مرگ رئیس جمهوری بوروندی در 55 سالگی ، حمله قلبی یا کرونا؟

به گزارش مجله ابوذریون، رئیس جمهوری بوروندی که از 2005 قدرت را در این کشور آفریقایی در دست داشت و کمتر از سه ماه دیگر به انتها زمامداری اش مانده بود، در 55 سالگی از جهان رفت.

مرگ رئیس جمهوری بوروندی در 55 سالگی ، حمله قلبی یا کرونا؟

به گزارش خبرنگاران از الجزیره، هر چند کاخ ریاست جمهوری بوروندی دلیل مرگ پیر انکورونزیزا را حمله قلبی اعلام نموده اما بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و تحلیلگران سیاسی به دیده تردید به این ادعا می نگرند. گفته می گردد دنیس، همسر رئیس جمهوری بوروندی حدود 10 روز پیش احتمالا برای درمان بیماری کووید-19 به نایروبی پایتخت کرونا رفته و به نظر می رسد انکورونزیزا هم به کرونا مبتلا بوده است.

رئیس جمهوری بوروندی که قرار بود در ماه اوت قدرت را به متحد سیاسی خود تحویل بدهد، روز شنبه در یک بازی والیبال شرکت کرد. عصر همان روز بیمار و به بیمارستان منتقل شد و روز یکشنبه پس از بهبودی نسبی به خانه برگشت اما روز دوشنبه دچار حمله قلبی شد و کوشش پزشکان بیمارستان کاروزی هم نتوانست جلوی مرگ رئیس 55 ساله دولت بوروندی را بگیرد. در این کشور آفریقایی هفت روز عزای عمومی اعلام شده و پرچم ها به حالت نیمه افراشته درآمده است.

با وجود شیوع گسترده کرونا در قاره آفریقا، دولت بوروندی ماه گذشته نمایندگان سازمان بهداشت جهانی را اخراج کرد. روز 20 می هم انتخابات ریاست جمهوری بدون سختگیری در رعایت کردن موارد بهداشتی و ایمنی برگزار و اواریست اندایه شیمیه در آن پیروز شد. در 2015 که انکورونزیزا برای سومین بار به مقام ریاست جمهوری رسید، از یک کودتا جان سالم در برد اما حمایت های جهانی و بین المللی را از دست داد و صدها هزار نفر در کوشش برای داشتن زندگی بهتر از بوروندی گریختند.

بوروندی از 1993 تا 2005 درگیر یک جنگ داخلی مرگبار بود که به کشته شدن 300 هزار نفر انجامید. در آن دوران انکورونزیزا و اندایه شیمیه دوشادوش هم در قالب شورشیان می جنگیدند. بر اساس توافقنامه صلح، رئیس جمهوری برگزیده فقط یک دوره دیگر می تواند در قدرت بماند اما انکورونزیزا در 2010 بار سوم نامزد شد و رای آورد. هر چند شورش های پس از آن بسیار به ثبات این کشور ضربه زد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1196

به "مرگ رئیس جمهوری بوروندی در 55 سالگی ، حمله قلبی یا کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ رئیس جمهوری بوروندی در 55 سالگی ، حمله قلبی یا کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید