بایدن: دستور سرنگونی بالون چینی را داده بودم

به گزارش مجله ابوذریون، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پی سرنگون کردن بالون چینی که در روز های اخیر موجب تنش میان واشنگتن - پکن شده بود، خاطرنشان کرد که ارتش آمریکا در پی دستور او، این بالون را با موفقیت سرنگون نموده است.

بایدن: دستور سرنگونی بالون چینی را داده بودم

به گزارش ایرنا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که روز چهارشنبه خواهان سرنگونی بالون چینی از سوی پنتاگون شده بود، اما به او توصیه شده که صبر کند تا بالون بر فراز آب ها سرنگون گردد.

رئیس جمهور آمریکا با تبریک سرنگونی این بالون چینی به وسیله جنگنده اف 22 گفت: به پنتاگون دستور دادم تا در اسرع وقت آن را نابود کند. پنتاگون معتقد بود برای اینکه کسی آسیب نبیند، بالن را بر فراز آب های سرزمینی هدف قرار دهند.

بایدن از پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه این حادثه چه تاثیری بر روابط آمریکا با چین می گذارد، خودداری و جمع خبرنگاران را بدون پاسخ به این پرسش ترک کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه به وقت محلی گفت که پرواز یک بالون نظارتی چین را بر فراز ایالات متحده شناسایی نموده است.

کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید نیز روز آدینه گفت رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در جریان این موضوع نهاده شد.

رئیس جمهور آمریکا روز شنبه به وقت محلی پیش از سرنگونی بالون چینی گفت که آمریکا به مساله بالون چینی که در حال پرواز بر فراز آمریکا است، رسیدگی خواهد نمود.

بایدن این اظهارات را در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا این بالون را ساقط خواهد نمود بیان نمود.

این در حالی است که بایدن روز آدینه به وقت محلی از پاسخ به سؤالات خبرنگاران درباره کشف و شناسایی یک بالون نظارتی چین در حریم هوایی ایالات متحده بر فراز مونتانا خودداری کرد.

لوید استین وزیر دفاع آمریکا (رئیس پنتاگون) عصر شنبه به وقت محلی گفت که ارتش بالون چینی را به دستور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با پیروزیت سرنگون نموده است.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد که بایدن دستور سرنگونی بالون چینی را به شرط به خطر نیفتادن جان آمریکایی ها صادر نموده بود.

وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای گفت: بالون چینی بر فراز سواحل کارولینای جنوبی با اقدام پیروز یک جنگنده، سرنگون شد. پنتاگون چندین گزینه برای سرنگونی ایمن بالون چینی بر فراز آب های سرزمینی در نظر داشت.

رئیس پنتاگون با قدردانی از کانادا توضیح داد: سرنگونی بالون چینی با هماهنگی و حمایت کامل دولت کانادا انجام شد.

وزیر دفاع آمریکا گفت: چین در کوشش بود از این بالون برای رصد و نظارت بر سایت ها و مکان های راهبردی در ایالات متحده استفاده کند.

ارتش آمریکا بالون چینی را که باعث افزایش تنش میان واشنگتن - پکن شده بود، در سواحل کارولینا سرنگون کرد. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس با اعلام سرنگونی بالون چینی بر فرار ساحل استان کارولینای جنوبی در شرق آمریکا گفت عملیات جستجوی بقایای آن در حال اجرا است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه به وقت محلی گفت که پرواز یک بالون نظارتی چین را بر فراز ایالات متحده شناسایی نموده است. پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون روز آدینه به وقت محلی گفت: ما می دانیم که این بالون چینی (نظارتی) توانایی مانور دارد. پنتاگون انتظار دارد که این بالون چند روز دیگر بر فراز حریم هوایی آمریکا به حرکت خود ادامه دهد.

به گفته سخنگوی پنتاگون، این بالون اکنون مسیر خود را تغییر داده و در ارتفاع 18300 متری در مرکز آمریکا به سمت شرق درحال حرکت است.

در پی ورود این بالون اطلاعاتی چین به حریم هوایی آمریکا، سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا به چین لغو شد.

وزارت خارجه آمریکا روز آدینه به وقت محلی گفت آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با وانگ ایی رئیس دفتر کمیسیون روابط خارجی مرکزی حزب کمونیست چین مصاحبه و گفت که در پی مشاهده بالون چین بر فراز آمریکا، سفر برنامه ریزی شده هفته آینده خود را به پکن لغو نموده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه امریکا، بلینکن به مقام کشور چین اعلام نموده است که حضور این بالون بر فراز حریم هوایی ایالات متحده، اقدامی غیرمسئولانه و نقض آشکار حاکمیت این کشور است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2350

به "بایدن: دستور سرنگونی بالون چینی را داده بودم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: دستور سرنگونی بالون چینی را داده بودم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید