خرید دارو های گیاهی کاهش وزن هدر دادن پول است!

به گزارش مجله ابوذریون، یک مطالعه فراتحلیل و بررسی سیستماتیک شواهد نشان می دهد که کاهش وزن ناشی از دارو های گیاهی از نظر بالینی ناچیز است و در واقع دارو های کاهش وزن گیاهی مؤثر نیستند.

خرید دارو های گیاهی کاهش وزن هدر دادن پول است!

به گزارش، یک فراتحلیل جدید از یک گروه از محققان استرالیایی دانشگاه سیدنی با بررسی بیش از 50 مطالعه انجام شده طی 20 سال گذشته اثربخشی دارو های گیاهی برای کاهش وزن را مورد مطالعه قرار داده است. نتایج نشان می دهد که مکمل های گیاهی تا حد زیادی در کاهش وزن مؤثر نیستند و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید خرید آن ها اساساً هدر دادن پول است.

فراتحلیل، دستیابی به حقیقتِ مشترک در پشتِ همه مطالعاتِ علمیِ مفهومی و فردی برای بهتر کردن زندگی است.

این فراتحلیل که به تازگی منتشر شده، اولین بررسی سیستماتیک روی ارتباط دارو های گیاهی و کاهش وزن طی 20 سال است. این مطالعه داده های 54 مطالعه را جمع آوری کرده و تأثیر دارو های گیاهی روی کاهش وزن را رصد کرده است.

این تجزیه و تحلیل تنها بر روی دارو های گیاهی متشکل از یک گیاه یا ترکیبی از گیاهان ممرکز شده است. بنابراین، اثرات استفاده از روغن های گیاهی یا مکمل های فیبر و پروتئین روی کاهش وزن در این مطالعه گنجانده نشده است.

نیک فولر محقق ارشد این مطالعه توضیح می دهد: مشکل مکمل های گیاهی این است که بر خلاف مکمل های دارویی، اثرات استفاده از آن ها قبل از عرضه به بازار مورد آزمایش قرار نمی گیرد.

این مطالعه نشان داد که بسیاری از مطالعات و نتایج منتشر شده از نظر آماری، کاهش وزن برابر یا بیشتر از 2.5 کیلوگرم را بر اثر مصرف دارو های گیاهی گزارش کرده است.

فولر می گوید: مطالعه ما نشان داد که شواهد کافی برای اثبات نتایج هیچ یک از این دارو های گیاهی در کاهش وزن وجود ندارد. بسیاری از آن ها روش های تحقیق و گزارش ضعیفی دارند و اغلب مکمل ها برای مصرف کوتاه مدت بی خطر به نظر می رسند و در عین حال گران هستند و کاهش وزنی را که از نظر بالینی معنی دار باشد، ارائه نمی دهند.

وی در مصاحبه با ABC News استرالیا گفت که خرید این دارو های کاهش وزن گیاهی اساسا هدر دادن پول است.

وی گفت که دارو های جایگزین و مؤثر وجود دارند و چندین دهه مطالعه با تمرکز روی دارو های گیاهی برای کاهش وزن، هیچ مدرکی برای نشان دادن اثربخشی آن ها یافت نکرده است.

این مطالعه چهار گیاه خاص را معرفی کرد که معمولاً به عنوان دارو های کاهش وزن گیاهی چه به تنهایی و چه در ترکیب با دیگر گیاهان معرفی می شوند: چای سبز، گارسینیا کامبوجیا، لوبیا سبز و افدرا سینیکا.

چای سبز با مورد بررسی قرار دریافت در 12 کارآزمایی بالینی مهم ترین مکمل گیاهی مورد مطالعه است که هیچ کدام از آن ها هیچ فایده ای برای کاهش وزن را بر اثر مصرف چای سبز در مقایسه با دارونما نشان ندادند.

گارسینیا کامبوجیا دومین مکمل گیاهی است که در 11 کارآزمایی بالینی مورد بررسی قرار گرفته است. خطا های روش مطالعه و احتمال بالای جانبدارانه بودن آن ها در این مطالعات مشاهده شد. فارغ از این جانبداری و خطا های ذکر شده، محققان متوجه شدند که گارسینیا کامبوجیا چه در صورت استفاده به صورت تنهایی و چه در استفاده به شکل ترکیبی تأثیر خاصی در کاهش وزن ندارد.

در نهایت اگرچه این فراتحلیل نشان داد که تعدادی از دارو های گیاهی مورد بررسی، منجر به کاهش وزن اندکی نسبت به دارونما شده اند، اما این میزان از کاهش وزن قابل توجه نبوده است؛ بنابراین شما ممکن است با مصرف دارو های گیاهی ظرف چند ماه، دو یا سه کیلو وزن کم کنید، اما این میزان از کاهش وزن در مقایسه با مقدار پولی که صرف خرید آن ها می شود، توجیه ندارد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 919

به "خرید دارو های گیاهی کاهش وزن هدر دادن پول است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید دارو های گیاهی کاهش وزن هدر دادن پول است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید