شیزوفرنی قبل از بروز، تشخیص داده و درمان می گردد

به گزارش مجله ابوذریون، تهران - خبرنگاران - دانشمندان با شناسایی 104 ژن پرخطر دخیل در بروز شیزوفرنی، نشان دادند که امکان تشخیص و درمان بالقوه این بیماری روانی حتی پیش از بروز علائم آن وجود دارد.

شیزوفرنی قبل از بروز، تشخیص داده و درمان می گردد

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی مجله ابوذریون به نقل از پایگاه خبری شینهوا، شیزوفرنی یک اختلال روانی شدید و مزمن است که با توهم، ناتوانی در ابراز احساسات و اختلالات شناختی همراه است. اگرچه داروهای موجود در تخفیف این علائم موثرند اما در حال حاضر دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد.

به گفته لی بینگ شان (Li Bingshan) محقق موسسه ژنتیک دانشگاه واندربیلت، اکتشاف اخیر در خصوص 104 ژن پرخطر دخیل در بروز شیزوفرنی، دانشمندان را در درک بهتر آن که این ژن ها چگونه در دوران جنینی فرد را به ابتلا به این بیماری مستعد می نمایند و در نتیجه طراحی راهبردهای مداخله ای مناسب یاری می دهد.

محققان پیش تر در تحقیق دیگری ارتباط میان 100 مکان ثابت بر روی کروموزوم های مختلف را با شیزوفرنی شناسایی نموده بودند اما تحقیقات جدید نشان داد که ژن های پرخطر مذکور در این مکان ها قرار نداشته و امکان کنترل فعالیت آن ها از راه دور نیز وجود دارد.

بعضی از این ژن ها کدنماینده پروتئین هایی هستند که در دیگر بیماری ها هدف داروهای موجود در بازار قرار می گیرند.

بنابراین، پژوهشگران معتقدند که چارچوبی که طراحی نموده اند، می تواند در مشخص این که آیا امکان استفاده از داروهای موجود در بازار برای درمان بیماری های غیرمرتبط در درمان شیزوفرنی نیز قابل استفاده است یا نه، یاری کند.

گزارش جزئیات این تحقیق در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است.

علمی**9418**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 218

به "شیزوفرنی قبل از بروز، تشخیص داده و درمان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیزوفرنی قبل از بروز، تشخیص داده و درمان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید