سمندر چینی بزرگترین دوزیست دنیا معرفی گردید

به گزارش مجله ابوذریون، آنالیز پژوهشگران انگلیسی نشان می دهد که گونه جدیدی از سمندر چینی غول پیکر، بزرگترین دوزیست دنیا است.

سمندر چینی بزرگترین دوزیست دنیا معرفی گردید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش مجله ابوذریون و به نقل از نیوساینتیست، سمندر چینی غول پیکر(Andrias davidianus)، به عنوان بزرگترین دوزیست دنیا شناخته می گردد که در معرض انقراض واقع شده است. پژوهش جدیدی نشان می دهد که حداقل سه گونه از این حیوان وجود دارد که هر یک از آنها برای زنده ماندن و نجات از انقراض، روش مراقبت خاصی را می طلبند و یکی از این گونه ها می تواند بزرگترین دوزیست دنیا باشد.

سمندر چینی غول پیکر، حیوان بزرگی است که طول آن به 1.8 متر می رسد. این حیوان در حیات وحش به ندرت یافت می گردد اما میلیون ها سمندر چینی غول پیکر در مزارع نگهداری می شوند.

گونه ای که در مزارع نگه داری می گردد، یکی از سه گونه سمندر چینی غول پیکر است. ساموئل تروی(Samuel Turvey)، پژوهشگر انجمن جانورشناسی لندن(ZSL) گفت: گونه های دیگر این حیوان، تا اندازه چشمگیری در حیات وحش کاهش یافته اند. نگهداری و حفظ هر یک از این گونه ها، به مدیریت هدفمند و جداگانه احتیاج دارد و باید برنامه های حفاظتی ویژه ای برای حفظ جمعیت باقیمانده این حیوان صورت بگیرند.

تروی و همکارانش، نمونه DNA به دست آمده از کبد، عضله و استخوان 41 سمندر چینی غول پیکر را تحلیل کردند.

تروی ادامه داد: تصور پیشین این بود که سمندر چینی غول پیکر، تنها یک نوع دارد اما اکنون می دانیم که دو گونه دیگر از این حیوان نیز موجود هستند که یکی از آنها سمندر غول پیکر چین جنوبی(South China giant salamander) نام دارد و گونه دیگر هنوز نامگذاری نشده است.

نظر تروی این است که شاید سمندر غول پیکر چین جنوبی، بزرگترین گونه از این سه گروه باشد و طول آن تقریبا به دو متر نیز برسد. بدین ترتیب، این گونه، بزرگترین دوزیست دنیا به شمار می رود. این حیوانات به همراه انسان در سرتاسر چین حرکت می نمایند و برای اهداف کشاورزی و گاهی اوقات پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

تروی افزود: تحلیل های ژنتیکی نشان داد که گونه های متفاوت این حیوان، بین 3.1 تا 2.4 میلیون سال پیش از یکدیگر جدا شده اند که همزمان با دوره تشکیل کوهستان و با بالا آمدن فلات تبت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 396

به "سمندر چینی بزرگترین دوزیست دنیا معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمندر چینی بزرگترین دوزیست دنیا معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید