اولین ماهواره چوبی دنیا سال جاری در مدار قرار می گیرد

به گزارش مجله ابوذریون، نخستین ماهواره چوبی دنیا که توسط یک شرکت فنلاندی ساخته شده سال جاری به مدار زمین می رود.

اولین ماهواره چوبی دنیا سال جاری در مدار قرار می گیرد

به گزارش فارس به نقل از اسپیس، این پروژه به نام ویزا وودست (WISA WOODSAT) می خواهد یک ماهواره کوچک را با پوسته بیرونی ساخته شده از تخته سه لا (تخته لایه) به فضا بفرستد.

WISA WOODSAT یک نانو ماهواره براساس استاندارد محبوب CubeSat است؛ کیوب ست به نوعی از ماهواره های کوچک گفته می گردد که به صورت ماهواره ای متشکل از واحد های مکعب شکل در ابعاد 10×10×10 سانتی متر و وزنی در حدود 1300 گرم تعریف شده اند.

این نانوماهواره که 10 سانتی متر طول و یک کیلوگرم وزن دارد، به مدت طولانی در مدار 500 کیلومتری زمین در معرض دما های شدید، فشار خلاء و تابش های فضایی و سایر تشعشعات قرار خواهد گرفت

این ماهواره چوبی در چارچوب مأموریتی که توسط شرکت فنلاندی Arctic Astronautics طراحی شده، پرتاب خواهد شد. هدف از این ماموریت آزمایش رفتار و دوام این صفحات تخته سه لا در شرایط سخت فضایی و ارزیابی مناسب بودن آن برای ماموریت های آینده است.

این ماهواره با دو دوربین مجهز خواهد شد که یکی از آن ها به یک چوب متصل می گردد و به تیم ماموریت اجازه می دهد تا نحوه تغییر سطح تخته سه لا ماهواره را در محیط فضا مشاهده نمایند.

Samuli Nymanm از محققان این پژوهش و یکی از بنیانگذاران شرکت فنلاندی Astronautics Astronautics گفت: ماده اصلی تخته سه لا توس است و تفاوت اصلی این است که تخته سه لا معمولی برای استفاده در فضا بیش از حد مرطوب است، بنابراین ما چوب های خود را در یک محفظه خلا thermal حرارتی قرار می دهیم تا خشک گردد. سپس ما یک لایه اکسید آلومینیوم بسیار نازک اضافه می کنیم؛ بنابراین چگونه یک ماهواره ساخته شده با چوب می تواند در فضای خارجی زنده بماند؟

به گفته نایمن، اکسید آلومینیوم، یک ترکیب شیمیایی که به طور معمول برای کپسول الکترونیک استفاده می گردد، به جلوگیری از آزاد شدن گاز در محیط فضا توسط چوب یاری می نماید. همچنین از سطح در برابر قرار دریافت در معرض اکسیژن اتمی خورنده که در حاشیه جو زمین یافت می گردد، محافظت می نماید.

شرکت فنلاندی در بیانیه ای گفت: این اکسیژن اتمی به احتمال زیاد صفحات تخته سه لا را تیره می نماید، اما ماهواره باید در شرایط شدید زنده بماند. جدا از دوربین های تعریف شده، ماهواره همچنین مجموعه ای از حسگر های فشار را در اختیار خواهد داشت که فشار را در حفره های موجود در فضاپیما کنترل می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1831

به "اولین ماهواره چوبی دنیا سال جاری در مدار قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ماهواره چوبی دنیا سال جاری در مدار قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید