بایدن رئیس جمهور مطلوب پوتین نیست

به گزارش مجله ابوذریون، یک کارشناس مسائل روسیه اظهار کرد: روس ها از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید بیشتر از حضور جو بایدن نفع می برند و در همین چارچوب تمایلی ندارند که بایدن نامزد حزب دموکرات به کاخ سفید راه پیدا کند.

بایدن رئیس جمهور مطلوب پوتین نیست

شعیب بهمن در گفت وگو با ایسنا در ارتباط با نگاه کرملین به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 اعلام نمود: در دوره های پیش وقتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شد، شاید برای کشوری چون روسیه خیلی تفاوتی نداشت که نامزد جمهوری خواه یا دموکرات به کاخ سفید راه پیدا کند؛ چرا که عموما افرادی که به کاخ سفید راه پیدا می کردند ، کسانی بودند که در حزب خود جزو افراد ریشه دار محسوب می شدند و تیم های مشاوره خوب و قوی داشتند. از برنامه های مدونی برخوردار بودند و بر اساس آن برنامه ها و اهداف به صورت سیستماتیک و مناسب عمل می کردند و از دیگر سو در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات نگاه منفی به روسیه وجود داشت. بنابراین برای کرملین تفاوت چندانی نمی کرد که کسی که به کاخ سفید راه پیدا می نماید جمهوری خواه یا دموکرات است .

وی ادامه داد: ولی در دوره گذشته با نامزدی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک فرصت جدیدی برای روسیه ایجاد شد و مسکو تمایل خود را به انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا نشان داد و حتی بنا به بعضی از اظهارات و اسناد، مسکو کوشش کرد که از طرق مختلف در نتایج انتخابات آمریکا موثر و تاثیرگذار باشد.

بهمن اظهار کرد: در سال 2016 وقتی ترامپ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا وارد عرصه شد نه تیم قدرتمندی از مشاوران و کادر با سابقه داشت و نه دارای برنامه معین و جامعی بود و به نوعی این ضعف ها باعث شد که ترامپ به گزینه مورد حمایت روسیه تبدیل گردد، از دیگر سو در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیز ترامپ چندین بار ابراز علاقه به رابطه با روسیه کرد و پوتین را مورد تحسین قرار داد و همین مسائل باعث شد که در چهار سال اخیری که در کاخ سفید حضور داشته همیشه در مظان اتهام ارتباط پشت پرده با روسیه و پوتین قرار بگیرد.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه در حال حاضر نیز روس ها از حضور ترامپ بیشتر از بایدن در کاخ سفید نفع می برند، توضیح داد: ترامپ شرایط داخلی آمریکا را دچار اغتشاش نموده و این بر روی قدرت هژمون واشنگتن در عرصه جهانی تاثیر منفی گذاشته است. از دیگر سو دونالد ترامپ با اقداماتی که در حوزه سیاست خارجی انجام داده قدرت اجماع سازی آمریکا را در عرصه بین الملل از بین برده و این موضوع برای روسیه بسیار مهم است. به طور مثال در گذشته اروپایی ها و آمریکایی ها در یک جبهه متحد علیه روسیه قرار داشتند ولی امروز این جبهه متحد دچار شکاف و اختلاف شده است و قاعدتا تداوم این وضع به نفع روسیه است.

وی در پاسخ به این سوال که حضور بایدن در کاخ سفید چه پیامدهایی را برای روسیه به همراه خواهد داشت؟ اعلام نمود: آمریکا در صورت ریاست جمهوری بایدن دارای برنامه جدی تر و منسجم تر برای مقابله با روسیه خواهد بود. سعی می نماید با کشورهای اروپایی علیه روسیه اجماع کند و از دیگر سو حضور ناتو در اطراف روسیه و شرق اروپا را گسترش دهد.

در واقع آمریکایی ها سعی خواهند کرد که به وسیله ناتو موازنه نظامی را به نفع خود در اروپا تغییر دهند و محدودیت های بیشتری را علیه روسیه وضع نمایند. بنابراین بایدن گزینه مطلوب روسیه نیست و آنها تمایلی ندارند که او به کاخ سفید راه پیدا کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1426

به "بایدن رئیس جمهور مطلوب پوتین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن رئیس جمهور مطلوب پوتین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید