به شرط تزریق واکسن، مرزها برای گردشگران بازگشایی می شود

به گزارش مجله ابوذریون، باز شدن مرزهای کشور از الزامات رونق صنعت گردشگری است و در شرایط کنونی که شاید حدود سه سال از رکود صنعتی به واسطه نوسانات سیاسی و کرونا گذشته، لازم است برای احیای این صنعت متضرر، مرزها را به روی گردشگران خارجی بگشایند.

به شرط تزریق واکسن، مرزها برای گردشگران بازگشایی می شود

البته مطالبه تزریق واکسن عمومی هم از سوی فعالان توریستی یزد مطرح شد، اما سرعت تزریق واکسن به اندازهی کم است و نمی توان با تکیه به آن توریستی را احیا کرد، از طرفی حمایت های دولت از این صنعت تا به امروز نتوانسته جوابگوی نیازهای این بخش باشد.

حالا کاراز مطالبه بازگشایی مرزها برای ورود توریستان در بین فعالان این صنعت در حال امضاست و فعالان این صنعت منتظر هستند تا وزاری توریستی و خارجه، این مطالبه عمومی را مورد توجه جدی قرار دهند، اما آنچه مسلم است دیر یا زود باید این اتفاق بیفتد تا از خسارت های بیشتر صنعت توریستی جلوگیری شود.

علیرضا نخستین، راهنمای سابق تورهای ورودی و مسئول یکی از آژانس های مسافرتی و فعال در حوزه جذب توریست ایران به خبرنگار ایسنا می گوید: بخش توریستی ورودی، از مهمترین بخش هاست و با احتساب این که حدود شش میلیون توریست ماهانه به ایران سفر و هر کدام 1500 دلار خرج می کردند، درآمد ناشی از سفر این افراد به طور سالانه بیش از شش میلیارد دلار براورد می شد.

وی با بیان این که ریزش توریست ورودی بعد از حوادث نیمه دوم سال 98 ریزش داشت، اظهار می کند: کرونا تیر خلاصی را به این حوزه زد و از اردیبهشت سال 99 به واسطه کرونا و اعلام ستاد ملی کرونا، توریستی متوقف و ورود توریست خارجی هم ممنوع شد.

وی اضافه می کند: ریزش قابل توجه نیروهای فعال در صنعت توریستی خصوصاً راهنمایان و نیروهای متخصص منجر شده است که نگران دوران پسا کرونا باشیم چرا که در پساکرونا نمی توانیم نیرویی برای جبران این خسارت ها و ضرر و زیان داشته باشیم.

نخستین با بیان این که بسکمک از کشورهای دنیا در حال آغاز توریستی هستند، می گوید: اگر دیر اقدام کنیم، بازار بسیار بزرگی را از دست می دهیم و توریستانی که قصد سفر به ایران دارند، به راحتی تغییر مقصد داده و این مسئله بر صنعت توریستی ایران نتیجه منفی خواهد داشت.

این راهنمای توریستی با تاکید بر این که کمپین خوبی در راستای مطالبه بازگشایی مرزها ایجاد شده است، گفت: پیگیری موضوع صدور ویزای توریستی را در این کمپین امضا می کنیم.

نخستین گفت: ارزاروی توریستی معادل صادرات است و رونق و کارآفرینی را به همراه دارد و نباید از این مسئله غافل شد.

ورود خارجی ها مشروط به تزریق دوز دوم واکسن

در خصوص اهمیت بازگشایی مرزها سیدامیر ناصر طباطبایی، رئیس جامعه هتلداران یزد هم که بارها به اهمیت این مساله اشاره و نسبت به الزام و تسریع آن تاکید کرده است، می گوید: با توجه به این که عموم کشور واکسیناسیون نشده اند، بازگشت مسافران طی برنامه ای کوتاه مدت قابل اجراست.

وی تصریح می کند: توریستان بیشتر کشورهایی که به ایران سفر می کنند، اهل کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند روسیه، ژاپن و چین هستند که عمدتا مردم این کشورها واکسینه شده اند لذا می توانند به کشور ما سفر کنند، البته مشروط به این که هردو دوز واکسن خود را تزریق کرده باشند.

طباطبایی در پایان خاطرنشان می کند: این مسئله می تواند با ورود حداقلی توریستان خارجی به احیای صنعت توریستی کمک قابل توجهی داشته باشد.

هم صدایی توریستی برای بازگشایی مرزها

سیدرضا بهادری، فعال توریستی و مسئول کمیته توریستی پایدار یزد با بیان این که توریستی اثرات مثبت زیادی دارد، اظهار می کند: مهم است که مرزها بازگشایی شده و افراد بتوانند با پاسپورت واکسن کرونا، وارد کشور شوند و بحث توریستی را دنبال کنند.

وی با بیان این که باید توریستی در کشور آغاز به کار کند، می گوید: باید همه مرزها باز شود و توریستی باز هم به بخشی از زنجیره تامین تبدیل شود و از خروج نیروهای متخصص هم جلوگیری شود.

بهادری با بیان این که کارزارها، انجمن ها و تشکل ها باید با هم صدایی یکدیگر این مطالبه را دنبال کنند، تصریح می کند: باید این همنوایی منجر شود تا مطالبه صنعت توریستی به مسئولان منتقل شود و آنها برای این صنعت تدبیری بیاندیشند.

وی با تاکید بر این که کشورهای هدف توریستی ایران عمدتا دوز دوم واکسیناسیون عمومی را تجربه کرده اند، می گوید: اگر مسئله ترس باشد، آن ها باید بیشتر از ما بترسند، البته مسئله نظارت جداست و افراد واکسن زده می توانند به کشور ما سفر کنند.

ایسنا نوشت، این فعال توریستی نسبت به آینده توریستی ابراز نگرانی می کند و می گوید: تا به امروز هم کمر توریستی به اندازه خیلی زیادی خمیده و با توجه به این که حمایتی جدی از سوی دولت نشده، نباید بیش از این سختگیری شود چرا که با تداوم این فرایند اتفاق مثبتی نمی افتد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1872

به "به شرط تزریق واکسن، مرزها برای گردشگران بازگشایی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به شرط تزریق واکسن، مرزها برای گردشگران بازگشایی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید