رسوایی بانکی به سوئد کشیده شد

به گزارش مجله ابوذریون، با تداوم تحقیقات در خصوص پرونده پولشویی بزرگ در کشورهای اسکاندیناوی، رئیس سوئد بانک از سمت خود کناره گیری کرد.

رسوایی بانکی به سوئد کشیده شد

به گزارش مجله ابوذریون به نقل از نیویورک تایمز، به دنبال تحقیقات قضائی در خصوص پول شویی گسترده در حوزه کشورهای اسکاندیناوی، لارس ایدرمارک اعلام کرده است به دلیل ناتوانی از همکاری مناسب با نهادهای قضائی در خصوص این پرونده از سمت خود استعفا می دهد.

ایدرمارک افزود: به دلیل یافته های اخیر در پرونده سوئد بانک و پدیدار شدن ابهامات جدی در خصوص توانایی این بانک در کنترل تراکنش های مظنون به پول شویی به این نتیجه رسیده ام که باید جایگاه خود در سوئدبانک را ترک کنم.

تا قبل از این بانک های کشورهای حوزه اسکاندیناوی همواره به عنوان یکی از سودآورترین و منظم ترین مجموعه های بانکی در اروپا شناخته می شدند اما این تصور اخیراً به دلیل پرونده های پول شویی در شعبات حوزه بالتیک خدشه دار شده است.

هر چند که آغاز فرایند قضائی دپارتمان خدمات اقتصادی نیویورک علیه این بانک سوئدی به اتهام پول شویی برای نخستین بار در ماه گذشته رسانه ای شد اما منابع آگاه گفته اند که این تحقیقات در سال 2018 کلید خورده است.

این برای نخستین بار نیست که یک بانک اسکاندیناوی متهم به پول شویی می شود. پیش تر مدیرعامل دانسکه بانک به دنبال افشای پول شویی یکی از شعبات این بانک در استونی از سمت خود استعفا کرده بود.

دادسرای جرایم اقتصادی استونی اعلام کرده است که از یافته های مختلف در جریان رسیدگی به پرونده دانسکه بانک استفاده خواهد کرد. کیلوار کسلر- رئیس این دادسرا گفت که مورد اخیر نشان می دهد که در دانسکه بانک مسائل مدیریتی و نظارتی حادی وجود دارد. بیل برودر- مدیر یکی از صندوق های پوشش ریسک آمریکایی گفت که برخی از افراد با نفوذ و ثروتمند روسی از شعبه استونی برای انتقال وجوه غیرقانونی خود استفاده کرده اند.

هفته گذشته مقامات دفتر مبارزه با جرایم اقتصادی سوئد با حضور در شعبه مرکزی سوئد بانک، اسناد مرتبط با تحقیقات پول شویی را همراه خود بردند.

لازم به ذکر است منطقه اسکاندیناوی شامل کشورهای فنلاند، دانمارک، سوئد، نروژ و ایسلند و منطقه بالتیک شامل کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 209

به "رسوایی بانکی به سوئد کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسوایی بانکی به سوئد کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید