به ترکیه یادآوری کرد .

یونان بر اساس توافق دوبلین اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی است که به شدت تحت تاثیر هجوم پناهندگان قرار گرفته است.

معاهده دوبلین پیش بینی می نماید که پناهندگان باید در کشوری درخواست پناهندگی نمایند که اولین بار به آن وارد شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 326

به "اوضاع وخیم اردوگاه های پناهندگان در جزایر یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوضاع وخیم اردوگاه های پناهندگان در جزایر یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید