بمب وسط سفره ایرانی

به گزارش مجله ابوذریون، آقا و یا خانم به اصطلاح تستر دهانش را تا جایی که می تواند باز می نماید و یک گاز از ساندویچ بزرگش را می چپاند داخل دهانش و آغاز می نماید به بلعیدن و سرش را به نشانه لذت از طعم غذا تکان می دهد!

بمب وسط سفره ایرانی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش گروه رسانه های مجله ابوذریون، فرهنگ غذایی ما ایرانیان از دیرباز تا کنون بخش جذابی از مناسبات فرهنگی ما محسوب می شده است. در ایران غذا بسیار مورد احترام است و سفره همواره در این فرهنگ حرمت دارد. در فرهنگ غذایی ما باور عمومی بر این است: غذایی که می خوریم از نعمات خداوند است و از این رو بی احترامی به غذا یک جورهایی بی احترامی به خالق محسوب می گردد .

فرهنگ دور سفره نشستن به عنوان محلی که افراد خانواده سه بار در روز، دور آن قرار می گیرند و با همدیگر گپ می زنند، در فرهنگ غذایی ما بسیار ارزشمند محسوب می گردد؛ تا جایی که غذاخوردن به صورت انفرادی نوعی بی احترامی به اعضای خانواده و نشانه ای از نابسامان بودن ارتباطات خانوادگی به شمار می رود .

علاوه بر همه اینها ایرانی ها عادات غذایی بسیار سالمی هم داشته اند که رفته رفته در حال از بین رفتن است. مثلا زود شام خوردن! به طوری که مردم بعد از غروب آفتاب شام می خوردند و فاصله بین شام تا زمان خوابیدن زیاد بود. در این شرایط هضم غذا به خوبی انجام می شد و بیماری هایی مانند ورم معده کمتر بود .

دیگری مصرف نوشیدنی های دست ساز و سالم بود. درست برعکس امروز، قدیمی ها نوشابه گازدار نمی خوردند و بیشتر آب، دوغ و انواع شربت های سنتی مصرف می کردند. شربت سکنجبین، سرکه شیره و عرقیات هم صندلی ویژه ای در برنامه غذایی روزانه مردم داشتند. این در حالی است که ما امروز فکر می کنیم غذا بدون نوشابه گازدار از گلو پایین نمی رود !

اما حالا چند سالی می گردد که ما ایرانی ها با ادعای کمبود وقت در زندگی روزانه، فرهنگ غذایی را تغییر داده ایم. این در حالی است که ساعات مفید کار در ایران پایین است و با بسیاری از کشورهای دنیا قابل مقایسه نیست اما همین اعتقاد ما به کمبود وقت باعث شده تا فست فودها و غذاهای کنسروی در ایران مصرف بسیار بالایی داشته باشند؛ تا جایی که ایرانی ها در کنار آمریکایی ها از کشورهایی به حساب می آیند که مصرف فست فود در آنها بسیار بالاست و بد نیست بدانید که زنان ایرانی از زنان آمریکایی چاق ترند .

در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا از غذاهای پرحجم و مهمانی های عظیم به سمت غذاهای کم حجم و مهمانی های کوچک تر حرکت می نمایند، ما مسیری در جهت مخالف پیش گرفته ایم و رستوران ها برای تبلیغاتشان روی حجم زیاد غذا و میزان چربی آن مانور می دهند و اتفاقا تا حد زیادی هم پیروز شده اند .

این چیزی است که اروپایی ها از قرن 17 روی آن کار نموده اند؛ یعنی تغییر شیوه غذا خوردن از کمیت به کیفیت، شکل جدید و ایده آلی از اندام را برای طبقه بالا معرفی کرد که در آن بدن چاق، دیگر نشان دهنده اعتبار و تشخص برای صاحبش نبود و این تفکر جای خود را به رژیم های غذایی داد که در آن بدن لاغر، نشانه ای از تعلق به طبقه بالای جامعه محسوب می شد .

طی یک سال اخیر، فست فودهای بمبی در کشورمان تبدیل به یک اپیدمی شده اند؛ فست فودهای بسیار پرحجم و چرب که تا ساعاتی پس از نیمه شب نیز صف های طویل مقابل محل فروششان بسته می گردد تا به بمب بازها ساندویچ ها و پیتزاهای بمب و دینامیت و غول بفروشند. مدیران این فست فودها هم هیچ ادعایی بر سر کیفیت غذایشان ندارند و تمام تبلیغاتشان با مانور دادن روی حجم زیاد غذا و تناسب آن با قیمتش انجام می گردد؛ تبلیغات پیروزی که ما را به سمت پرخوری های شبانه سوق می دهد .

مشخص مشخصی سرآشپز بین المللی که سابقه طراحی منوی غذایی بیمارستان ها و هتل های ایران را دارد، در این باره نوشته است: غذای سالم به معنی گران بودن نیست؛ بلکه با سبزیجات تازه و پروتئین های گیاهی هم می گردد زندگی کرد. زمانی که منوی چند بیمارستان در ایران را طراحی می کردم، متوجه شدم بیشتر مرگ و میرها در ایران به علت مصرف غذاهای ناسالم و پرانرژی است. متاسفانه تبلیغات ناسالم توسط به اصطلاح تسترها که صرفا جنبه مادی دارد و بازارگرمی این غذاها را انجام می دهند، باعث رونق و اپیدمی این غذاها شده است .

استقبال مردم از فست فودهای بمبی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها گران بودن منوی غذایی رستوران های گیاهی و یا رستوران های استاندارد است که تمرکز سرآشپزهایشان ارائه غذای سالم پروتئینی، با حجم کم و دورچین سبزیجات است که قیمت بالاتری دارند .

شما در این باره چه فکر می کنید؟ به نظر شما چرا ما ایرانی ها تا این حد از غذای چرب و پرحجم و بدون کیفیت لازم، استقبال می کنیم؟

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 719

به "بمب وسط سفره ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمب وسط سفره ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید